Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Ponad połowa maluchów z Turku w żłobkach i przedszkolach

Image_1

Ponad 53 proc. dzieci w wieku do lat trzech objętych jest w Turku opieką żłobkową lub przedszkolną - wynika z pierwszego w Polsce rankingu użłobkowienia gmin opublikowanego przez pismo „Wspólnota”.

Autorami opracowania są Paweł Swianiewicz, profesor nauk ekonomicznych, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Julita Łukomska, adiunkt w tym samym zakładzie. Ranking opiera się na wskaźniku liczby dzieci do lat trzech, które objęte są opieką żłobkową lub przedszkolną w stosunku do całkowitej liczby dzieci w wieku od pierwszego do trzeciego roku życia na terenie gminy. Uwzględnione zostały dzieci w żłobkach, przedszkolach, oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych, punktach przedszkolnych i zespołach przedszkolnych w wieku trzech lat lub poniżej. Twórcy rankingu wskazują, że w całym kraju można dostrzec pewną prawidłowość. Mniejsze miasta i gminy wiejskie coraz częściej nie decydują się na prowadzenie samorządowych żłobków. Wolą dotować placówki niepubliczne. Taką możliwość takie daje ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech.

Michałowice i Józefów pod Warszawą oraz Branice nieopodal Opola zdecydowanie przodują w rankingu - tam wskaźnik przekracza 70 proc. Jak prezentują się wyniki miast i gmin z powiatu tureckiego? Miasto Turek w kategorii miast powiatowych znalazło się na siódmym miejscu, ze wskaźnikiem na poziomie 53,581 proc. W kategorii miasteczek na 313. pozycji znalazł się Tuliszków (21,098 proc.), a Dobra zajęła 521. miejsce (12,121 proc). Najlepiej wśród gmin wiejskich w powiecie tureckim wypada Kawęczyn - w rankingu znajduje się na 333 miejscu ze wskaźnikiem na poziomie 24,540 proc. Dalej znajdują się Brudzew z 442. pozycją (22,099), Władysławów na miejscu 568. (20 proc), Malanów - miejsce 618. (19,340 proc.), gmina Turek - 620. lokata (19,304 proc.) oraz na miejsc 754 - gmina Przykona (17,361 proc.).

Władysławów: Urząd o kurendzie i zraszaczach, czyl...
Miasto kupiło narkotesty

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 28 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.