Turek weźmie udział w unijnej Misji Adaptacji do Zmian Klimatu

 Turek weźmie udział w unijnej Misji Adaptacji do Zmian Klimatu
Komisja Europejska ogłosiła, że pierwszych 118 samorządów, w tym 28 z Polski, weźmie udział w unijnej Misji Adaptacji do Zmian Klimatu. Wśród miast, które przystąpił do inicjatywy znalazł się również Turek. 
 
 
Uczestniczące w inicjatywie regiony, miasta i gminy otrzymają w sumie 370 mln euro z programu „Horyzont Europa” na lata 2021-23, aby przygotować się na zagrożenia związane ze zmianą klimatu. Celem projektu jest wsparcie 150 regionów i społeczności w przyspieszeniu ich transformacji w kierunku odporności na zmianę klimatu. Chodzi o pomoc w zrozumieniu i przygotowaniu się na zagrożenia, a także zarządzaniu nimi. Przystąpienie do misji ma sprawić, że samorządy znajdą się w czołówce innowacji w transformacji Europy w kierunku bardziej odpornego na zmiany klimatyczne kontynentu.
 
Największą grupę gmin, miast i regionów, które przystąpiły do programu, tworzą samorządy z Polski. Do misji dołączyły miasta: Elbląg, Gdańsk, Jastrzębie-Zdrój, Konin, Lidzbark Warmiński , Lublin, Ostrowiec, Rabka-Zdrój, Rejowiec, Rzeszów, Świdnica, Świecie, Turek, Wrocław i Zakopane. Wśród polskich gmin, które wezmą udział w programie, znalazły się: Grodzisk, Janikowo, Łomża, Pieszyce, Sorkwity, Stare Babice i Wisznia Mała. W grupie polskich samorządów są też województwa: dolnośląskie, podlaskie, mazowieckie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie.
 
Realizowane w ramach misji działania badawczo-innowacyjne będą dotyczyć odbudowy obszarów dotkniętych ekstremalnymi zdarzeniami pogodowymi, przywracania terenów zalewowych, upraw pionowych, prototypowych podejść ubezpieczeniowych lub tworzenia „idealnie przystosowanego” miasta, gotowego wytrzymać burzę lub falę upałów. Istnieje również możliwość budowania wspólnych inicjatyw z innymi misjami i programami UE. Misja zapewnia również możliwości nawiązywania kontaktów, wymianę najlepszych praktyk między regionami i władzami lokalnymi oraz wsparcie w angażowaniu obywateli.
 
Podczas ogłaszania listy samorządów przystępujących do misji, wiceprzewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Vasco Cordeiro powiedział, że regiony Europy są świadkami skutków kryzysu klimatycznego, od podnoszenia się poziomu mórz po powodzie lub fale upałów. „Pracujemy nad znalezieniem rozwiązań, które mogą pomóc chronić ludzi i ratować przyrodę. Dołączenie do tej misji pozwoli ponad 150 regionom i społecznościom zainicjować lokalne działania na rzecz klimatu” – zaznaczył.
 
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, zauważył z kolei, że chociaż negocjacje klimatyczne mają charakter globalny, a znaczna część prawodawstwa ma charakter europejski, zmiany, których potrzebujemy, mają charakter lokalny. „Zmiana nastąpi tylko wtedy, gdy nastąpi oddolnie” – przekonywał.
 
Natomiast komisarz ds. badań naukowych i innowacji Mariya Gabriel powiedziała, że misja sprawi, iż regiony i władze lokalne staną na czele innowacji w przejściu Europy na bardziej odporny na zmiany klimatyczne kontynent. „Przystępując do misji uzyskują dostęp do pełnego potencjału badań i innowacji oraz przyspieszają transfer wypracowanych rozwiązań do społeczeństw” – oświadczyła.
 
Źródło: samorząd.pap.pl
Oddział przygotowania wojskowego w Zespole Szkół R...
Kawęczyn: Umowa na inwestycje drogowe podpisana

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 03 grudnia 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.