Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Transformacja wschodniej Wielkopolski, czyli co napędzi region po erze węgla

Maciej Sytek

Bez węgla Wielkopolska wschodnia skazana jest na gospodarczą stagnację. Czy jest sposób, żeby uniknąć spowolnienia? Na to pytania starał się odpowiedzieć Maciej Sytek – pełnomocnik marszałka ds. Transformacji Wielkopolski Wschodniej podczas spotkania zorganizowanego w turkowskim magistracie.

Platforma… tym razem powęglowa

Odbywające się we wtorek, 26 lutego spotkanie poświęcone było w dużej mierze Platformie Regionów Węglowych w Procesie Transformacji. Jest to nowy instrument finansowym Unii Europejskiej, który przeznaczony jest dla regionów powęglowych. To inicjatywa pomocowa dla regionów węglowych przechodzących transformację gospodarczą i społeczną, stworzona przede wszystkich dla Małopolski i Śląska. Jej stworzeniu przyświecała idea sprawiedliwości w aspekcie społecznym. Nowy program ma być finansowany z różnych źródeł, m.in. z funduszy pomocowych unii europejskiej, ale także ze środków z systemu handlu emisjami CO2. Samorządy, organizacje społeczne i przedsiębiorcy z obszarów pogórniczych będą mogli sięgnąć po blisko 5 mld euro zabezpieczonych przez UE.

OZE, hybrydy, wodór i współpraca dla przyszłości

W czym mają upatrywać szansy regiony takie, jak wschodnia Wielkopolska? Podczas spotkania w turkowskim magistracie Maciej Sytek wyjaśniał, że potencjał naszego subregionu to trzy obszary - odnawialne źródła energii, elektromobilność oraz technologie wodorowe. To obszary, które zyskałyby pierwszeństwo w podziale środków. Pełnomocnik marszałka wskazywał jednak, że kluczowa jest tu współpraca samorządów, której mają spoglądać szerzej niż ich własne interesy, aby działać na rzecz całego regionu.

Wideo: „Kompetencje, współpraca, efekty”, czyli po...
Zapraszamy na koncert zespołu TuliBabki

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 21 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.