Tuliszków: Na sesji jak w przedszkolu, czyli moja droga jest ważniejsza od twojej

Sesja Rady Miejskiej w Tuliszkowie

„Moja racja jest mojsza, niż twojsza” – cytatem z filmowego klasyka jeden z tuliszkowskich radnych podsumował dyskusję w sprawie środków na opracowanie dokumentacji do budowy drogi Zadworna-Wymysłów. Ostatecznie rada – na przekór burmistrzowi – podjęła wątpliwą pod względem prawnym decyzję.

Nie ma inwestycji, bez dokumentacji
Zwołana na wniosek burmistrza sesja nadzwyczajna dotyczyła przede wszystkim wprowadzenia zmian do samorządowego budżetu. Zaproponowano m.in. aby o 90 tys. zł zmniejszyć wydatki planowane w tym roku środki na utworzenie małego kina społecznościowego, a z tej kwoty blisko 40 tys. zł przeznaczyć na opracowanie dokumentacji projektowej na budowę drogi Zadworna – Wymysłów. I właśnie ten punkt stał się początkiem dyskusji, która zdominowała obrady. Zaczęło się jednak niewinnie – od pytania przewodniczącego rady Andrzej Janczewskiego o to, czy burmistrz wie, ile jest na terenie gminy ilość dróg gruntowych, że decyduje się na tak kosztowną inwestycję.

To jedna z tych dróg, chcemy budować te drogi wszędzie. To jedna z dróg, która spełnia wymagania dofinansowania w ramach funduszu. Chcemy tę dokumentację przygotować. Czy się uda pozyskać – nie wiem, ale będziemy mieć projekt i będziemy mogli robić etapami sami – wyjaśniał burmistrz Krzysztof Roman, dodając , że stworzenie dokumentacji jest podstawą do tego, żeby w ogóle zacząć coś robić.

Zdaniem burmistrza budowa drogi jest ważna, także ze względu na znajdujący się tam most. Po stworzeniu dokumentacji będzie można złożyć wniosek o pozyskanie środków na inwestycje, albo we własnym zakresie realizować ją etapami – w zależności od budżetu gminy.

– Spróbujmy pozyskać środki, żeby coś zbudować – apelował Krzysztof Roman.

Kompleksowo, ale ekonomicznie bez sensu?
- Jest to inwestycja ekonomicznie absolutnie nieuzasadniona. Jej wartość to od 8 do 10 milionów, gdzie ze środków własnych przy największym dofinansowaniu gmina musiałaby dołożyć ok. 3 mln zł. Za opracowanie tej dokumentacji i wykonanie tej inwestycji możemy zrobić mnóstwo dróg gminnych z mniejszą jakością – przedstawiał swoje racje przewodniczący Janczewski, a wiceprzewodniczący Roman Jarosik przedstawił zebranym zapytanie ofertowe na wspomnianą dokumentację.

Wynika z niego, że gmina ma zamiar zamówić kompleksowy projekt drogi wraz z kanalizacją i oświetleniem oraz ciągiem pieszo – rowerowym, tak żeby np. nie było konieczne zrywanie nawierzchni do wykonywania poszczególnych prac. Stąd m.in. wysoki koszt, który zdaniem przewodniczącego nadmiernie obciąży budżet.

– Czy gminy Tuliszków na to nie stać? Jesteśmy drugą najbogatszą gminą powiatu tureckiego. Mamy 56 mln budżetu, ustępujemy tylko miastu Turek. My mamy możliwości, ale jeśli będziemy chowali głowę w piasek, jeśli będziemy mówili „nas nie stać”, to nie rozwijajmy tego miasta – mówił burmistrz Tuliszkowa, a po jego wypowiedzi na sali rozległy się oklaski od mieszkańców.

Innego zdania był jednak przewodniczący Janczewski.

- Jeśli patrząc na wskaźniki jesteśmy jedną z najbiedniejszych gmin w powiecie tureckim, to niech pan nie opowiada tu takich rzeczy. Jeśli pan mówi, że w najbliższym czasie chce realizować kolejne dokumentacje to niech pan to robi, ale niech pan z uporem maniaka nie wprowadza kolejny raz inwestycji na terenach podmokłych, bagiennych. Tam, gdzie mieszkają ludzie jest asfalt i część wyłożona destruktem, a pozostała część jest praktycznie nie zamieszkałą – wskazywał przewodniczący rady.

Jak w przedszkolu
Wymiana zdań na linii burmistrz-przewodniczący z czasem przeniosła się na radnych. Karol Zieliński zaapelował o zdrowy rozsądek i globalne podejście do projektu patrząc, jakie korzyści przyniesie dla całej gminy – droga jego zdaniem może być świetną alternatywą, która pozwoli się rozwijać. Wspomniał również, aby głosować ponad partyjną dyscypliną, czym wyraźnie poczuł się dotknięty przewodniczący rady, który stwierdził, że radny Zieliński mu ubliżył, gdyż on nie jest członkiem żadnej partii.

Z kolei Jakub Wieczorek przekonywał, aby w ogóle odpuścić wykonanie tej inwestycji, gdyż jego zdaniem są bardziej znaczące drogi. Jego wypowiedź burmistrz skwitował słowami.

