Tuliszków: Problem burmistrza z kosztami za odpady komunalne. Rada przeciwko podwyżkom

Sesja Rady Gminy w Tuliszkowie

Po raz kolejny podczas sesji Rady Miejskiej w Tuliszkowie głosowano nad podjęciem uchwały w spawie wyboru metod ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wysokości stawki tej opłaty na terenie gminy. Po raz kolejny również uchwała została odrzucona dziewięcioma głosami. Dwoje radnych było za jej przyjęcie, natomiast trzech wstrzymało się od głosu.

Uchwała w przypadku nieruchomości zamieszkałych przez osoby w ilości od 1 do 6 zakładała, by opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi w sposób selektywny wyniosły 15,00 zł miesięcznie od każdej osoby. Dla każdej kolejnej osoby zamieszkałej na terenie danej nieruchomości , stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi miałaby wynieść 3,00 zł miesięcznie od osoby.

Wyższa stawka obowiązywałaby za gospodarowanie odpadami komunalnymi niesegregowanymi. W przypadku, gdy odpady zbierane byłyby w sposób nieselektywny miesięcznie płacono by 30,00 zł od osoby.

Głosy radnych, co do wysokości proponowanych stawek były podzielone. Podobnie, jak w przypadku poprzednich obrad pojawiły się dwa obozy. Jeden z nich proponował przyjęcie uchwały, drugi natomiast odrzucenie jej, przy czym stawki za śmieci podnieść, aczkolwiek nie tak drastycznie.

-W myśl zasady o odpadach my jesteśmy zobowiązani do zachowania pewnych stawek więc zastanówmy się państwo, co my robimy z tą gminą. Jeżeli my zaczniemy dopłacać do śmieci i wyrzucać inwestycje z budżetu to za chwilę będzie tu jakiś komisarz. Budżet się nie równoważy w zakresie gospodarki odpadami więc pomyślcie o tym- argumentowała swoje stanowisko Agnieszka Szewczyk.

Według innych radnych kwota jest stanowczo za duża, a sytuacje koniecznie należy ponownie przeanalizować.

-Nie jesteśmy jedyną gminą w Polsce, która proponuje i obniża te stawki. Apeluję o przeanalizowanie informacji. 15 zł to 100% podwyżka cen obecnych śmieci. To nie jest tak, że jesteśmy zobligowani odgórnie do uchwalenia tej stawki 15 zł, bo nie tylko nasza gmina, ale również inne nie przyjęły takiej stawki i jest ona w granicach 10,12,13 zł- mówił radny Jakub Wieczorek.

Zdaniem przewodniczącego Andrzeja Janczewskiego wyjątkowo duże koszty ponoszone są z tytułu wywozu śmieci, natomiast sama propozycja aż tak wysokiej podwyżki nie jest dobrym rozwiązaniem.

-My z 8,70 zł chcemy podnieść do 13,00 zł i wydaje mi się, że to jest obciążenie, które w stosunku do mieszkańców jest adekwatne- mówił przewodniczący.

Głos zabrała między innymi skarbnik Anna Nawrocka, która wykazała, że ważne są w miarę zbilansowane koszty i dochody, jeśli chodzi o opłatę za zagospodarowanie odpadami komunalnymi. Pieniądze, które obecnie przeznaczane są na wywóz nieczystości przeznaczyć można na inne zadania, choćby inwestycje.

Roman Jarosik nakreślił, że jeśli chodzi o wywóz śmieci w okresie od lipca do grudnia 2018 roku było 28 kursów. W tym roku jest kursów 48, co stanowi 73% podwyżkę. Wynagrodzenie firmy wynosiło 48 tys 438 zł. W tym momencie od lipca do grudnia wzrosło do 86 tys 835 zł miesięcznie.

-Stawka dotychczas wynosiła 8,70 zł. Proponowane przez burmistrza 15,00 zł to też jest wzrost o 73%. Proponowałbym jeszcze raz zastanowić się nad harmonogramem wywozu i szukać oszczędności i racjonalną cenę dla mieszkańców oszacować. Jest pole manewru, można zmienić harmonogram- mówił Jarosik.

Według Anny Nawrockiej umowa weszła w życie, a harmonogram związany jest natomiast z niniejszą umową nierozerwalnie.

