Jednostka OSP wciąż bez garaży- czyli walne zebranie strażaków z Tuliszkowa

Spotkanie walne OSP Tuliszków

Trwa okres walnych zebrań sprawozdawczych ochotniczych straży pożarnych. W minioną sobotę, 7 marca obradowali druhowie z OSP Tuliszków. Odnoszą wiele sukcesów i aktywnie działają na niwie ratowniczej i prospołecznej. Mają ambitne plany, ale wciąż borykają się z problemem nieodpowiednich garaży. Do tego iskrzy między nimi a Urzędem Gminy. Mimo to nawet w tak ważnym dniu są gotowi ruszyć do akcji.

Czas podsumowań i planów
Zebranie otworzył prezes jednostki OSP Tuliszków dh Tadeusz Wawrzyniak. Wśród zaproszonych gości znaleźli się poseł na Sejm RP Ryszard Bartosik, Starosta Turecki Dariusz Kałużny, przewodniczący Rady Miejskiej w Tuliszkowie Andrzej Janczewski, proboszcz tuliszkowskiej parafii ks. prałat Stanisław Nowak przedstawiciel KP PSP w Turku mł. bryg. Krzysztof Kubiak oraz zastępca Komendanta Policji w Turku mł. insp. Roman Ciesielczyk, a także Komendant Gminny Jakub Wieczorek. Obradom przewodniczył dh Przemysław Przybyłowicz – wiceprezes OSP Tuliszków.

Jednostka OSP Tuliszków liczy 78 członków, w tym 8 kobiet. W 2019 roku druhowie uczestniczyli w 71 akcjach ratowniczo-gaśniczych. Brali udział także w Turnieju Halowej Piłki Nożnej, gdzie zajęli 3 miejsce, oraz w zawodach sportowo-pożarniczych. Tam uplasowali się na 7 pozycji. Prowadzone były także działania prewencyjne związane z sezonem grzewczym i zagrożeniem tlenkiem węgla. Zorganizowano m.in. konkurs, gdzie do wygrania były czujki czadu. W minionym roku udało się dokonać generalnego remontu pomieszczenia, gdzie garażowany jest Ford Transit oraz przeprowadzić zbiórkę plastikowych korków na rzecz chorego chłopca. Szczególnie istotnym wydarzeniem była finalizacja zakupu nowego sztandaru dla jednostki.

Wszystko to w swoim sprawozdaniu przedstawił prezes Wawrzyniak, po czym walne zebranie podjęło uchwałę o udzieleniu zarządowi OSP Tuliszków absolutorium na kolejny rok działalności. Warto zaznaczyć, na co zwrócił uwagę mł. bryg. Kubiak, że w 2019 roku jednostka otrzymała aż 24 tys. zł dofinansowania ze środków dysponowanych przez Komendę w Turku. Przedstawiciel PSP podkreślił, że nie ma innej jednostki na terenie powiatu, która otrzymałaby takie duże środki finansowe.

Gdzie są garaże, gdzie jest burmistrz?
O ile podsumowanie dokonane przez prezesa OSP Tuliszków nie wzbudziło większych emocji i komentarzy, to te pojawiły się przy omawianiu planów na najbliższe miesiące. Wśród nich wskazano w szczególności ocieplenie budynku i rozbudowa garaży OSP. Druga z tych kwestii wywołała burzliwą dyskusję.

Warto przypomnieć, że jednostka z Tuliszkowa od lat zmaga się z problemem złej bazy garażowej. Samochody ratownicze ustawione są w boksie jeden za drugim, co znacząco obniża czas wyjazdu do akcji. Od kilku lat druhowie podejmują działania, aby ten stan rzeczy zmienić. W swoich wystąpieniach zwrócili na to uwagę zaproszeni goście.

- Wy jesteście jedną z największych i śmiem powiedzieć, że najlepszych jednostek OSP w powicie tureckim. Pokazuje to przedstawione sprawozdanie prezesa. Jedyne co to ten nieszczęsny garaż – mówił starosta Dariusz Kałużny.

