Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

"Tylko idiota nie boi się COVID-19". Korespondencyjna sesja rady powiatu w cieniu pandemii

Sesja Powiatu Tureckiego

- To są emocje, ja to rozumiem. Powiem mocno. Tylko idiota nie boi się COVID-19. Wszyscy mamy obawy. Chcę państwu przedstawić fakty, może kogo zabolą - mówił podczas poniedziałkowej, korespondencyjnej sesji rady powiatu tureckiego starosta Dariusz Kałużny. Pytań związanych z pandemią koronawirusa i sytuacją w turkowskim szpitalu było wiele.

Radny Seńko dopytuje o szpital…

Od ponad tygodnia sytuacja, z którą mierzy się turkowski szpital wobec pandemii koronawirusa jest tematem ożywionej dyskusji. W ciągu kilku dni doprowadzono do zmiany decyzji wojewody z przekształcenia SP ZOZ w Turku na szpital jednoimienny na utworzenie docelowo 56 miejsc dla pacjentów zarażonych Sars-CoV-2. O szczegóły tego, co dzieje się w lecznicy postanowił dopytać w interpelacji radny Mariusz Seńko.

Dociekał on dlaczego zarząd powiatu jako wnioskodawca zwołania sesji w trybie nadzwyczajnym nie umieścił punktu dotyczącego omówienia aktualnej sytuacji dotyczącej SP ZOZ w Turku i informacji dotyczącej zabezpieczenia opieki medycznej dla mieszkańców powiatu tureckiego oraz pytał czy służby Wojewody Wielkopolskiego konsultowały z przedstawicielami powiatu decyzję dotyczącą przekształcenia SP ZOZ w Turku w szpital jednoimienny przed podjęciem takiej decyzji.

-Kto wprowadził w błąd Wojewodę przekazując niewłaściwe dane i informacje techniczno – organizacyjne na temat szpitala w Turku - pytał także radny Seńko. W kolejnych pytaniach szef klubu PSL dociekał:
- czy zarząd omawiał decyzję Wojewody Wielkopolskiego dotyczącą przekształcenia SP ZOZ w Turku w szpital jednoimienny. Jeżeli tak, to czy jest protokół z posiedzenia Zarządu na którym było to omawiane. Jakie było stanowisko Starosty i Zarządu Powiatu w tej sprawie.
- jakie było stanowisko Starosty Tureckiego oraz Zarządu Powiatu w zakresie złożenia przez dyrektora SP ZOZ w Turku odwołania od decyzji Wojewody Wielkopolskiego zmieniającej funkcjonowanie SP ZOZ w Turku w szpital jednoimienny.
- czy kwestia dotycząca ewentualnego złożenia odwołania od decyzji Wojewody Wielkopolskiego dla SP ZOZ w Turku była omawiana i konsultowana z przewodniczącym Komisji Zdrowia oraz Komisji Bezpieczeństwa Rady Powiatu Tureckiego.
- jaki wygląda obecnie funkcjonowanie oddziałów SP ZOZ w Turku. Jakie oddziały mogą świadczyć pomoc medyczną mieszkańcom powiatu tureckiego i w jakim zakresie. Które oddziały zostaną przekształcone w oddziały „Covidowe. Czy będą funkcjonowały poradnie specjalistyczne w szpitalu. Jak będą wyglądały przyjęcia chorych na izbie przyjęć.
- czy Zarząd rozważał wykorzystanie budynku po byłym oddziale płucnym i jego adaptacje
na oddział „Covidowy”.
- na które oddziały szpitala został złożony wniosek w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na zadanie pn. „Przebudowa oddziałów w SP ZOZ w Turku”.

… starosta wyjaśnia - to była decyzja wojewody

Jak wyjaśniał starosta Dariusz Kałużny decyzja wojewody o utworzeniu w Turku szpitala jednoimiennego zapadła wieczorem 17 października.

