Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

„To był budżet udany i dobrze zrealizowany”, czyli jednogłośne absolutorium dla wójta Mikołajczyka

Absolutorium dla Karola Mikołajczyka

Radni gminy Turek byli jednomyślni zarówno jeśli chodzi o wotum zaufania jak i absolutorium dla wójta Karola Mikołajczyka. Bez głosu sprzeciwu przyjęli raport o stanie gminy oraz sprawozdanie z wykonania budżetu i sprawozdanie finansowe.


Zanim przystąpiono do kwestii związanych z gminnymi finansami, radni głosowali nad wotum zaufania dla wójta Karola Mikołajczyka. Podstawą do jego udzielenia był raport o stanie gminy. Podsumowano w nim nie tylko najważniejsze informacje z zakresu funkcjonowania samorządu, oświaty, pomocy społecznej czy chociażby systemu odbioru odpadów, ale też wskazano najważniejsze inwestycje, jakie przeprowadzono w gminie w roku ubiegłym.

Wśród nich wymieniono m.in. budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Cisewie, Słodkowie Kolonii, Żukach i Obrzębinie i modernizację Stacji Uzdatniania Wody w Słodkowie, Kaczkach Średnich i Cisewie, przebudowę azbestowych odcinków sieci wodociągowej, budowę biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków, czy też budowę drogi gminnej Obrzębin – Słodków Kolonia.

Po zapoznaniu się z raportem rada jednogłośnie udzieliła wójtowi wotum zaufania.

Dalsza część obrad poświęcona była przyjęciu sprawozdania z wykonania budżetu oraz sprawozdania finansowego. Plan dochodów na rok 2018 obejmował kwotę ponad 47,5 mln zł. W tych dochodach znajdował się również program 500 plus. Plan wydatków obejmował kwotę ponad 54,9 mln zł. Wykonanie za 2018 rok to natomiast 44,4 mln zł po stronie dochodów i nieco ponad 52 mln zł w wydatkach.

Zadłużenie na koniec 2018 roku wynosiło niewiele ponad 8,9 mln zł z czego były to głównie pożyczki zaciągnięte w Wojewódzkim Funduszu Środowiska i Gospodarki wodnej. Gmina sporo musiała dołożyć do wydatków związanych z oświatą. Była to kwota blisko 4,5 mln zł. Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie wypowiedziała się na temat sprawozdania. Tego samego zdania były także komisje rady gminy.

Po wysłuchaniu wszystkich opinii radni jednogłośnie udzielili wójtowi absolutorium.

- Wysoka rado, dziękuję za udzielone absolutorium. Przypominam sobie sesję, na której był uchwalany budżet na 2018 rok. Wtedy pan przewodniczący powiedział, że faktycznie budżet zapowiada się imponująco, dobrze, gdybyśmy chociaż trzy czwarte tego zrealizowali. Udało nam się z tego budżetu zrealizować trochę więcej niż trzy czwarte. Tylko nieliczne zadania nam wypadły. Część zrealizowaliśmy, a część mamy nadzieję, zostanie zrealizowana. Udało się to zrobić między innymi dzięki dobrej współpracy z państwem, z tą radą, jak i z radą kadencji poprzedniej, bo przez większość 2018 roku była rada starej kadencji.

Dziękujemy wszystkim radnym, którzy byli radnymi poprzedniej kadencji, a ich dzisiaj nie ma. To był rok niewątpliwie trudny, bo faktycznie realizacja tych wszystkich zadań i jeszcze pozyskiwania środków zewnętrznych – nie było to łatwe, ale dzięki zaangażowaniu pracowników się udało. Będziemy robić wszystko, żeby budżety były nie tylko na miarę naszych możliwości, ale i oczekiwań – mówił Karol Mikołajczyk.

Brudzew: Już w ten weekend! Moc atrakcji i niespod...
Tuliszków: Niebezpieczny wypadek w Piętnie. Poszko...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 25 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.