Turkowianie żegnają patriotkę. Zmarła Halina Łukaszewska

Halina Łukaszewska

Zmarła Halina Łukaszewska, córka Stanisława Pietrasika, przedwojennego policjanta z Turku, zamordowanego w Twerze na mocy rozkazu Stalina. Wiele razy opowiadała turkowianom o losach Polaków zamordowanych w 1940 roku.Halina Łukaszewska, z domu Pietrasik ukończyła Szkołę Podstawową nr 1 i zdobyła prawnicze wykształcenie. Przez lata aktywnie działała jako członek stowarzyszenia „Rodziny Katyńskie”. Wiele razy dawała świadectwo okrucieństwa zbrodni katyńskiej, apelując do kolejnych pokoleń o to, aby dramatyczna historia się nie powtórzyła. Przypominała, ja ważna jest niepodległa Polska.

Wspominając losy tych, którzy zginęli w 1940 roku Halina Łukaszewska mówiła:

-To było niesamowite ludobójstwo. Wymieniane 22 tysiące pomordowanych na wschodzie to jest liczba pierwszych trzech obozów. W jednym z nich życia dokonał mój ojciec, turkowski policjant. Dlatego ze wzruszeniem patrzę na mundury, na piękne defilowanie polskich policjantów. Z szacunkiem patrzę na wszystkich mundurowych, którzy reprezentują Polskę, bo Polska jak powiedział Ojciec Święty to nasza matka. I boli mnie, jak słyszę, że polskość to nienormalność. Czy to mówi Polak?

Wciąż aktualne powinno być także jej wezwanie: „Pamiętajmy! Naród, który zapomina o przeszłości, nie ma przyszłości...”.

Sesja rady miejskiej jak kiepska telenowela
Trwa kampania MEDIA BEZ WYBORU

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 25 października 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.