Tuliszków: Projekt I dla ciała i dla duszy ze Wspólnotą w Piętnie

Obrzędy Sobótkowe w Piętnie

29 czerwca 2019r. rozpoczęło się pierwsze z cyklicznych spotkań w ramach projektu I dla ciała i dla duszy ze Wspólnotą w Piętnie. Projekt dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie „Solidarni w Partnerstwie”.

W sobotnie popołudnie mieszkańcy Piętna mieli okazję uczestniczyć w obrzędach sobótkowej nocy, które odbywały się w miejscowym parku. Wczesnym rankiem zadbano o jego uporządkowanie, aby później miło świętować. Spotkanie popołudniowe zostało wyznaczone na końcu wioski, gdzie na wozie Zdzisława Kopczyńskiego udekorowanym przez Elżbietę Sypniewską i prowadzonym przez Grzegorza Sypniewskiego dotarły Jankowe Dziewczyny. Wesoły, śpiewający i kolorowy korowód przemaszerował przez wieś i przybył nad staw przy figurce św. Jana Nepomucena. Po uroczystym otwarciu dokonanym przez prezes stowarzyszenia Barbarę Kościankowską, oraz panie : Agatę Prymas, Magdalenę Danisz, Annę Kwiatkowską i Małgorzatę Wojciechowską ( wszystkie pracowały nad tworzeniem projektu) można było wspólnie biesiadować. Bardzo ładnie prezentowały się wianki na głowach przygotowane wcześniej przez biesiadników. Najpiękniejsze z nich zostały nagrodzone w konkursie. Oceny dokonała komisja konkursowa w składzie: Andrzej Toda – prezes OSP w Piętnie, Małgorzata Wojciechowska- sołtys wsi Piętno, Barbara Kościankowska - prezes Stowarzyszenia Wspólnota i Karol Chrzuszcz – członek Rady Sołeckiej. Zwycięzcami zostali: Klaudia Grzelczak, Julka Kraska i Lilianka Macikowska. Wszystkie wianki zgodnie z tradycją puszczono ze śpiewem na otaczający figurkę staw.

Nie zabrakło wiejskiego jadła i picia, które przygotowały E. sypniewska, K.Pawlikowska, S.Kościankowska, K. Wieczorek, Z. Danisz, G. Wawrzyniak, P. Dziurzyńska i I. Molka. Kiełbaski i napoje sfinansowano w ramach projektu Działaj lokalnie. Nad ogniskiem czuwali druhowie z OSP w Piętnie.

Parkową sielankę wypełniały śpiewy Jankowych Dziewczyn, tańce i pląsy.

Członkowie stowarzyszenia Wspólnota poprzez poczynione przedsięwzięcia dążą do integracji mieszkańców i wzmocnienia aktywności w podejmowaniu różnych działań na rzecz lokalnej społeczności. Pragną także serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli w organizowaniu sobotniego spotkania.
fot.iTurek.net
Dyrektorki szkół podstawowych w Turku bez zmian
Kawęczyn: Zabawa dla dzieci i dorosłych podczas pi...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 02 czerwiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.