Tuliszków: Czy strażakom należy się więcej pieniędzy?

Radny Józef Pośpiech

Czy na koniec kadencji strażakom ochotnikom należy się podwyżka? O to podczas ostatniej sesji rady gminy i miasta Tuliszków dopytywał przewodniczący rady samorządu mieszkańców Józef Pośpiech.

- W trakcie ustalania diety dla strażaków za wyjazdy do akcji i na szkolenia była ustalana kwota. Była podwyżka do 13 zł. Pani mówiła, że większej nie można, bo nie budżetu na to nie stać. Czy już przy końcu kadencji znalazły się jakieś pieniądze? W tej chwili śmieciówka to jest prawie 15 zł na godzinę – dopytywał przewodniczący Pośpiech, kierując swoje słowa do Elżbiety Krzempek.

Spór o to, ile powinni otrzymywać strażacy ochotnicy za swoją służbę rzeczywiście pojawił się już podczas wcześniejszych podwyżek. Wówczas sam burmistrz Ciesielski uznał za śmieszny wniosek o podniesienie ekwiwalentu do 15 zł, bo Ochotnicze Straże Pożarne nie są po to, aby zarabiać – mają działać i pracować społecznie. Do tych samych argumentów powrócono podczas piątkowej sesji.

-Wysokość ekwiwalentu uchwala rada w oparciu o decyzję. Ona jest podobnej wysokości utrzymywana jeżeli chodzi o cały powiat. Jest w wysokość około 13 zł/h za udział w akcji ratowniczo-gaśniczej i 6 zł/h za udział w szkoleniu. Przepis pozwala, aby to było znacznie więcej, aczkolwiek ja wtedy bym się zastanawiał, czy strażak jest strażakiem ochotnikiem, czy strażakiem zawodowym. Czy przychodzę po to, by dostać pieniądze, czy mam to w sercu i czuję to co robię. Nad tym trzeba się panie Pośpiech zastanowić – wskazywał burmistrz Grzegorz Ciesielski.

Nie pomogły tłumaczenia, że jednostka w Tuliszkowie najszybciej wyjeżdża do akcji i stanowi wzór dla innych straży nie tylko w powiecie, ale też w województwie, ani też argument, że sołtysi za swoją – społeczną przecież – pracę dostali podwyżkę, a tego samego zastosować nie można do strażaków.

Pytanie o strażackie wynagrodzenia pomimo dłuższej wymiany zdań pozostało bez konkretnej odpowiedzi.
 
OSP Kalinowa i OSP Janiszew zwycięzcami Wojewódzki...
Malanów: Przejechała na czerwonym świetle i zderzy...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 13 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.