- Jeśli chodzi o odbiór odpadów to musimy dostarczyć taką ilość odpadów posegregowanych, żebyśmy my, jako gmina nie musieli wnosić dodatkowych opłat i kar z tytułu niewywiązania się z tego. Nie ma mowy o tym, że nie możemy wozić bioodpadów na wsiach, czy ewentualnie popiołu. Wszystkich obowiązuje jedna ustawa- mówiła skarbnik.

Wit Bryliński zwrócił uwagę na decyzje które podejmowane są przez burmistrza bez konsultacji z radą. Jak powiedział była możliwość osiągnięcia konsensusu niestety tak się nie stało.

-Na jednej z komisji burmistrz twierdził że zbliżamy się do przetargu jeśli chodzi o odbiór i wywóz odpadów komunalnych mieliśmy się spotkać, by ten temat przedyskutować. Także harmonogram. Niestety takiego spotkania z inicjatywy burmistrza nie było i być może to jest tego efekt. Być może moglibyśmy dojść do jakiegoś konsensusu w tej sprawie i wówczas można było rozpisać przetarg. Niestety takiego spotkania nie było i mamy efekt, że mieszkańcy są przeciwni wysokim stawkom, a co my mamy teraz zrobić? Mamy przeciwko mieszkańcom głosować i podwyższać o prawie 100% te kwotę za odbiór śmieci? Myślę że to będzie jednak błąd- mówił Wit Bryliński.

Strony dyskusji zgadzały się co do jednego. Jeśli tylko udałoby się podjąć dialog i nie byłoby niedomówień uchwała zostałaby przyjęta.


Przypominamy, że obecnie mieszkańcy płacą 8,70 zł za śmieci segregowane, natomiast 17,00 zł za niesegregowane.
Tuliszków: „Proszę państwa , zastanówcie się, cośc...
Modernizacja oczyszczalni za ponad 70 mln zł

Podobne wpisy

 

Komentarze 6

Gość - Gość w wtorek, 23 lipiec 2019 14:54

Ile kosztuje odbiór śmieci z cmentarza? Ile kosztuje woda na cmentarzu? Kto za to płaci?

Ile kosztuje odbiór śmieci z cmentarza? Ile kosztuje woda na cmentarzu? Kto za to płaci?
Gość - Gość w poniedziałek, 22 lipiec 2019 15:33

Kto ma sprzątać rowy na ulicy Rogozińskiego? Może radni zechcą obejrzeć swój rewir i coś z tym zrobić.

Kto ma sprzątać rowy na ulicy Rogozińskiego? Może radni zechcą obejrzeć swój rewir i coś z tym zrobić.
Gość - Mieszkaniec w sobota, 20 lipiec 2019 23:01

Nie wiem kto układał harmonogram wywozu odpadów ale to jest jakaś pomyłka !!
Dla przykładu w samym Malanowie, smieci BIO odbierane są praktycznie raz w miesiacu, w miesiącu grudniu ani razu. A w Gminie Tuliszków, każdego miesiąca 2-3 razy.
To chyba jakaś pomyłka. W grudniu bodajże 2 razy. A pozniej się dziwimy że tyle za smieci sie płaci. KTO TO UKŁADAŁ !!!??

Nie wiem kto układał harmonogram wywozu odpadów ale to jest jakaś pomyłka !! Dla przykładu w samym Malanowie, smieci BIO odbierane są praktycznie raz w miesiacu, w miesiącu grudniu ani razu. A w Gminie Tuliszków, każdego miesiąca 2-3 razy. To chyba jakaś pomyłka. W grudniu bodajże 2 razy. A pozniej się dziwimy że tyle za smieci sie płaci. KTO TO UKŁADAŁ !!!??
Gość - Gość w niedziela, 21 lipiec 2019 15:38

Wystarczy segregować należycie i będzie taniej. Ale dla niektórych segregowanie odpadów jest zbyt trudne.

Wystarczy segregować należycie i będzie taniej. Ale dla niektórych segregowanie odpadów jest zbyt trudne.
Gość - Miodek w piątek, 19 lipiec 2019 11:10

Żenada to pisać rzenada

Żenada to pisać rzenada;)
Gość - Mieszkaniec w czwartek, 18 lipiec 2019 20:02

No to burmistrz chęciał nam sprawić najdroższe śmieci w powiecie Tureckim. Rzenada....

No to burmistrz chęciał nam sprawić najdroższe śmieci w powiecie Tureckim. Rzenada....
Gość
sobota, 04 kwiecień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.