Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Trochę pokory, bo idą wybory. Budżet dla Turku przyjęty

Miasto Turek

Samorząd miasta Turku na inwestycje w przyszłym roku zaplanował blisko 22 mln zł. To jedna z najmniejszych kwot w powiecie tureckim. Bogata, bo kilkugodzinna była za to dyskusja nad kondycją miasta i nie tylko.

Na inwestycje 15 procent

Przyszłoroczne dochody miasta zaplanowano na kwotę 138 mln zł, a wydatki zakładane są na poziomie 148 mln zł. Na inwestycje miasto zamierza przeznaczyć blisko 22 mln zł, co stanowi 15 proc. całości wydatków.
Mniej (o 1 mln zł) w swoim budżecie zapisała tylko gmina Przykona.

Planowane zadania inwestycyjne to zarówno nowe zadania jak i takie, które miasto już realizuje, więc planowane wydatki inwestycyjne to realne środki, które zostaną zainwestowane w infrastrukturę miejską w 2024 roku.

Wśród zaplanowanych działań znalazły się m.in.: budowa dróg na os. Leśna, budowa bloków na Os. Wyzwolenia, przebudowa ulic w rejonie Os. Wyzwolenia 1, 2, 3, 4, 5 i 6 oraz skrzyżowania ul. Kaliskiej i Os. Młodych, przebudowa części budynku przy hali sportowej przy ulicy Parkowej na potrzeby Żłobka Miejskiego. Zabezpieczono też środki na rewitalizację Starówki Miejskiej, na wkład własny w zakresie rozwoju sieci tras rowerowych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych oraz wkład własny w realizację budowy ul. Chełmońskiego (zadanie to znajduje się na liście rezerwowej dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju).

Długą dyskusję wywołały takie inwestycje jak budowa boiska na Os. Zdrojki Lewe oraz utworzenie Centrum Sportów Plażowych na terenie Ośrodka Sportów i Rekreacji. W planach jest także termomodernizacja obiektów oświatowych.

Ponadto część środków została zaplanowana na pomoc finansową dla Województwa Wielkopolskiego z przeznaczeniem na budowę połączenia kolejowego Konin-Turek. Tak jak w latach ubiegłych w budżecie znajdują się środki na dotacje dla mieszkańców na wymianę pieców na niskoemisyjne źródła ciepła, środki na modernizację oświetlenia na terenie miasta. Zaplanowano również przygotowanie dokumentacji projektowej w zakresie budowy i przebudowy dróg w mieście.

Podobnie jak w innych samorządach znaczną część budżetowych wydatków stanowi oświata. Szacuje się, że w Turku będzie to w przyszłym roku blisko 54,7 mln zł, co stanowi około 43 % wydatków bieżących budżetu.

Nowy rok, stare waśnie

Jeśli ktoś spodziewał się, że kończąc 2023 rok radni będą bardziej skłonni do kompromisu, oglądając niemal ośmiogodzinne obrady zapewne był zawiedziony. Rozbieżności pojawiły się już na etapie sprawozdania z działalności burmistrza za okres międzysesyjny.

Radni miejscy przyzwyczaili wszystkich do małej ilości merytoryki i dużej ilości personalnych wycieczek, co powinno wzbudzić czujność mieszkańców, na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi.

Tematy wielokrotnie podejmowane przez samorząd Miasta Turku czy podległe mu jednostki powracały jak przysłowiowy bumerang, a oglądający sesję po raz „enty” mieli okazję dowiedzieć się kto w danej sprawie nic nie zrobił, kto na co nie pozwolił, jak bardzo samorząd Turku się stara i jak wszyscy robią mu na złość nie przyznając środków, nie pozwalając działać. Przecież to NIE WINA MIASTA. Zestawiając wypowiedzi burmistrza można by było uznać natomiast, że każdy pomawia.

Niektórzy z młodych radnych najwyraźniej czują się już bardzo pewnie na swoim miejscu w sali im. Solidarności, bo wprost informują zebranych czego sobie aktualnie nie życzą i na co nie pozwalają.

Słuchając dyskusji dowiedzieliśmy się kto kłamie/nie kłamie, jakie smsy w trakcie obrad przychodzą od mieszkańców, kto jest niekulturalny (choć to pojęcie względne, bo nawet jeśli uczestnicy dyskusji chwytają się lotnych słów narracja wypowiedzi pozostawia wiele do życzenia).

Zasób kompetencji językowych wzbudza w radzie miejskiej kontrowersje. I tu można przytoczyć choćby określenie „na rympał” użyte przez radnego Dariusza Jasaka na ostatnim posiedzeniu. Przewodnicząca rady Mariola Kadrzyńska-Siwek najwyraźniej poczuła się urażona niniejszym stwierdzeniem wytykając ubogie słownictwo i doradzając, aby radny częściej sięgał po dobrą literaturę. Chcemy jednak wszystkich uspokoić, określenie „na rympał” znane jest Słownikowi Języka Polskiego i oznacza „bardzo niedbale, bez wymaganego zaangażowania, aby tylko jak najszybciej to załatwić”. Ponoć - jak mówią źródła - nawet Stanisław Lem pisał „Solaris” właśnie „na rympał”.

My zaś zwrócimy się do wszystkich samorządowców - cytatem z ostatniej sesji Rady Miejskiej w Turku, który warto wziąć sobie głęboko do serca.

„Brak wam pokory i przez to przegracie wybory”

Remont bez niespodzianek - lista spraw, które wart...
W turkowskim szpitalu działa poradnia diabetologic...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Mieszkaniec w wtorek, 02 stycznia 2024 09:15

Gmina Kawęczyn 5200 mieszkańców 24 miliony na inwestycje
. Miasto Turek aż 20 milionów. To się nazywa mieć gest.Brawo burmistrz.

Gmina Kawęczyn 5200 mieszkańców 24 miliony na inwestycje . Miasto Turek aż 20 milionów. To się nazywa mieć gest.Brawo burmistrz.
Gość
niedziela, 19 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.