Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Tuliszków: Wyjątkowy budżet na 2023 rok

Tuliszków

Podczas poniedziałkowe (19 grudnia) sesji rada miejska w Tuliszkowie jednogłośnie przyjęła projekt uchwały na 2023 rok. Jak zaznaczył burmistrz Krzysztof Roman budżet ten jest pod pewnymi względami wyjątkowy.

Przyszłoroczne dochody zaplanowano w kwocie 62 823 517,86, zaś wydatki ustalono na poziomie 71 563 040,86 zł, w tym wydatki majątkowe, a więc te przeznaczone na inwestycje stanowią 24 988 128,12 zł. Burmistrz Krzysztof Roman podczas omawiania projektu budżetu zwrócił uwagę na niewielką dysproporcję pomiędzy wydatkami bieżącymi, a dochodami bieżącymi. Zaplanowany deficyt jest nawet niższy niż ten, który przewidywano na rok bieżący.

-Mamy nadzieję, że uda się uniknąć kredytu, tak jak udało się w tym roku. Co jest jeszcze wyjątkowe? Wyjątkowa jest kwota na wydatki majątkowe, bo jest to prawie 25 mln zł. Jest to wynik tego, że dostaliśmy duże dofinansowania z rożnych źródeł, w tym duże środki z Polskiego Ładu. Te inwestycje które są teraz realizowane bedą dokańczane w 2023. Pogoda, która jest teraz spowodowała, że niektóre prace muszą być dokończę w 2023 roku. Stąd kwota wydatków majątkowych jest znacząca i będzie rosła. Rok 2022 zamkniemy bez kredytu, ale ciągle spłacamy kredyty naszych poprzedników - podkreślał Krzysztof Roman.

Wiceprzewodniczący rady Wit Bryliński wyraził natomiast nadzieję, że uda się zrealizować te inwestycje, na które samorząd otrzymał już dofinansowanie.

- Mierzymy się z tym, co inne samorządy - rosną wydatki w oświacie, w administracji publicznej , zajmiemy się zaraz gospodarką odpadami komunalnymi. Będziemy się zajmować wzrostem obsługi długu publicznego, a zmniejszają się wpływy z PIT - wyliczał radny Bryliński.

Dyskusję podsumował przewodniczący rady Andrzej Janczewski, mówiąc, że rada poważnie zastanawiała się nad wprowadzeniem zmian do projektu budżecie, czego dowodem są głosowania w poszczególnych komisjach.

- Nosiliśmy się z zamiarem wprowadzenia w niektórych kwestiach rozwiązań radykalnych, ale doszliśmy do wniosku, że jeśli pan burmistrz skonstruował budżet i ma na niego pomysł, to nie będziemy mu przeszkadzać, natomiast jeśli realizacja będzie zmierzała w złym kierunku rada będzie odpowiednio reagować - zaznaczył przewodniczący rady.

Ostatecznie w głosowaniu wszyscy radni jednogłośnie przyjęli zaproponowany projekt uchwały budżetowej na przyszły rok.

fot. tuliszkow.pl

Wyjątkowa zabawa w DevilClub! Już 25 grudnia!
Gm.Turek: Wigilijne spotkanie dla starszych, chory...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Gość w środa, 21 grudnia 2022 15:05

Dlaczego Pan Burmistrz od miesiąca nie oświetla ulicy przy cmentarzu? Dlatego, że jest to okręg Vice Przewodniczącego?

Dlaczego Pan Burmistrz od miesiąca nie oświetla ulicy przy cmentarzu? Dlatego, że jest to okręg Vice Przewodniczącego?
Gość
wtorek, 21 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.