Turek na pTAK

Turek na pTAK

Już ponad półtora roku na terenie Turku swoją działalność wolontariacką prowadzi Turkowska Grupa Lokalna OTOP (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków). W ciągu tych parunastu miesięcy, zmieniło się wiele w życiu ptaków. Chronimy je, opowiadamy o ich zwyczajach podczas zajęć edukacyjnych, a tym samym uwrażliwiamy na przyrodę i potrzebę jej ochrony. Ptaki to tak naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej w kontekście szeroko pojmowanego otaczającego nas środowiska. Ale od czegoś trzeba zacząć…

Jerzyk…
A zaczęliśmy od jerzyka- ptaka przestworzy. To niesamowite jak potężne ilości owadów zjadają w czasie doby- much, komarów.. Te wspaniałe ptaki niemal całe swoje 20-letnie życie spędzają w locie. Często są one mylone są z jaskółkami i oskarżane o brudzenie okien, czy ścian budynków, a przecież jerzyki nie pozostawiają żadnych śladów po sobie, często nawet nie wiemy o ich istnieniu, gdyż gniazdują na dużych wysokościach. Z przykrością patrzymy na utratę ich siedlisk podczas ocieplania budynków, dlatego wyszliśmy z inicjatywą chronienia tego gatunku w naszym mieście. Jerzyk znalazł się w logo naszej grupy. Działania na rzecz jego ochrony rozpoczęliśmy szkoleniem z Piotrem Piliczewskim ( doktorem Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego) dla władz miasta Turek i gmin naszego powiatu oraz przedsiębiorców budowlanych prowadzących termomodernizacje w powiecie tureckim. Miejscem doskonałej obserwacji tego gatunku w Turku jest budynek obecnej Szkoły Muzycznej na ulicy Uniejowskiej.

Budki i spółdzielnia …
W naszym mieście, spółdzielnią na pTAK jest „Tęcza”. Od wielu lat, po uzyskaniu opinii ornitologicznej, rekompensuje ona zabierane jerzykom miejsca lęgowe poprzez wieszanie budek podtynkowych na blokach, wiesza też budki lęgowe dla wróbli i kawek. We współpracy z OTOP nasza grupa złożyła projekt do Fundacji Bank PKO S.A na zakup 50 budek podtynkowych dla jerzyków. Budki te spółdzielnia „Tęcza” powiesi podczas ocieplania bloków w naszym mieście.

Budki i szkoły…
Szkoły i przedszkola w Turku lubią ptaki…Wieszają budki, biorą udział w akcjach i działaniach edukacyjnych. Budki dla jerzyków zawieszono m.in.: w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 5. Przedszkole Samorządowe nr 6 im. Kubusia Puchatka zawiesiło budki lęgowe w ramach Dnia Jerzyka. Szkoła Podstawowa nr 1 wzięła udział w akcji Karmnik- zajęcia edukacyjne dla uczniów oraz dokarmianie ptaków w naszym parku w okresie zimowym.

Park…
Park im. Żerminy Składkowskiej jest siedliskiem wielu gatunków ptaków m.in.: krzyżówek, sów, dzięciołów, sikor, gawronów, kawek, grzywaczy, zimorodków, szczygłów i innych…Mieszkają w nim również wiewiórki i jeże. W parku zawiesiliśmy budki lęgowe oraz karmniki i postawiliśmy tablicę informacyjną o szkodliwości dokarmiania ptaków chlebem. A kaczkomat, który postawiło miasto, zapewnia krzyżówkom i łabędziom zdrową żywność
A jak MY widzimy nasz park, poniżej w linku (artykuł pt.: „Kodeks Dobrych Praktyk Parkowych – parki przyjazne przyrodzie”)

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1380425112158161&id=989865337880809&__tn__=K-R

Łąki kwietne…
Na wzór innych miast w Polsce, nasz Turek wzbogaca się o pożyteczne łąki kwietne. Zarząd Dróg Powiatowych w Turku, zasiał pierwszą łąkę kwietną w naszym mieście. Powstaje ona na ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wielu mieszkańców wysiewa przydomowe łąki kwietne, czyniąc swoje ogródki nowoczesnymi, pięknymi i użytecznymi. Więcej na temat pożyteczności łąk kwietnych także w powyższym linku i artykule o parku.

Szklane Pułapki…
Dlaczego ptaki uderzają w szyby?

Właściwie wszystkie szklane powierzchnie stanowią dla ptaków śmiertelne zagrożenie. Nasze okna, przystanki autobusowe, budynki z dużymi szklanymi powierzchniami, przez swoje właściwości, takie jak transparentność i refleksyjność, nie są spostrzegane przez ptaki jako bariera fizyczna.

Czy możemy temu zaradzić?

Nasze okna powinniśmy uczynić widocznymi dla ptaków. Możemy to zrobić na wiele sposobów, jak na przykład: zawiesić w oknach firanki, zasłony, rolety lub przykleić gotowe naklejki (paski, kropki). Więcej na stronie: www.szklanepulapki.pl.
Wielu mieszkańców Turku, sygnalizowało nam problemy rozbijania się ptaków o szyby ich domów. Dlatego też, we współpracy z Fundacją Szklane Pułapki, zabezpieczyliśmy już część okien.

Na potrzeby Fundacji (monitoring ptasich kolizji ze szkłem) nakleiliśmy ulotki informacyjne na przystankach autobusowych w Turku i okolicach.

Cykliczne wydarzenia…
Corocznie organizujemy dla mieszkańców Turku i powiatu następujące akcje:
- Zimowe Ptakoliczenie
- Noc Sów
- Dni Ptaków Wędrownych
- EDP (Europejskie Dni Ptaków)

Współpracujemy z Nadleśnictwem Turek, MKW- pracownia oryginalne budki dla ptaków i nietoperzy, SOD w Turku, Fundacją Szklane Pułapki, Szkołami Podstawowymi i przedszkolami w Turku, Muzeum Miasta Turek, Powiatową Biblioteką w Turku, Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami, Samorządem Mieszkańców Osiedla nr 2, PTTK, Burmistrzem Miasta Turku, firmą Termo-strop ocieplenia, Spółdzielnią Mieszkaniową „Tęcza”.
Szanowni Państwo, Mieszkańcy Powiatu Tureckiego !
Premiera sezonu foodtruckowego w Turku. Letni pikn...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 28 maja 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.