Tuliszków: Dożynki to święto wspólnoty

Dożynki Tuliszków

-Spotykamy się na dożynkach wokół chleba, ten chleb stał się od lat w Polsce symbolem naszej ziemi, wspólnoty ludzi, którzy tu mieszkają. Niech wszyscy przypomną sobie, że dożynki to święto wspólnoty - mówił burmistrz gminy i miasta Tuliszków podczas święta plonów, które obchodzono w niedzielę, 29 sierpnia.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęto od wspólnej modlitwy w tuliszkowskim kościele. Podczas nabożeństwa dziękowano za tegoroczne plony, prosząc jednocześnie o pomyślność na dalszy czas. Następnie barwny korowód udał się do amfiteatru w Tuliszkowie, gdzie - aby tradycji stało się zadość - przeprowadzono część obrzędową tegorocznego święta plonów. Nieodłącznym jej elementem jest przekazanie przez starostów chleba wypieczonego z tegorocznych ziaren na ręce gospodarza gminy. W tym roku rola starościny dożynek przypadła pani Anecie Żerkowskiej, która prowadzi wraz z mężem gospodarstwo sadownicze, specjalizujące się w uprawie m.in. czereśni, śliwy czy gruszy. Starostą tegorocznych dożynek był pan Daniel Juszczak, który gospodarstwo prowadzi wspólnie z żoną i rodzicami. Uprawia czereśnie wiśnie i śliwy.

Symbolika dożynek to przede wszystkim zwrócenie uwagi na trudną pracę rolników. O tym, w swoim okolicznościowym wystąpieniu wspominał również burmistrz Krzysztof Roman:

-My się spotykamy, aby dziękować za każdą kroplę potu wylaną przy produkcji żywności w Polsce. Od dawien dawna w Polsce stało się to obyczajem, aby wspólnie spotykać się i podsumowywać trud rolników, symbolicznie doceniając tych, którzy pracować tych którzy pracowali przy zbiorach zboża. Pamiętajmy też o tych, którzy w znoju pracują przy pozostałych produktach rolnych oraz tych, którzy w zaciszu swoich stajni, obór pracują ciężko, aby wyhodować zwierzęta, abyśmy my mogli korzystać. To są ludzie, którzy nawet w czasie pandemii nie mogli sobie zrobić wolnego, nie mogli sobie zrobić wolnego weekendu. Ten trud jest wyjątkowo inny niż normalna praca człowieka, którzy kończy pracę i może zając się rodziną - mówił Krzysztof Roman, dziękując wszystkim zaangażowanym w organizację dożynek, chociażby przygotowując poczęstunek.

Od smakołyków przygotowanych przez poszczególne sołectwa stoły wręcz się uginały. Stoisko przygotowali także pszczelarze. Na scenie prezentowali się lokalni artyści - zespół „Jesień” i „Kapela Kasztelańska”. W zabawie próbował przeszkodzić ulewny deszcz, ale ostatecznie dobra pogoda powróciła i można było już bez przeszkód kontynuować radosne świętowanie, które umilał Dr Swing oraz zespół Avinion Dance.


Piknik rodzinny MDP Ogniki dla dzieci i dorosłych
Suto, kolorowo i muzycznie na dożynkach w Kalinowe...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - gość w czwartek, 02 września 2021 10:09

WIEŚ TAŃCZY ! WIEŚ ŚPIEWA ! PODKARPACIE WIELKOPOLSKI SIĘ BAWI ! :

WIEŚ TAŃCZY ! WIEŚ ŚPIEWA ! PODKARPACIE WIELKOPOLSKI SIĘ BAWI ! :D:D:D:
Gość
wtorek, 26 października 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.