Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Tuliszków: Mieszkańcy poznali wybitnego rycerza i dyplomatę herbu Dryja

Janusz z Tuliszkowa

O Januszu z Tuliszkowa usłyszano na dworze Władysława Jagiełły, ale także na Węgrzech, w Austrii czy Francji, gdzie podróżował z dyplomatycznymi misjami. Dzisiaj, tj. 9 listopada mieszkańcy mieli okazję dowiedzieć się więcej o rycerzu i dyplomacie, przyjrzeć się średniowiecznej broni i dawnemu rzemiosłu.

Rycerz i dyplomata
Janusz był rycerzem, który pieczętował się herbem Dryja i jest najbardziej znaną postacią związaną z miastem. Prawdopodobnie syn Piotra z Tuliszkowa. Był niezwykle szanowany, o czym świadczą sprawowane przez niego, prestiżowe urzędy: podkomorzego poznańskiego i kasztelana kaliskiego. Częściej niż zawsze na własnych dobrach przebywał na dworze królewskim oraz w podróży. Król Władysław powierzył mu wiele misji dyplomatycznych, przez co na swoich włościach bywał niezwykle rzadko. Trzykrotnie posłował do Malborka- stolicy państwa Zakonu Najświętszej Maryi Panny, a po wojnie i sukcesie pod Grunwaldem- do czasu zawarcia pokoju w Toruniu otrzymał w zarząd Gdańsk. Był członkiem polskiej delegacji na sobór w Konstancji, gdzie posłował w towarzystwie takich osobowości, jak Mikołaj Trąba, Paweł Włodkowic czy legendarny Czarny Rycerz. Należał do grona najwybitniejszych dyplomatów polskich Władysława Jagiełły. Rozsądzał spory pomiędzy królem, a księciem mazowieckim Ziemowitem, był obecny przy zawarciu unii polsko- litewskiej w Horodle, brał udział w rokowaniach króla Władysława i wielkiego kniazia Witolda z Erykiem. Trzykrotnie uczestniczył w spotkaniach z cesarzem Zygmuntem Luksemburczykiem, posłował na Węgry, do Austrii i Francji oraz uczestniczył w zajazdach rycerstwa wielkopolskiego.

O historii dla mieszkańców
Grupa rekonstrukcyjna przybliżyła zainteresowanym sceny z życia Janusza z Tuliszkowa. Dla śmiałków i żądnej emocji publiczności zorganizowano walki rycerskie oraz pokaz oręża. Mieszkańcy mieli okazję poznać dawne rzemiosło oraz dowiedzieć się wiele dzięki wystawie ziół leczniczych.

Rządni kulinarnych, średniowiecznych emocji skosztowali strawy dla pokrzepienia ciała. Chętni mogli skosztować chleba, kiełbasy, chleba ze smalcem, ogórków kiszonych czy kapusty.

Organizatorami wydarzenia byli Ochotnicza Straż Pożarna w Grzymiszewie, Gmina i Miasto Tuliszków, Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Tuliszkowie, Sołectwo Grzymiszew oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Grzymiszewie.

Inicjatywa możliwa była dzięki „Europejskiemu Funduszowi Rolnemu na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Tuliszków: Młodzi sportowcy walczą o Puchar Niepod...
Dobra: Uczniowie z Piekar włączyli się w akcję „Sz...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 18 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.