Tuliszków: Uroczyste podsumowanie realizacji projektu dotyczącego odnawialnych źródeł energii

Podsumowanie projektu dotyczącego odnawialnych źródeł energii

8 sierpnia 2019 r. w hali widowiskowo-sportowej w Rychwale uroczyście podsumowano realizację projektu „Instalacja systemów odnawialnych źródeł energii na terenie gmin Golina, Rychwał, Tuliszków i Wierzbinek”. W lipcu br. zakończyły się ostatnie prace montażowe związane z realizacją ww. projektu. Na to przedsięwzięcie cztery partnerskie gminy z Gminą Rychwał jako liderem, pozyskały dotację ze środków Unii Europejskiej z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, w ramach Poddziałania 3.1.1. Wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii. Inwestycja była realizowana od sierpnia 2018 r., kiedy to podpisano umowę na wykonanie instalacji fotowoltaicznych.

Wykonawcą prac montażowych była wyłoniona w przetargu nieograniczonym firma Moris Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie. Przedsięwzięcie obejmowało wykonanie 668 instalacji fotowoltaicznych na potrzeby gospodarstw domowych na terenie trzech gmin powiatu konińskiego: Rychwał (172 instalacje), Golina (169 instalacji) i Wierzbinek (166 instalacji) oraz jednej powiatu tureckiego czyli gminy Tuliszków (161 instalacji). W ramach projektu zamontowano instalacje fotowoltaiczne przetwarzające energię słoneczną w energię elektryczną o mocy 2,1 kW i 3 kW (łączna moc instalacji wynosi 1895,1 kW). Instalacje powstały na nieruchomościach należących do mieszkańców poszczególnych gmin.

Pierwotny termin realizacji umowy uległ wydłużeniu. Przyczyną zmiany daty zakończenia prac były liczne zmiany nieruchomości na których montowano instalacje fotowoltaiczne wynikające z rezygnacji mieszkańców z udziału w projekcie lub przenoszenia instalacji z budynków gospodarczych na mieszkalne i odwrotnie. Łącznie na terenie czterech gmin zmieniło się ok. 180 lokalizacji. Rezygnujących beneficjentów zastąpiły osoby z listy rezerwowej.

Wykonawca w ramach zawartej umowy dokonał w imieniu mieszkańców zgłoszenia instalacji do Energa Operator, co znacznie ułatwiło mieszkańcom zmianę umowy na prosumencką. Bycie prosumentem pozwala na bilansowanie produkcji i zużycia energii czyli przesyłanie poprzez sieć dystrybucyjną nadprodukcji energii do Energa Obrót. Wpłynie to na zmniejszenie wysokości rachunków za energię w okresie jesienno-zimowym, gdy produkcja energii słonecznej jest niższa.

W efekcie projektu, mieszkańcy ponosić będą dużo niższe koszty zakupu energii elektrycznej, wzrośnie ilość energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, ale przede wszystkim zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych.

Całkowita wartość projektu to 8 535 572,25 zł, wartość dotacji to 5 317 436,00 zł.

W uroczystym podsumowaniu projektu uczestniczyli przedstawiciele czterech partnerskich gmin, wykonawcy i podwykonawcy oraz nadzorujący prawidłowy przebieg inwestycji inspektorzy nadzoru a także mieszkańcy będący beneficjentami projektu.

Swoją obecność spotkanie uświetnił Pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej Maciej Sytek.

źródło: tuliszkow.pl

Kto odpowiada za wzrost cen???
Narada kwartalna jednostek OSP

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Gość w poniedziałek, 12 sierpnia 2019 08:33

W Tuliszkowie instalacje zamontowane były na dachach jesienią, a produkcja energii wiosną lub latem.

W Tuliszkowie instalacje zamontowane były na dachach jesienią, a produkcja energii wiosną lub latem.
Gość - DR w niedziela, 11 sierpnia 2019 11:52

W Turku też już skończyli montować instalacje. Dużo ich widać na dachach, jeżdżąc po Turku.

W Turku też już skończyli montować instalacje. Dużo ich widać na dachach, jeżdżąc po Turku.
Gość
czwartek, 26 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.