- Na terenie gminy jest katastrofalny stan dróg, więc nie budujmy wcale, albo budujmy w takim standardzie, jaki jest.

O ustalenie priorytetów w opracowywaniu dokumentacji oraz realizacji inwestycji drogowych apelował również wiceprzewodniczący Wit Bryliński. W pewnym momencie – jak zauważył radny Zieliński – dyskusja zaczęła przypominać przedszkolne przepychanki i licytacje na to, czyja droga jest ważniejsza.

Głosu udzielono także jednej z mieszkanek, która miała szansę wypowiedzieć się na temat inwestycji dotyczącej jej miejscowości .

– Droga od mojej strony jest niezamieszkała, nie wystarczy się przejechać. Tam są działki, czekają na przekształcenie, ale jak mają się budować, jak tam nic nie ma. Nie ma kanalizacji, nie ma wody. Będzie asfalt, będą warunki, to ludzie z pewnością będą się budować. Nie wierzę w to, że ludzie nie będą chcieli kupić tam działki i się budować. Myślę, że to odpowiednie miejsce – mówiła, a jej wystąpienie pozostali obecni mieszkańcy również podsumowali oklaskami.

Nie zważając jednak na te słowa radna Aleksandra Nawara złożyła formalny wniosek o wykreślenie z uchwały zmieniającej budżet kwoty, która miała być przekazana na dokumentację. Burmistrz co prawda próbował interweniować , przypominając o przepisach, które uniemożliwiają wprowadzanie takich zmian podczas sesji nadzwyczajnej, ale przewodniczący dopuścił wniosek do głosowania.

Decyzją dziewięciorga radnych dokumentacja na drogę Zadworna-Wymysłów nie powstanie – w ten sposób skutecznie zablokowano możliwość starania się o pozyskanie dofinansowania na rozpoczęcie inwestycji.

– Mam nadzieję, że mieszkańcy zapamiętają, kto jak głosował – podsumował burmistrz Krzysztof Roman.

 

Dwa ople zderzyły się na Kaliskiej. Są osoby poszk...
PGKiM: Kurtyny wodne zniszczone

Podobne wpisy

 

Komentarze 3

Gość - Ewa w środa, 01 lipca 2020 07:35

Rada Tuliszkowa to dno i metr mułu. Mamy szansę na fajną drogę ze ścieżką rowerową, szansę na duże dofinansowanie i jak zwykłe wszystko zaprzepaszczone. W razie wypadku byłaby szansa na szybki objazd. Przewodniczący rady powinien wyjechać na taczce. Zachowanie rady to bezczelność. Głosowalismy na jednego z radnych blokujacych burmistrza i już na pewno nie zagłosujemy. Chcieliśmy radnych wspólpracujacych na rzecz rozwoju naszej gminy, a tymczasem ich głównym zajęciem jest żenujące blokowanie burmistrza. Słoma z butów

Rada Tuliszkowa to dno i metr mułu. Mamy szansę na fajną drogę ze ścieżką rowerową, szansę na duże dofinansowanie i jak zwykłe wszystko zaprzepaszczone. W razie wypadku byłaby szansa na szybki objazd. Przewodniczący rady powinien wyjechać na taczce. Zachowanie rady to bezczelność. Głosowalismy na jednego z radnych blokujacych burmistrza i już na pewno nie zagłosujemy. Chcieliśmy radnych wspólpracujacych na rzecz rozwoju naszej gminy, a tymczasem ich głównym zajęciem jest żenujące blokowanie burmistrza. Słoma z butów
Gość - Hera w czwartek, 13 czerwca 2019 22:27

Po pierwsze kto pisał ten test? Analfabeta? ....
Po drugie ci co glosowali przeciw poprzedniemu burmistrzowi maja teraz swoich przedstawicieli ,ktorzy skutecznie destabilizują pracę calej gminy.....
To skandal powinno się tych głosujących postawić przed sądem z zarzutem działania na szkodę lokalnej spolecznosci.!!!
Co robili obecni na sesji mieszkańcy ? Powinni natychmiast reagować ! Wywieść wszystkich tych szkodników na taczkach !!!

Po pierwsze kto pisał ten test? Analfabeta? .... Po drugie ci co glosowali przeciw poprzedniemu burmistrzowi maja teraz swoich przedstawicieli ,ktorzy skutecznie destabilizują pracę calej gminy..... To skandal powinno się tych głosujących postawić przed sądem z zarzutem działania na szkodę lokalnej spolecznosci.!!! Co robili obecni na sesji mieszkańcy ? Powinni natychmiast reagować ! Wywieść wszystkich tych szkodników na taczkach !!!
Gość - jaaa w środa, 12 czerwca 2019 23:48

Radni bezradni jak nie będziecie współpracować to mieć nie będziecie!!! Droga ta i inne są potrzebne a do Kina za rogiem i tak dokładać będziecie!!! Te kina uważam za porażkę.

Radni bezradni jak nie będziecie współpracować to mieć nie będziecie!!! Droga ta i inne są potrzebne a do Kina za rogiem i tak dokładać będziecie!!! Te kina uważam za porażkę.
Gość
niedziela, 03 lipca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.