Tuliszków: Jak burmistrza nie ma, radni harcują. Projekty uchwał wróciły do komisji

Urząd Miasta i Gminy Tuliszków

Na piątkowej (11 września) sesji radni z Tuliszkowa mieli głosować nad zmianami w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz budżecie gminy. Do tego jednak nie doszło, a oba projekty zostały odesłane do prac w komisji. Część radnych jest zdania, że naruszono ich ustawowe prawo do uzyskiwania informacji i materiałów.

Piątkowa sesja zwołana została w trybie nadzwyczajnym. Jej celem było podjęcie uchwał dotyczących zmian w budżecie i co za tym idzie - również w Wieloletniej Prognozie Finansowej gminy. Na wniosek klubu radnych Porozumienie oba projekty uchwał zostały odesłane do dalszych prac w komisji.

"Niestety, pomimo wystosowanego apelu na posiedzeniu komisji, radnym nie udostępniono stosownych dokumentów (wykaz gotowych dokumentacji projektowych wraz z ich wartością kosztorysową). Pomimo składanych interpelacji oraz licznych próśb radni od kilku miesięcy nie mogą uzyskać wglądu do podstawowych dokumentów urzędniczych, co naszym zdaniem stanowi naruszenie art. 24 punkt 2 ustawy o samorządzie gminnym, który mówi, że m.in "w wykonywaniu mandatu radnego radny ma prawo, (...) do uzyskiwania informacji i materiałów” - napisali radni w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Ich zdaniem wykaz gotowych dokumentacji projektowych jest niezbędny do procedowania zmian w projekcie uchwały budżetowej na 2020 r. i właściwego wykorzystania środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie blisko miliona zł. Radni klubu Porozumienie stoją zatem na stanowisku, że środki te powinny zostać przeznaczone na inwestycje, których oczekują mieszkańcy, natomiast propozycja rozdysponowania tych środków nie była wcześniej konsultowana z radą. Radni Porozumienia sugerują, że po raz kolejny cała Rada Miejska w Tuliszkowie została postawiona przed faktem dokonanym w postaci gotowego projektu uchwały.

Nieobecny na sesji burmistrz Krzysztof Roman nie mógł się do argumentów radnych. Włodarz po raz ostatni uczestniczył w obradach 7 sierpnia, kiedy to nie otrzymał wotum zaufania, a rada nie podjęła uchwały o udzieleniu mu absolutorium.

Nowy rok szkolny, nowy dyrektor, nowi wice? O sytu...
XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Teatralne Młodych. Z...

Podobne wpisy

 

Komentarze 3

Gość - Obywatel w środa, 16 wrzesień 2020 08:06

Tak to jest, gdy na burmistrza wybiera się reformatora z zacofanej średniowiecznej podkarpackiej ściany wschodniej a większość w radzie należy do pisu ! Ta kooperacja to prosty przepis na tragedie ! TYLKO TULISZKOWA SZKODA !!!

Tak to jest, gdy na burmistrza wybiera się reformatora z zacofanej średniowiecznej podkarpackiej ściany wschodniej a większość w radzie należy do pisu ! Ta kooperacja to prosty przepis na tragedie ! TYLKO TULISZKOWA SZKODA !!!
Gość - Mieszkaniec w niedziela, 13 wrzesień 2020 07:39

Burmistrz powinien zostać odwołany!!!!!

Burmistrz powinien zostać odwołany!!!!!
Gość - Pawel w sobota, 12 wrzesień 2020 18:40

Brawo rada👍 Koniec z klaskaniem dla pana Burmistrza.

Brawo rada👍 Koniec z klaskaniem dla pana Burmistrza.
Gość
środa, 23 wrzesień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.