Tuliszków: Święto Konstytucji i druhów z całej gminy

Tuliszków

-Konstytucja 3 Maja to wydarzenie, które spowodowało, że dziś stoimy tu, w Tuliszkowie, mówimy po polsku, a powiewa nad nami biało-czerwona flaga, obok niej flaga Unii Europejskiej - mówił burmistrz Tuliszkowa Krzysztof Roman podczas uroczystości poświęconych wydarzeniom sprzed ponad 230 lat.

Uroczystości rozpoczęła msza święta, podczas której mieszkańcy, władze samorządowe, a także poczty sztandarowe i delegacje z terenu gminy Tuliszków wspólnie modlili się w intencji Ojczyzny.

Następnie wszyscy spotkali się na Placu Wolności, aby przy pomniku Tadeusza Kościuszki wspominać wydarzenia sprzed ponad 230 lat i podkreślać, jak ważna jest pamięć o nich także w dzisiejszych, naznaczonych wojną czasach. Tradycyjnie również złożone zostały kwiaty oraz miały miejsce okolicznościowe przemówienia.

- Konstytucja miała naprawić Polskę, zmienić funkcjonowanie kraju. Mamy dziś jeszcze jedno święto - święto Maryi Panny Królowej Polski, gdzie przypominamy wydarzenia z Katedry Lwowskiej, gdy król Jan Kazimierz dał w opiekę całą Polskę. Gdy była uchwalona Konstytucja 3 Maja, Lwowa w Polsce już nie było, nie mieliśmy dostępu do morza, byliśmy po pierwszym rozbiorze. Nie mieliśmy szeregu terenów, które zostały zabrane przez przyjazne państwa sąsiedzkie w ramach pomocy i wyzwolenia Polaków. Hasło które zawsze się powtarza, gdy chodzi do zabory - my niesiemy pomoc. To pomoc w postaci więzień, kazamatów, Syberii. Można myśleć , że mówimy o rzeczach, które są bardzo odległe, abstrakcyjne ale mamy XXI wiek, 2014 rok i wydarzenia w Ukrainie. Część Ukrainy zostaje od niej oderwana, wojsko Rosyjskie przywłaszcza sobie teren. Wszyscy myśleli, że to stan normalny, że tak już będzie. Ale mamy 2022 rok, luty i wtedy na niepodległe państwo napada inny niepodległy kraj. Giną ludzie, jesteśmy świadkami mordów, szaleństwa wojny, kradzieży, grabieży , niszczenia ludzi. Jak nasi przodkowie zachowywali się 200 lat temu? Konstytucja miała przywrócić Polakom tożsamość narodową, miała przywrócić to , co utracili. Niestety ludzie którzy stracili najwięcej sprzeciwili nie temu. Doszło do drugiego rozbioru, kilka lat później sytuacja się powtarza i na 123 lata znika z mapy świata Polaka. Ta Konstytucja, te akty pozwoliły przetrwać te 123 lata. Polska przez te lata niewoli nabrała tożsamości narodowej, która pozwoliła przetrwać najbardziej okrutne lata niewoli - mówił Krzysztof Roman, apelując, aby zastanowić się nad tym, co jeszcze jesteśmy w stanie zrobić w obliczu czekającego nas globalnego przetasowania.

Z okazji zbliżającego Dnia Strażaka złożono również życzenia wszystkim druhom z terenu gminy Tuliszków, podkreślając ich ważną rolę. Dało się to odczuć nie tylko podczas walki z COVID-19, ale także podczas walki z wichurami i obecnie - w trakcie wojny w Ukrainie.

Wyróżniających się druhów z okazji ich święta uhonorowano odznaczeniami.

Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymali Joanna Rusek, Żaneta Grzelczak, Patryk Biniek, Piotr Piaszczyk, Paweł Piaszczyk, Łukasz Kołodziejczak, Kamil Kołata, Piotr Prusinowski, Maciej Michalak, Dawid Górecki.

Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” uhonorowani zostali Krystyna Pietrzak, Andrzej Kubka, Halina Starczyńska, Grzegorz Laurenciak, Grzegorz Graczyk, Zygmunt Miklaszewski, Grzegorz Szymaniak.

Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali Barbara Gradecka, Edward Kościankowski, Tadeusz Wawrzyniak, Romuald Ochocki, Jacek Klimczak, Krystian Rusek, Adrian Rusek, Henryk Ruda, Dawid Grzelczak, Marcin Markiewicz, Wiesław Klanowski.

Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali Natalia Skibińska, Patrycja Kowalska, Erwin Ast, Adrian Larek, Michał Kubka, Łukasz Błaszczyk, Agnieszka Piotrowska- Trocha, Marcin Laurenciak.

fot. M.JAC


Władysławów: Każde państwo ma prawo do wolności, c...
Malanów: Pożar tartaku w Czachulcu Starym. Trwa do...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 15 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.