Tuliszków: Był dworzec, jest nowoczesna biblioteka

Biblioteka Tuliszków

Inwestycja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania “Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Całkowita wartość inwestycji opiewa na kwotę 1149342,65 zł. Kwota dofinansowania wyniosła natomiast 499 999 zł

W wyniku rozbudowy budynku po byłym dworcu autobusowym z wykorzystaniem środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 udało się zrealizować plan oddania do użytku pomieszczeń przeznaczonych na nowy lokal dla Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuliszkowie.

Od 18 stycznia 2021 roku Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Tuliszkowie mieści się w nowym budynku przy Placu Powstańców Styczniowych 1863 r. Obecnie biblioteka składa się z przestronnej wypożyczalni, sali konferencyjnej, gabinetu dyrektora, magazynu i pomieszczeń socjalnych.

W ramach inwestycji dobudowano dwie, przecinające się bryły w kształcie prostokąta, połączone częścią istniejącą jedynie łącznikiem komunikacyjnym. Powstał niewielki plac pomiędzy nową a starą częścią, który wyeksponował wejście do biblioteki. Na placu nasadzono krzewy, które wizualnie poprawiają estetykę obszaru wokół biblioteki. Beneficjent na etapie projektowania założył rozwiązania innowacyjne mające na celu nadanie budynkowi biblioteki nową funkcjonalność poprzez rozplanowanie i zagospodarowanie przestrzeni. Budynek został zmodernizowany i zyskał nową, oszkloną fasadę, co stanowi innowacyjne rozwiązanie w skali bibliotek znajdujących się na obszarach wiejskich Województwa Wielkopolskiego. Gmach zyskał zupełnie nową elewację, wpisującą się w estetykę ulicy. Na dachu zamontowano logo w kształcie lisa, które oświetlone, po zmroku nadaje jeszcze bardziej nowoczesny wygląd. Istotne, innowacyjne zmiany dotyczą również wnętrz obiektu. Nową bibliotekę stanowią przestronne, jasne wnętrza, które dzięki zastosowanym rozwiązaniom architektonicznym (przeszklone powierzchnie, szklane ściany, wysokie sufity) zapewniają komfort pracy i użytkowania. Bezsprzecznym atutem są również: przestrzeń oraz rozwiązania aranżacyjne (jasne meble, kolorowe dodatki, wygodne siedziska). Użytkownicy biblioteki mogą teraz w komfortowych warunkach skorzystać z internetu oraz z ponad czternastotysięcznego księgozbioru tuliszkowskiej książnicy. Ponadto użytkownicy mogą dokonać także przeglądu prasy. Najmłodsi czytelnicy oprócz możliwości skorzystania z oferty czytelniczej mogą także oddać się zabawie, którą zapewniają wygodne pufy czy mobilny domek zaprojektowany z myślą o dzieciach.

Nowa siedziba biblioteki jest także miejscem przyjaznym osobom z niepełnosprawnościami. Do biblioteki można dostać się bez konieczności pokonywania schodów czy uskoków. Troje szerokich drzwi umożliwia korzystanie z miejskiej książnicy zarówno niepełnosprawnym jak i matkom z wózkami, które nie muszą już pokonywać żadnych barier.

Nowy, atrakcyjny wygląd Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuliszkowie, jej usytuowanie a także dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, liczne zasoby i oferta kierowana do mieszkańców Gminy i Miasta Tuliszków z pewnością zachęcą zarówno starszych jak i młodszych czytelników do częstego odwiedzania tego miejsca. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych budynek biblioteki spełnia wzrastające oczekiwania czytelników oraz wszystkich mieszkańców Gminy, zapewniając tym samym warunki do tworzenia wysokiej jakości oferty kulturalnej dostępnej dla zróżnicowanych grup odbiorców.

„Krótka historia nowopowstałego budynku Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuliszkowie jest pełna wydarzeń, kontrowersji i zwrotów akcji. Kilka lat od pomysłu do realizacji inwestycji upłynęło w atmosferze dyskusji, niekiedy nieporozumień, ale i ciężkiej pracy. Ogromny wysiłek połączony z uporem, pozwolił na zrealizowanie inwestycji jakim jest budynek biblioteki, który stał się jednocześnie wizytówką naszej Gminy.
Życzę wszystkim mieszkańcom aby „szklany budynek” powstały w centrum miasta, otoczony zielenią parku, przypominał wszystkim, że do realizacji marzeń nie wystarczy tylko pomysł, ale niezbędna jest wytrwałość i stanowczość. Życzę wypoczynku i chwil relaksu z książką w tym wyjątkowym miejscu jakim jest skąpany w słońcu, a jednocześnie pozostający w cieniu drzew budynek tuliszkowskiej biblioteki"-  mówił burmistrz Tuliszkowa Krzysztof Roman.

źródło: tuliszkow.pl


OBWIESZCZENIE STAROSTY TURECKIEGO
Tego jeszcze nie było! Pojedynek uczniowie kontra ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 3

Gość - Darek w piątek, 14 maja 2021 19:48

Dobrze, że projekty, plany i początek robót został zainicjowany przez poprzedniego burmistrza, to obecny ma czym się chwalić. Burmistrz KR nie ma własnych osiągnięć, więc chwali się osiągnięciami poprzednika. Swoją drogą, dziwne w ostatnim czasie nasilenie artykułów promujących Tuliszków, czyżby zbieg okoliczności przed referendum?

Dobrze, że projekty, plany i początek robót został zainicjowany przez poprzedniego burmistrza, to obecny ma czym się chwalić. Burmistrz KR nie ma własnych osiągnięć, więc chwali się osiągnięciami poprzednika. Swoją drogą, dziwne w ostatnim czasie nasilenie artykułów promujących Tuliszków, czyżby zbieg okoliczności przed referendum?
Gość - Wiesław w wtorek, 18 maja 2021 13:11

Przeczytaj ze zrozumieniem (zakończenie robót odbyłoby się miesiąc przed wyborami wrzesień 2023) w jakim stanie zostawił poprzedni burmistrz projekt biblioteki , a potem komentuj !!!!!

Przeczytaj ze zrozumieniem (zakończenie robót odbyłoby się miesiąc przed wyborami wrzesień 2023) w jakim stanie zostawił poprzedni burmistrz projekt biblioteki , a potem komentuj !!!!!
Gość - Gość w piątek, 14 maja 2021 12:59

Obszar Tuliszkowa to teren wiejski?

Obszar Tuliszkowa to teren wiejski?
Gość
środa, 27 października 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.