Turkowianie o zakazie handlu w niedzielę. Ustawa ma wejść w życie od 1 marca 2018 roku

Turkowianie

Niedziele wolne od handlu- ustawa ma wejść w życie od marca 2018 roku. Czy jest to słuszna decyzja? Z całą pewnością projekt budzi wiele kontrowersji, a zdania są podzielone. O to, czy w niedziele sklepy powinny być nieczynne zapytaliśmy mieszkańców Turku.

Od 1 marca 2018 roku ma obowiązywać częściowy zakaz handlu w niedzielę. Na chwilę obecną planuje się, że w tym roku dwie niedziele- pierwsza i ostatnia w miesiącu będą handlowe. W roku 2019 zakaz handlu obowiązywał będzie we wszystkie niedziele z wyjątkiem jednej w miesiącu, natomiast w 2020 ma zostać wprowadzony całkowity zakaz handlu.

Należy nadmienić, że dozwolony będzie handel w kwiaciarniach, piekarniach, cukierniach i lodziarniach, stacjach paliw płynnych, sklepach z pamiątkami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, sklepach z wyrobami tytoniowymi oraz w placówkach pocztowych.

Zgodnie z regulacjami będzie można korzystać z placówek handlowych na dworcach, w portach lotniczych, strefach wolnocłowych, środkach komunikacji miejskiej. Od 1 czerwca do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego handel będzie mógł się odbywać w placówkach handlowych prowadzących handel częściami zamiennymi i maszynami rolniczymi. Otwarte będą mogły być usługi rolno- spożywcze, rynków hurtowych oraz w placówkach prowadzących skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego.

-My mamy hotel i codziennie rano potrzebujemy świeże pieczywo. Więc zawsze rano idziemy po nie, żeby goście byli zadowoleni. Dlatego piekarnie powinny być otwarte. Nie możemy dawać ludziom czerstwego pieczywa- mówi jeden z turkowskich przedsiębiorców.

Właściciele sklepów, którzy będą w niedziele chcieli prowadzić handel będą musieli osobiście pracować tego dnia.

-Kiedyś się nie pracowało w niedziele i tak powinno być. Niedzielą się nikt nie dorobi. Niektóre zakłady muszą pracować, ale nie akurat sklepy. Niedziele powinny być wolne dla ludzi, rodzin- informuje jeden z mieszkańców naszego miasta.

Za złamanie zakazu przewidywana jest kara w wysokości od 1 tys. do 100 tys. złotych, a nawet - przy uporczywym łamaniu karę pozbawienia wolności. Ustawa cały czas jest konsultowana, jednak jak zaznaczyła Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska już teraz „wszyscy główkują, jak przepisy obejść”.

- Kto chce iść do kościoła niech idzie do kościoła, kto chce do marketu niech idzie do marketu. Nikomu to w niczym nie przeszkadza. Jak komu potrzeba, powinien być dobrowolny wybór- mówią z rozgoryczeniem mieszkańcy.

Zdania są całkowicie podzielone. Każdy ma swoje racje, jednak jak mówi przysłowie „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”.

- Jak ktoś pracuje cały tydzień musi wreszcie zrobić zakupy, żeby mieć co jeść. Niedziela więc może być czasem na zakupy. Ile ludzi z chęcią pójdzie do pracy w sobotę i niedzielę, bo potrzebuje pieniędzy? Ważne jest jednak, żeby godnie zapłacić.

Niektórzy uważają, że odpoczynek należy się każdemu, inni mówią, że kiedyś sklepy zamknięte były w każdą niedzielę i nikt z głodu nie umarł. Są jednak zdania, że inne zakłady pracy w niedziele pracują więc dlaczego sklepy miałyby być zamknięte.

Ilu ludzi tyle opinii, jednak faktem jest, że z całą pewnością wielu będzie robić wszystko, by przepisy obejść i móc funkcjonować tak, jak do tej pory.

Więcej o tym, co myślą turkowianie o zakazie handlu w niedzielę w AleRadio.


 


 

Władysław Teofil Bartoszewski gościem wyjątkowym p...
Wideo: Order Uśmiechu dla przyjaciela dzieci- Iren...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 07 czerwca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.