Tuliszków: Budżet ze znakami zapytania

Sesja Tuliszków

Radni gminy i miasta Tuliszków przyjęli budżet na 2019 rok. W gminnych finansach wciąż jest jednak wiele niewiadomych, choćby ze względu na inwestycje realizowane przy udziale środków zewnętrznych.

- Szanowni państwo, to nie jest nasz budżet. Ten budżet przyszedł do nas przygotowany. On ma z jednej strony przychody, z drugiej strony wydatki, a my go uchwalamy tak naprawdę dlatego, że postawiło nas w tej sytuacji Urząd Marszałkowski. Wszystko co mamy przewidziane do zrealizowania wynika z procedur, które zostały rozpoczęte w 2018 roku. Po zakończeniu wszystkich spraw związanych z rozliczeniem będziemy wiedzieli na czym stoimy - zwracał się do radnych burmistrz Krzysztof Roman.
 
Urząd Marszałkowski do tej pory nie zweryfikował np. inwestycji polegającej na rozbudowie kanalizacji w Grzymiszewie. Burmistrz ma jednak nadzieję, że zamówienie zostanie pozytywnie zweryfikowane i w budżecie pojawią się wolne środki. Potrzeb jest bowiem wiele - OSP w Tuliszkowie wnioskuje o rozbudowę garaży, są ulice, na które przygotowano już dokumentacje, są wnioski o dofinansowania klubów sportowych i zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży. Burmistrz poprosił radnych o pozwolenie na realizację najważniejszych projektów na rozbudowę dróg. Prowadzone będą spotkania z mieszkańcami, a koszty znane będą po przetargach. Wówczas będzie wiadomo, czy w gminnej kasie znajdą się pieniądze na kolejne inwestycje.

Ostatecznie w przyjętym przez radę budżecie dochody ustalono na kwotę 51 556 583,96 zł, zaś wydatki to 48 952 418,20 zł. Wydatki majątkowe zaplanowano w wysokości 8 005 183,60 zł. Wśród zaplanowanych inwestycji wiele jest kontynuacją prac rozpoczętych w 2018 roku. To chociażby wspomniana już budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Grzymiszew, budowa kolektora tłocznego ścieków wraz z przepompowniami od miejscowości Grzymiszew do miejscowości Tuliszków czy też instalacje systemów odnawialnych źródeł energii. 95 tys. zł samorząd planuje przeznaczyć na opracowanie dokumentacji projektowych na budowę dróg gminnych. 130 tys. zaplanowano także na zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń po byłej kotłowni kotłowni szkolnej na małe kino społecznościowe.
 
Wideo: W Nowy Rok z Klubem Biegacza Maraton Turek
Fajerwerki a bezpieczeństwo

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 20 październik 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.