Twój e-PIT bez tajemnic

PiT

Już od 15 lutego na stronie podatki.gov.pl Krajowa Administracja Skarbowa udostępni podatnikom automatycznie wypełnione formularze PIT. Nowa usługa Twój e-PIT uprości złożenie zeznania do kilku szybkich kroków.

Z nowej funkcjonalności będą mogli w tym roku skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 (z umów o pracę, zlecenie, dzieło lub z przychodów kapitałowych). Docelowo od 2020 roku będzie ona udostępniona również dla rozliczających się na formularzach PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28.

Aby uzyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego za 2018 r., przygotowanego w ramach usługi Twój e-PIT, nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego - zeznanie będzie wystawione automatycznie i bezpłatnie dla wszystkich podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Będzie je można sprawdzić od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów (podatki.gov.pl).

Korzystasz z ulg? Możesz je dodać do zeznania samodzielnie

W usłudze Twój e-PIT uwzględnione będą tylko te dane, które posiada administracja skarbowa, czyli dane od pracodawców oraz informacje z ubiegłorocznych zeznań dotyczące ulgi na dzieci a także informacje o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej.

Jeśli chcesz skorzystać z innych odliczeń, np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE - możesz uzupełnić przygotowane zeznanie samodzielnie.

Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Aby zalogować się do systemu należy wejść na stronę www.podatki.gov.pl a następnie w polu logowania podać:
1) numer PESEL (albo: NIP i datę urodzenia) + kwotę przychodu
z deklaracji za rok 2017 + kwotę przychodu z jednej z informacji
od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018,
LUB
2) dane logowania do profilu zaufanego.

Utworzone automatycznie zeznanie można sprawdzić i zaakceptować bez zmian, zmodyfikować je poprawiając, dopisując lub usuwając dane (np. w zakresie OPP, której chcemy przekazać 1% podatku oraz danych dotyczących ulg i odliczeń) lub odrzucić zeznanie w całości i rozliczyć się samodzielnie.

Można też nie zrobić nic - w takim przypadku przygotowane zeznanie zostanie z dniem 30 kwietnia automatycznie zatwierdzone i przesłane do urzędu skarbowego.

Warto jednak zaakceptować je wcześniej - od tego roku termin zwrotu nadpłaty podatku w przypadku zeznań wysłanych elektronicznie to 45 dni (czyli o połowę krócej niż dla zeznań „papierowych”).
Hodowcy koni podsumowali rok i rozmawiali o planac...
Otrzymaj EKUZ i uzyskaj dostęp do ZIP w Starostwie...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 01 czerwiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.