- Poinformowałem wicestarostę, na drugi dzień z samego rana odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, na którym byłem ja, wicestarosta, dyrektor szpitala, dyrektor sanepidu oraz komendanci powiatowi straży pożarnej i policji. Zaczęła się dyskusja. Konsultacje trwały do 23 października włącznie. W ostatnią niedzielę było 65 mieszkańców z wynikiem dodatnim w powiecie. Ta decyzja pozwoli odciążyć specjalistyczne szpitale w Kaliszu, Poznaniu czy Koninie. Aby była możliwość w szpitalach powiatowych położyć pacjentów z tzw. lżejszym przebiegiem tej choroby - mówił starosta Dariusz Kałużny.

Obecnie przed dyrektorem i personelem szpitala przekształcanie kolejnych oddziałów w covidowe, tak aby z końcem października wprowadzić drugi etap, czyli kolejne 39 łóżka (łącznie będzie ich 56). Zmiany te, zdaniem starosty spowodować mają zabezpieczenie Turku.

- Chciałbym podkreślić, bo widzę w zapytaniach i interpelacjach, dlaczego nie przekształcamy oddziału płucnego czy domu dziecka, który jest wojska. Proszę zwrócić uwagę, że w naszym szpitalu COVID-19 zdziesiątkował personel medyczny. To nie tak, że to dotyka wszystkich tylko nie personel medyczny . Na tym oddziale pięknie wyremontowanym byłym płucnym, kto tam będzie pracował? Nie ma kadry. Osoby związane ze służbą zdrowia, osoby które wiedzą, że tak jest brną, że trzeba tak robić, bo to najlepsze rozwiązanie. Nie mamy lekarzy, nie mamy pielęgniarek, personelu w takiej ilości, w której byśmy sobie życzyli my czy inne szpitale. To była decyzja wojewody, nie dyrektora szpitala, ani zarządu czy starosty tureckiego- podkreślił Dariusz Kałużny.

Starosta dodał, że w przestrzeni publicznej słychać, że ten zarząd od 2018 nic nie zrobił w związku ze szpitalem i przytoczył kwoty, które w ciagu półtora roku powiat przekazał dla SP ZOZ w Turku. W roku 2018 zakupiono m.in. aparat do znieczuleń oraz nową karetkę, a także wyremontowano oddział wewnętrzny. W pierwszych miesiącach kadencji obecnego zarządu przekazano placówce blisko 960 tys. zł. Rok 2019 to nakłady na adaptację oddziału ortopedii, dokumentacje medyczne, sprzęt rehabilitacyjny oraz medyczny, zakup drugiego ambulansu i pokrycie straty szpitala - w sumie ponad 4,3 mln zł. W 2020 roku przeprowadzono termomodernizację, zakupiono tomograf, respiratory oraz kolejny raz pokryto stratę SP ZOZ, co łącznie dało kolejne trzy miliony złotych.

- To są pieniądze z budżetu przekazane dotacje tej kadencji. Środki w głównej mierze pozyskane z zewnątrz. Nie sztuka jest wziąć kredyt, tylko sztuką poszukać je na zewnątrz. To są fakty i chyba komuś bardzo zależy, żeby te wszystkie osiągnięcia zburzyć. Nie wiem komu i czemu ma to służyć. W tak krótkim okresie czasu kadencja pozyskała środki zewnętrze i środki z budżetu powiatu - zaznaczał starosta.

Jednocześnie poinformował, że zarząd powiat jednogłośnie podjął decyzję o złożeniu wniosku na środki z funduszu przeciwdziałania COVID-19 dla jednostek samorządu terytorialnego na kwotę 23 mln zł. Pieniądze te mają zostać przeznaczone na przebudowę oddziałów SP ZOZ w Turku - ginekologiczno-położniczego z salą porodową, pomocy doraźnej, dziecięcego, pomieszczeń doraźnych, a także wymianę windy oraz agregatu, wraz z niezbędnymi dokumentacjami.

