Tuliszków: Pamiętajmy o bohaterach i wspólnie budujmy nasz kraj

Tuliszków

Symboliczne wiązanki kwiatów i znicze, uroczysta msza święta i apel poległych - w ten sposób mieszkańcy gminy i miasta Tuliszków uczcili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Już podczas uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny wspominano tych, którzy walczyli o odzyskanie wolnej Polski. Po nabożeństwie zebrani udali się pod tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości, a następnie pod pomnik św. Jana Pawła II i pomnik Tadeusza Kościuszki. Plac Wolności to dla mieszkańców gminy Tuliszków miejsce symboliczne - to tam gromadzą się podczas świąt i uroczystości państwowych i właśnie tam podczas Narodowego Święta odczytano apel pamięci, w który aktywnie włączyła się młodzież ze studia piosenki działającego przy MGOK w Tuliszkowie. W ten symboliczny sposób złożono hołd wszystkim, którzy na przestrzeni lat przelewali krew dla Polski i dla drugiego człowieka.

-Przypomnieliśmy sobie historię polski, historię cierpienia, historie walki o niepodległość. Ludzi którzy ginęli. Ludzi którzy stawali do walki w obronie ojczyny, w obronie nas - Polaków. Te czasy minęły. Nie pamiętamy często o tym, że ta krew przelana na polach bitew, byłaby przelana nadaremnie, gdyby nie politycy, którzy potrafili wykorzystać bohaterstwo naszych obrońców, żołnierzy do tego, aby stworzyć Polskę. I to właśnie udało się w 1918 roku - mówił burmistrz Krzysztof Roman, przypominając postać Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.

- Każdy z nich miał inną wizję Polski, ale wykorzystał swoje umiejętności, aby na różnych frontach politycznych dbać o to, aby krew poległych nie została zapomniana, a ich życie przeistoczyło się w wolność dla narodu - podkreślił Krzysztof Roman.

Przy pomniku Tadeusza Kościuszki władze gminy i przybyłe delegacje złożyły wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Symboliczny znicz burmistrz Krzysztof Roman złożył również przy tablicy upamiętniającej Franciszka Majewskiego, mieszkańca Tuliszkowa, który został zamordowany w Katyniu w 1940 roku. Przez zebranymi zaprezentował się zespół Jesień, a na zakończenie wystąpił Adam Małolepszy, uczeń Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grzymiszewie, który został laureatem patriotycznego konkursu recytatorskiego.

fot. M.JAC

Wyjątkowe Biegi Niepodległości. Wystartowało ponad...
O wolność trzeba dbać. Mieszkańcy powiatu tureckie...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Antek w poniedziałek, 14 listopada 2022 14:17

Po co tyle kwiatow gdzie oszczednosc

Po co tyle kwiatow gdzie oszczednosc
Gość
czwartek, 08 grudnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.