Tuliszków: Podwójne święto - dożynki i strażacka jubilatka w Nowym Świecie

Dożynki w Nowym Świecie

Przy pięknej pogodzie mieszkańcy gminy Tuliszków spotkali się w Nowym Świecie, aby wspólnie cieszyć się z zakończonych żniw i zebranych plonów. Dożynkowy czas jest okazją do podziękowań za cały rok wytężonej rolniczej pracy. Tego dnia obchodzono również 100- lecie założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Świecie.

Swojsko i radośnie

Dożynkowy korowód w Nowym Świecie poprowadził zespół „Jesień” z Tuliszkowa. W barnym przemarszu podążali starostowie - Monika Dąbrowska z Nowego Świata i Łukasz Woźniak z Krępy oraz delegacje wieńcowe z poszczególnych sołectw. Zaproszonych gości prowadził natomiast burmistrz Krzysztof Roman. Korowód zamykały poczty sztandarowe i mieszkańcy.

Następnie podczas mszy świętej dziękowano za tegoroczne plony i modlono się o to, aby w żadnym domu nie zabrakło chleba. Na zakończenie nabożeństwa wypieczony z tegorocznych ziaren bochen podzielono pomiędzy wszystkich uczestników uroczystości. Nieodłącznym elementem każdych dożynek jest konkurs na najpiękniejszy wieniec. W tym roku o to miano walczyły delegacje z Gadowskich Holendrów, Grzymiszewa, Kiszew, Krępy, Nowego Świata oraz Ogorzelczyna. Po wnikliwej ocenie komisja konkursowa postanowiła, że tytuł najpiękniejszego wieńca należy się gospodarzom, czyli sołectwu Nowy Świat, natomiast wyróżnienie otrzymał wieniec z Ogorzelczyna. Oba będzie można podziwiać jeszcze raz - podczas dożynek powiatowych, które już za tydzień - 1 sierpnia - odbędą się w Dobrej.

Dożynki nie mogą się odbyć bez występów. Przed publicznością wystąpili artyści i zespoły działające przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Tuliszkowie oraz zespół Vinez. Nie zabrakło pysznych, swojskich smakołyków przygotowanych przez lokalne gospodynie, a dożynkowa sobota w Nowym Świecie zakończyła się zabawą taneczną.

100 lat dla OSP Nowy Świat

Druhny i druhowie mieli podwójmy powód do świętowania, bowiem właśnie w niedzielę obchodzono 100- lecie założenia OSP w Nowym Świecie.

W roku 1919 druhowie Kudła, Adamkiewicz, Radzimski i Stencel postanowili powołać jednostkę. Na swoje potrzeby zaadaptowali remizę drewnianą, która znajdowała się na ziemi Państwa Błażejewskich. W roku 1965 odbyło się walne zebrania na którym dokonano wyboru pierwszego zarządu, a prezesem został Michał Szczeciński. Obecnie na czele zarządu stoi Marcin Skieresz, który swą funkcję piastuje od roku 2015. W pracy dzielnie wspiera go zastępca Małgorzata Szymczak, naczelnikiem jest natomiast Rafał Kacprzak.

Jednostka liczy obecnie 33 członków, w tym 4 kobiety.

Z okazji okrągłego jubileuszu życzenia druhom składali zaproszeni goście w tym między innymi zastępca komendanta PSP w Turku bryg. mgr inż. Arkadiusz Janaszkiewicz, prezes Oddziału Miejsko- Gminnego OSP RP w Tuliszkowie Piotr Hryniuk czy Mirosław Sekura reprezeutujący tego dnia prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Turku Grzegorza Ciesielskiego. Prezent z okazji 100- lecia jednostki przekazał burmistrz Tuliszkowa Krzysztof Roman. Przekazał on druhom mundury koszarowe, a jednostce figurę św.Floriana.

Przykona: To co dzielić potrafisz, mnożyć się będz...
Władysławów: Plony zebrane i pobłogosławione. Czas...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 26 listopada 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.