Wskazał, że jest to kuriozum i ewenement na skalę województwa. Przekazał on także podziękowania za misję ratowania życia i mienia mieszkańców naszego powiatu. W szczególności za udział OSP Tuliszków w akcji gaszenia PROFIm, o czym pisaliśmy TUTAJ Życzył również, żeby w budżecie gminy Tuliszków znalazły się pieniądze na remont garaży.

Do słów starosty odniósł się niezwłocznie Andrzej Janczewski – przewodniczący Rady Miejskiej, który nie omieszkał wskazać winnego całej sytuacji. Do tablic wywołany został nieobecny burmistrz Krzysztof Roman.

- Na etapie projektowania budżetu wszyscy radni złożyli wniosek o dofinansowanie w kwocie minimum 400 tys. zł dla jednostki OSP Tuliszków na garaże. Natomiast uprawnionym do wprowadzenia do budżetu wniosków jest tylko i wyłącznie burmistrz. Ten wniosek jest wciąż aktualny. Dlaczego nie ma go wprowadzonego w budżecie to już nie jest kwestia rady. To jest pytanie do pana burmistrza – mówił Janczewski, którego poparł Kałużny wskazując, że na zebraniu „powinien być burmistrz”. Przewodniczący dodał na końcu, że jeśli będzie taka wola burmistrza to rada wesprze przebudowę garaży. Wspomniał także, że w 2019 roku został podniesiony ekwiwalent za udział druhów w zdarzeniach.

Zaczyna iskrzyć
Dość mocnym akcentem była wypowiedź Jakuba Wieczorka – Komendanta Gminnego OSP, który opowiedział zebranym o napięciach między urzędem gminy w Tuliszkowie a lokalnymi jednostkami OSP. Wskazał, że burmistrz przesłał pismo do prezesów jednostek dotyczące zasad współpracy, gdzie m.in. odebrano możliwość wyjazdów strażaków na zabezpieczenie imprez i uroczystości. Odtąd gmina finansować będzie jedynie zakup paliwa zużytego w trakcie akcji.

- Ubolewam nad tym jako komendant gminny, że nie mamy tutaj przedstawiciela gminy. Zwłaszcza w jednostce włączonej do KSRG. Sami możecie państwo odpowiedzieć dlaczego tak jest. Sami zauważacie, że nadeszły trudne czasy dla jednostek OSP z terenu gminy Tuliszków. Ja tutaj nie będę krył żalu i oburzenia. Dla mnie współpraca miedzy urzędem gminy a jednostkami OSP jest niewyobrażalna i załamująca – opisał zaogniającą się sytuację komendant Wieczorek.

W tej kwestii jednoznacznie wypowiedział się poseł Ryszard Bartosik, według którego to co dzieje się w gminie jest bardzo niepokojące.

- Pragnę przypomnieć, że samorząd gminny ma w swoich obowiązkach utrzymywanie ochotniczych straży pożarnych. Nie jest to żadna łaska, ale jest to ustawowy obowiązek i należy się tego wszystkiego od gminy po prostu domagać. W tej sytuacji piłeczka jest po stronie radnych, którzy muszą do tego doprowadzić – radził zebranym parlamentarzysta.

Na zakończenie walnego zebrania prezes OSP Tuliszków dh Tadeusz Wawrzyniak wraz z posłem Ryszardem Bartosikiem wręczyli wszystkim paniom w sali symbolicznego kwiatka z okazji Dnia Kobiet, który przypadał dzień później w niedzielę 8 marca. Jednostka udowodniła także, że jej druhowie są gotowi nieść pomoc w każdym czasie. Gdy w trakcie obrad zabrzmiał dźwięk syreny alarmowej w kilka chwil ruszyli oni na akcję do Tarnowy..
Brudzew: Gospodarze zwycięzcami Turnieju Halowej P...
Malanów: Międzypokoleniowa integracja na Dzień Kob...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - obatel w wtorek, 12 maj 2020 08:11

BANDA NIEROBÓW !

BANDA NIEROBÓW !
Gość
poniedziałek, 06 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.