Tuliszków: Burmistrz Roman bez podwyżki. "Ukarany" za odmowę powołania zastępcy?

Mieszkańcy Tuliszkowa

Wielkie emocje, brak kultury, a nawet bezczelność. Właśnie taka była ostatnia, wyjątkowa sesja Rady Miejskiej w Tuliszkowie. Przyczyną wojny mieszkańców z radnymi była pensja burmistrza. Obecni w sali bez zahamowania walczyli o podwyższenie wynagrodzenie swojego kandydata. Dlaczego? Czy mieszkańcy tak bardzo pokochali Krzysztofa Romana? Czy jest to wielka, zaplanowana manipulacja ze strony samorządowca? A może jest to po prostu rozgrywka polityczna i szantaż na burmistrzu? Każdy ma swoje racje. Gdzie leży prawda? Tego mieszkańcy wiedzieć nie będą. Pewne jest jednak, że jeszcze nigdy tyle osób ramie w ramie nie stanęło w obronie burmistrza i jego pensji.

Prawo mieszkańców dla dobra burmistrza
Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza jest jedną z podstawowych form partycypowania mieszkańców w procesie stanowienia prawa na poziomie lokalnym. Zapewnia ona osobom zainteresowanym możliwość opracowania i złożenia projektu uchwały, który z mocy prawa- po spełnieniu warunków formalnych powinien zostać oddany głosowaniu przez organ stanowiący gminy.

Z tej właśnie możliwości skorzystali mieszkańcy Tuliszkowa. Walczyli oni jednak nie o „swoje”, a o burmistrza.

„Rada Miejska w Tuliszkowie uchwałą nr 0007.70.2018 z dnia 13 grudnia 2018 r. w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Burmistrza Gminy i Miasta Tuliszków w sposób bezzasadny i niepoparty merytorycznymi przesłankami obniżyła znacząco (w stosunku do ustępującego burmistrza) wynagrodzenie obecnego burmistrza Gminy i Miasta Tuliszków.
Uchwała Rady Miejskiej w Tuliszkowie jest krzywdząca i zasługuje na zmianę szczególnie w sytuacji, gdy diety radnych pozostały na dotychczasowym poziomie lub zostały podniesione poprzez rozdział funkcji w komisjach rady. Dodatkowo należy zaznaczyć, że obecne wynagrodzenie burmistrza, będącego kierownikiem urzędu gminy w zakresie wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego jest niższe niż jego podwładnych. Sytuacja taka jest niedopuszczalna gdyż wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny powinien być uzależniony od zajmowanego stanowiska oraz zakresu odpowiedzialności”- czytamy w projekcie uchwały Komitetu „Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej”.

Mieszkańcy chcą, aby wynagrodzenie zasadnicze obecnego burmistrza wynosiło 4 700,00 zł, dodatek funkcyjny 1 900,00 zł, dodatek specjalny w wysokości 40% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego.
Przypominamy, że wynagrodzenie zasadnicze Krzysztofa Romana wynosi 4000 zł, dodatek funkcyjny 1000 zł, dodatek specjalny 20%. wynagrodzenia zasadniczego, a dodatek za wieloletnią pracę 20%. Krzysztof Roman otrzymuje zatem wynagrodzenie w kwocie 6800 zł brutto.

Najpierw praca, potem płaca
Do projektu uchwały szczegółowo odniósł się Wit Bryliński. Wypowiedź dokończyć było trudno bowiem mieszkańcy przekonani o swej racji nie chcieli czekać na udzielenie głosu.

-Aby sobie zasłużyć na godne wynagrodzenie trzeba się czymś wykazać. Trzeba sobie na to wynagrodzenie zasłużyć. Pan burmistrz Krzysztof Roman jest nam osobą nieznaną, nieznaną także państwu. Powinniśmy wychodzić z założenia, że aby takie wynagrodzenie otrzymać trzeba sobie na nie zasłużyć- mówił Wit Bryliński.

Mieszkańcy nie chcieli słuchać co nóż przerywając wypowiedź, czasem nawet nie hamując słów. Powaga sesji nie została zachowana, a do obrad wdarł się zupełny brak kultury, a nawet bezczelność.

-Ja osobiście nie wiem co burmistrz nam zaoferuje. Nie odbyło się żadne spotkanie na które burmistrz zaprosiłby radnych i zaproponował ustalenie choćby wspólnego planu działania na całą pięcioletnią kadencję, jeśli chodzi o priorytetowe inwestycje. Jestem zdziwiony, że komitet nie składa projektu uchwały o budowę drogi, chodnika i inne inwestycje, tylko zajmuje się wynagrodzeniem burmistrza, które leży w gestii Rady Miejskiej- kontynuował radny Bryliński.

Nikt nie czekał na udzielenie głosu przez przewodniczącego, a obecni na sesji mieszkańcy wzajemnie się przekrzykiwali.