- Mamy sytuację wyjątkową, powtórzę po wojewodzie, że to nawet stan wojenny. W niedzielę 65 przypadków dodatnich z naszego powiatu, od dzisiaj część tych mieszkańców może znajdować się w naszym szpitalu. Oddziały covidowe mogą się stać wybawieniem dla naszych mieszkańców. Proszę państwa o wyrozumiałość , w tej trudnej wyjątkowej sytuacji. Bardzo bogate kraje nie dają sobie rady. Bardzo liczę na państwa wsparcie. Bardzo na to liczę i bardzo was o to proszę. Przedstawiłem fakty i to nie jest koniec. Jeśli otrzymamy tę pomoc w wysokości 23 mln zł zadanie jest od listopada tego roku do wykonania. Mamy strefę czerwoną, pewne administracyjne zadania przesuwają się w czasie. Czekamy, jeśli ten wniosek będzie zaakceptowany to natychmiast będziemy go realizować - podsumował Dariusz Kałużny.

 

Wyjaśnienia starosty nie do końca przekonały radnego Seńko, który swoimi wątpliwościami podzielił się w mediach społecznościowych. - Niestety Pan Starosta Kałużny w trakcie sesji nadzwyczajnej nie udzielił odpowiedzi na moje pytania , które wyjaśniałyby jak ma wyglądać opieka zdrowotna dla mieszkańców powiatu tureckiego. Przytaczanie kwot zrealizowanych i planowanych inwestycji w szpital nie rozwiązuje obecnych problemów, szczególnie że kwoty dotyczące ortopedii i termomodernizacji zostały pozyskanie w poprzedniej kadencji 2014-2018 a jedynie częściowo wydatkowane w obecnej. Potrzebne są konkretne informacje dla mieszkańców które oddziały zostały przez dyrektora SP ZOZ w Turku uzgodnione jako Covidowe. Kto i w jakim zakresie zabezpiecza opiekę zdrowotną dla mieszkańców powiatu tureckiego. Apeluję, żeby pan Starosta jeszcze raz przeanalizował moje pytania i udzielił bardziej konkretnych informacji naszym mieszkańcom - zaapelował radny na swoim facebookowym profilu.

Personel szpitala z koronawirusem. Już ponad 150 a...
Nie oddam prawicy mojej macicy! Tłumy turkowian na...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - czóbek w środa, 28 października 2020 17:24

Kruger co Ty wyprawiasz, to nie kopalnia ! W normalnym zakładzie pracy jakbyś pochwalił się szefowi, że wydałeś miliony - nie swoich, tylko jego (w Twoim przypadku nasze-publiczne) pieniędzy, na coś co coraz gorzej funkcjonuje. TO BYŚ Z ROBOTY POLECIAŁ TEGO SAMEGO DNIA. Lepiej siedź cicho z tymi informacjami bo Cie pracodawca wyrzuci. Chodzi o efekty, a Ty chwalisz się zmarnowaną KASĄ. Brawo Pan Starosta, Brawo.

Kruger co Ty wyprawiasz, to nie kopalnia ! W normalnym zakładzie pracy jakbyś pochwalił się szefowi, że wydałeś miliony - nie swoich, tylko jego (w Twoim przypadku nasze-publiczne) pieniędzy, na coś co coraz gorzej funkcjonuje. TO BYŚ Z ROBOTY POLECIAŁ TEGO SAMEGO DNIA. Lepiej siedź cicho z tymi informacjami bo Cie pracodawca wyrzuci. Chodzi o efekty, a Ty chwalisz się zmarnowaną KASĄ. Brawo Pan Starosta, Brawo.
Gość - Jan w wtorek, 27 października 2020 21:25

Czyli będąc Starosta nie można nic ... to po co my płacimy z naszych podatków na te instytucje jak one nic nie mogą....

Czyli będąc Starosta nie można nic ... to po co my płacimy z naszych podatków na te instytucje jak one nic nie mogą....
Gość
czwartek, 13 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.