Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Tu nauka daje radość! Uniwersytet Trzeciego Wieku wznawia zajęcia

Zdzisław Czapla

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią turkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku wznawia zajęcia dla studentów. W auli Liceum Ogólnokształcącego w Turku znów zabrzmiał hymn studentów „Gaudeamus Igitur”, ponieważ na naukę nigdy nie jest za późno.

Przybyłych na uroczystość gości przywitał prezes stowarzyszenia TUTW Zdzisław Czapla, który oficjalnie rozpoczął nowy rok szkolny i życzył studentom powodzenia. Minutą ciszy uczczono również pamięć tych studentów, którzy w minionych miesiącach odeszli na zawsze.

- Rozpoczynamy piąty rok akademicki 2021/22 Turkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Rozpoczynamy go po kolejnej fali pandemii, która zaszkodziła każdemu z nas, a także rodzinom, zaszkodziła miastu, powiatowi, całej ojczyźnie. W ciągu ostatnich trzech semestrów zajęcia odbywały się w bardzo ograniczonym zakresie. Ograniczony został kontakt osobisty i społeczny. Mam nadzieję, że wszystko co złe już za nami, że wracamy powoli do normalności. Uniwersytet Trzeciego Wieku to taka uczelnia, której nikt nie chce zbyt szybko kończyć. Powtarzanie roku jest tu nawet w dobrym tonie. Tu nauka daje radość. To idealne rozwiązanie dla seniorów, którzy chcą być aktywni, nie znoszą bezczynności - mówił w swoim wystąpieniu prezes Zdzisław Czapla.

Jak usłyszeli zebrani w licealnej auli studenci oraz goście, na ponad 83 tys. mieszkańców powiatu tureckiego blisko 16 tys. osób osiągnęło już wiek emerytalny. Tak duża społeczność osób starszych to duże wyzwanie, dlatego jak podkreślał prezes Czapla, wspieranie stowarzyszenia przez instytucje samorządowe i nie tylko powinno wzrastać. Przed członkami uniwersytetu jest również wybór władz na nową kadencję.

W tym roku akademickim studenci będą mieli okazję nie tylko nabywać wiedzę, ale również uczyć się obsługi komputera czy języków obcych. Nie zabraknie zajęć sprawnościowych na basenie, jogi, nauki tańca czy chociażby wyjazdów do teatru i na wydarzenia kulturalne.

Wykład inauguracyjny wygłosił natomiast przedstawiciel Krajowej Rady Notarialnej Maciej Fret. Tematem były bezpicie sposoby przekazania majątku w drodze darowizn, testamentów, zapisów windykacyjnych czy w innej formie prawem przepisanej. Prelekcja odbyła się w ramach akcji Krajowej Rady Notarialnej „Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku”, której celem jest edukacja prawna seniorów.


Słowo ponad wszystko, czyli Poetika.LAB po raz pie...
Z e-TOLL za przejazd po drogach płatnych zapłacisz...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Anna w sobota, 18 września 2021 10:16

Jak się można zapisać?
Jak się można zapisać?
Gość - Gość w piątek, 17 września 2021 21:46

Podoba mie się!

Podoba mie się!
Gość
wtorek, 16 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.