-Na grudniowej komisji, po zaproponowaniu przez komisję wspólną stawek panu burmistrzowi, pan burmistrz obiecał, że jeśli otrzyma takie wynagrodzenie to utnie pensje pracownikom. Drodzy państwo co to jest, jeśli nie szantaż- przypominał Wit Bryliński.

Najtrudniejsza chwila w życiu burmistrza
Głos w spawie oficjalnie zabrali mieszkańcy, którzy całkowicie nie zgodzili się z argumentami radnego. Gorzkie słowa skierowane były również w stronę przewodniczącego Andrzeja Janczewskiego.

-Panie przewodniczący, pan przyjechał tu niedawno do Tuliszkowa i pan nie ma pojęcia jak stary burmistrz pracował, a jak pracuje ten. Tu nie ma mowy. Panie przewodniczący pan to jesteś jak partyzant w lesie, który stale w opozycji jest. Człowieku! Wojna się skończyła- krzyczał z rozgoryczeniem jeden z mieszkańców.

Jak powiedzieli mieszkańcy są również nowi radni, podobnie jak burmistrz, a jednak ich pensji nie obniżono. Również powinni zapracować sobie na wynagrodzenie. Zainteresowani pytali dlaczego nie ma współpracy dzięki której wiele można byłoby zdziałać.

-Szanowni państwo. To co teraz się dzieje jest chyba najtrudniejszą chwilą w moim życiu. Co wy robicie? Chcecie znać prawdę to ja wam powiem. Radni przyszli i zaproponowali mi żebym przyjął zastępcę burmistrza. I to był warunek wszystkiego. Odmówiłem. Ukarano mnie. Taką mieli decyzję, tak podjęli. Naprawdę, dajmy temu spokój. Co my robimy? Spotykamy, się wyzywamy się na publicznej sesji, która powinna rozwiązywać problemy miasta. My się zajmujemy jakąś głupią pensją burmistrza- zabrał głos Krzysztof Roman.

Burmistrz dodał, że między nim a radnymi nie ma wojny, a współpraca układa się pomyślnie. Zdecydowana większość uchwał podejmowana jest jednomyślnie. Krzysztof Roman apelował również, aby dać spokój polityce.

Ostatecznie po wyjątkowo długiej batalii radni zadecydowali, że pensja Krzysztofa Romana pozostanie bez zmian większością 10 głosów.

-Hańba!- krzyczeli rozgoryczeni mieszkańcy opuszczając salę obrad.
 
Krzysztof Sobczak p.o. dyrektora szpitala powiatow...
„Toscana – Siena Palona”autorstwa Piotra Krahla

Podobne wpisy

 

Komentarze 4

Gość - szczupak w czwartek, 31 styczeń 2019 22:17

Taka to kara spotkała P. Burmistrza. hańba, żenada,partyjne układanki . Ciekawe ile uchwaliliby radni PIS wynagrodzenia Pani Poś.... gdyby wygrała wybory?(niedoczekanie). Jak myślicie na pewno wystartowała by z najniższego pułapu ( bo przecież bez doświadczenia). Żenada ludzie Wam tego nie zapomną....

Taka to kara spotkała P. Burmistrza. hańba, żenada,partyjne układanki . Ciekawe ile uchwaliliby radni PIS wynagrodzenia Pani Poś.... gdyby wygrała wybory?(niedoczekanie). Jak myślicie na pewno wystartowała by z najniższego pułapu ( bo przecież bez doświadczenia). Żenada ludzie Wam tego nie zapomną....
Gość - obserwujący w czwartek, 31 styczeń 2019 11:43

2/3 z osób popierających burmistrza to 1szy raz angażują się w życie gminy. Gdzie byli wcześniej - ,,Społecznicy". Teraz bez mydła chcą przypodobać się burmistrzowi licząc na przyszłe korzyści dla siebie. Minie rok jak się sprawdzi to może radni podniosą mu uposażenie?!.

2/3 z osób popierających burmistrza to 1szy raz angażują się w życie gminy. Gdzie byli wcześniej - ,,Społecznicy". Teraz bez mydła chcą przypodobać się burmistrzowi licząc na przyszłe korzyści dla siebie. Minie rok jak się sprawdzi to może radni podniosą mu uposażenie?!.
Gość - On w czwartek, 31 styczeń 2019 08:24

Ci ludzie co byli na sesji chyba wstydu nie mają

Ci ludzie co byli na sesji chyba wstydu nie mają
Gość - obserwator w środa, 30 styczeń 2019 22:13

Radni i mieszkańcy Tuliszkowa uważajcie pewien radny nagrywa rozmowy swoim teleonem co za gość , ponoć monter .... z zawodu.

Radni i mieszkańcy Tuliszkowa uważajcie pewien radny nagrywa rozmowy swoim teleonem co za gość , ponoć monter .... z zawodu.
Gość
niedziela, 17 listopad 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.