Tuliszków: Sesja przerwana. Radni chcą przyjrzeć się poprawkom do budżetu

Sesja Rady Miejskiej w Tuliszkowie

Decyzją radnych przerwano obrady sesji Rady Gminy i Miasta Tuliszków. Radni chcieliby mieć więcej czasu, aby zapoznać się z autopoprawkami do budżetu oraz innych projektów uchwał. Do pracy nad nimi mają powrócić w piątek, 21 lutego.

Wniosek o przerwanie sesji złożył radny Wit Bryliński, powołując się na paragraf 24 pkt.2 Statutu Gminy i Miasta Tuliszków. Przerwanie obrad miało, jego zdaniem, dać czas na zaznajomienie się z autopoprawkami wprowadzonymi przed środową sesją.

- Chciałbym złożyć wniosek w imieniu Klubu Radnych Porozumienia o przerwanie sesji do piątku do godziny 15.00. Jest to spowodowane chaosem, który obserwujemy od wielu miesięcy. Po raz kolejny trafiły do nas przed obradami autopoprawki do uchwały budżetowej, do WPF i innych projektów z którymi nie możemy się spokojnie zapoznać. To są dokumenty urzędowe. My nie możemy przechodzić nad porządkiem, jeśli dostajemy jakiś dokument i mamy podjąć uchwałę bez zapoznania się z materiałem. Tych poprawek jest dosyć dużo. Uczestniczyłem wielokrotnie w obradach rady jeszcze zanim byłem radnym. Nie pamiętam nigdy, aby były jakieś autopoprawki. Wszystko jest przygotowywane w wielkim pośpiechu. Pan przewodniczący rady przed zwołaniem obrad nie miał nawet dostępu do projektu. Okazało się, że trzeba tych projektów szukać po gminie, jest nic nie przygotowane i jest jeden wielki chaos. Te projekty są poukrywane w jakichś szafach, że te materiały są chowane przed radnymi? Nie może być tak, że mamy uchwałę budżetową, zmianę w uchwale i na pięć minut przed sesją dostajemy autopoprawki. Kiedy mamy się z tym zapoznać? To nie jest jedna prosta zmiana. My jako radni musimy się z tym zapoznać. To jest kpina z mieszkańców, że jest wprowadzony taki chaos, że są ciągle wprowadzane jakieś autopoprawki. Tego nigdy nie było. Jesteśmy na obradach Rady Miejskiej, organu stanowiącego. My stanowimy prawo. Nie może dochodzić do tego, że przygotowane są projekty uchwały niedbale, ciągle są jakieś poprawki, uchylenia przez nadzór, bo musimy coś zmieniać, uchylamy plany zagospodarowania przestrzennego. Tak nie może być - apelował wiceprzewodniczący tuliszkowskiej rady Wit Bryliński.

Burmistrz Krzysztof Roman wyjaśniał zebranym, że we wspomnianych projektach jest między innymi uchwała związana z Wielkopolską Odnową Wsi.

- Musimy podjąć pewne działania, które jeśli nie zostaną przedłożone niestety prawdopodobnie Grzymiszew nie będzie mógł się starać o to, żeby korzystać z tego dofinansowania - mówił burmistrz Roman.

Z taką argumentacją nie zgadzał się radny Jakub Wieczorek.

- Nie prawda panie burmistrzu. Termin składania tych projektów upływa o godzinie 14.00, 25 lutego. Wiem z doświadczenia, że do godziny 14.00 panie w Urzędzie Marszałkowskim przyjmują te projekty. Na wniosek Klubu Radnych sesja będzie w piątek o 15.00 , więc spokojnie urząd będzie miał czas i gwarantuje, że radni przychylą się do tego, że te projekty i środki na te projekty na pewno się znalazły. W poniedziałek spokojnie lub wtorek do godziny 14.00 mamy czas na złożenie tego do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu - mówił radny Wieczorek.

Burmistrz trwał jednak na stanowisku, że wniosków nie można będzie złożyć w powiecie, dlatego całość jest niemożliwa do wykonania. W podobnym do poprzedników tonie wypowiedział się także przewodniczący rady.

- Na wspólnym posiedzeniu stałych komisji rady wczoraj, które do późnych godzin się odbywało była procedowana zupełnie inna uchwała budżetowa. Nie było żadnych autopoprawek i żadnych wniosków. Rada się zapoznała z tą uchwała. Był również procedowany WPF, dziś dostajemy książkę do przeanalizowania na minutę przed sesją. Tak być nie może - mówił Andrzej Janczewski.

Ostatecznie za przerwaniem sesji było 10 radnych, dwóch było przeciw i trzech wstrzymało się od głosu.

Twój e-PIT za 2019 już dostępny
Brudzew: Nadwyżka budżetowa podzielona. Będą kolej...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Iza w wtorek, 25 luty 2020 12:19

"My stanowimy prawo!" - mocne...

"My stanowimy prawo!" - mocne...
Gość - Zigi w czwartek, 20 luty 2020 06:54

Trzeba jeszcze więcej pracowników przyjąć bo obecni mają problem cokolwiek zrobić

Trzeba jeszcze więcej pracowników przyjąć bo obecni mają problem cokolwiek zrobić
Gość
poniedziałek, 06 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.