Tuliszków: Finisz kadencji z dwumilionową pożyczką

Ostatnia Sesja w Tuliszkowie

W czwartek, 18 października radni gminy i miasta Tuliszków spotkali się po raz ostatni przed wyborami samorządowymi. Wśród podjętych uchwał znalazła się ta dotycząca zaciągnięcia pożyczki w wysokości ponad dwóch milionów złotych.

Pożyczka długoterminowa w wysokości 2,310 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu przeznaczona będzie na realizację inwestycji pn. „Budowa kolektora tłocznego ścieków wraz z przepompowniami od miejscowości Grzymiszew do miejscowości Tuliszków”.

- Wcześniej w uchwale budżetowej była zaplanowana pożyczka w wysokości 2,5 mln zł. Po przetargu okazało się, że takiej pożyczki nie otrzymamy, otrzymamy w niższej kwocie - wyjaśniała potrzebę podjęcia uchwały pani skarbnik.

Burmistrz Ciesielski wyjaśniał z kolei zasadność samej inwestycji.

- Kolektor tłoczny na całej długości ma dwie przepompownie. Koszt jego utrzymania sprowadza się do zużytej energii na przepompowniach. Jest stosunkowo niewielki. Obawy o to, że ceny dla mieszkańców Tuliszkowa są nieuzasadnione, a podważanie takiego rozważania ekonomicznie, które jest promowane we wszystkich gminach, jest po prostu absolutnie niezasadne i pozbawione jakichkolwiek ekonomicznych uzasadnień - wyjaśniał burmistrz.

Rozwiązanie to ma pozwolić w przyszłości na podłączanie kolejnych miejscowości. Nieco odmiennego zdania był radny Andrzej Janczewski.

- Rada sołecka Grzymiszewa i wszystkie organizacje skupione w Grzymiszewie zawsze wnioskowały o budowę drugiej oczyszczalni, natomiast wojewoda zniósł status aglomeracji dla Grzymiszewa na nasz wniosek. Jeżeli ta oczyszczalnia faktycznie wytrzyma to dobrze, ale co się stanie ja się coś zawali, a gdybyśmy mieli dwie to byłoby to łatwiej i prościej - argumentował radny.

Burmistrz nazwał takie wątpliwości utopią, wspominając że koszty budowy nowej możliwości to 6 mln zł, nie wspominając o kosztach utrzymania. A awarie i tak są nie do przewidzenia. Ostatecznie radni przyjęli uchwałę o zaciągnięciu pożyczki na budowę kolektora.

Podczas burmistrz Ciesielski podziękował wszystkim za dotychczasową współpracę,a tym samym za możliwość realizacji większośći zakładanych na początku kadencji planów.

Rondo „Lego” oficjalnie pożegnane. Nastało nowe
Kocham Cię Polsko „Czwórce”

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 01 lipca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.