Tuliszków: Każdy kij ma dwa końce, czyli radni przeciw zmianom w systemie „śmieciowym”

Sesja Rady Gminy w Tuliszkowie

Tuliszkowscy radni już kilkakrotnie w tej kadencji wypowiadali się negatywnie o zmianach w systemie gospodarowania odpadami. Tym razem radę i burmistrza podzieliła kwestia wyłączenia z tego systemu tzw. nieruchomości niezamieszkałych.

Od 2013 roku na terenie gminy i miasta Tuliszków obowiązuje jednolity odbiór odpadów od wszystkich właścicieli nieruchomości. Niezależnie od tego czy zamieszkują w nich mieszkańcy czy też nie zamieszkują. Oznacza to, że na jednakowych zasadach funkcjonują zarówno indywidualne gospodarstwa jak i przedsiębiorstwa z terenu gminy.

- W tym roku mamy wielką rewolucję, jeśli chodzi o wszystkie przepisy związane z odpadami. Państwo radni podejmowali decyzję, aby ta cena - 8,70 zł, która jest już najniższa w województwie funkcjonowała dalej, ale tak czy inaczej ta cena musi się zmienić. Przypominam, że w tym roku dopłacamy około 500 tys.zł do systemu wywozu odpadów, natomiast w budżecie na rok następny zaprojektowana jest opłata w wysokości około niecałe 900 tys.zł do systemu wywozu śmieci. Musimy z tym problemem się zmierzyć - zapowiedział burmistrz Krzysztof Roman.

Dla mieszkańców korzystniejszym rozwiązaniem zdaniem włodarza byłoby wyłączenie z systemu wszystkich nieruchomości, które produkują śmieci, ale są niezamieszkałe.

- Niestety każdy kij ma dwa końce. Na dzień dzisiejszy mamy bardzo szczelny system odpadowy. Jeśli my podejmiemy tę uchwałę w tej chwili rozszczelnimy ten system i będziemy musieli robić dwa przetargi i będę państwa prosił o połączenie jednostek gminnych do tego systemu, który będzie odbierany od mieszkańców. Tak naprawdę nie wiadomo, co się będzie działo z odpadami które powstają na nieruchomościach niezamieszkałych. Cały system kontroli spadnie na gminę, gmina będzie musiała mieć elektroniczną bazę danych wszystkich umów właścicieli z przedsiębiorcami, bo każdy z właścicieli będzie musiał od 1 stycznia zawrzeć umowy z przedsiębiorcą który będzie od niego te odpady odbierał. Jakie są natomiast dobre rzeczy dla firmy? Zgodnie z przepisami odpady komunalny muszą być odbierane z budynków zamieszkałych w odpowiedniej częstotliwości. Zgodnie z naszym regulaminem od budynków niezamieszkałych odpady mogą być odbierane raz na miesiąc. Jeśli my uchwalimy jakiekolwiek stawki i znajdzie się przedsiębiorca, który jest w stanie wywieźć troszkę niżej, to tak naprawdę z dnia na dzień zaczną nam odchodzić przedsiębiorcy którzy w tej chwili mają wolną wolę. Mogą w każdej chwili wypowiedzieć nam umowę i przejść do innej firmy prywatnej. Nie ma systemu, który zmuszałby, aby pozostać w systemie gminnym - wyjaśniał burmistrz.

Propozycja przedstawiona przez burmistrza mogłaby pozwolić na obniżenie kosztów dla mieszkańców indywidualnych. Zdaniem przewodniczącego rady Andrzeja Janczewskiego można było przygotować symulacje i później się do nich odnieść. Poruszył on również kwestie związaną z wywózką śmieci do lasu, czego w tym wypadku można się spodziewać. Radny Wieczorek natomiast był pesymistycznie nastawiony do pomysłu.

- Niezależnie jaką decyzję jaką rada podejmie będzie wszystko skierowane na radę. Albo będzie krzywdząca mieszkańców, albo krzywdząca przedsiębiorców - mówił.

Ostatecznie uchwała została odrzucona dziewięcioma głosami przeciw przy trzech „za” i trzech wstrzymujących.
Potrącił 9-latka na pasach. Był pijany
Wernisaż Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich w tu...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 29 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.