Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Uczcili pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Żołnierze wyklęci

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dzień ten poświęcony jest pamięci żołnierzom, którzy w latach 1944-1963 utworzyli antykomunistyczne i niepodległościowe podziemie nie godząc się z sytuacją polityczną, jaka zaczęła się tworzyć po wkroczeniu wojsk radzieckich ziemie polskie. W Turku pamięć o Wyklętych uczczono zniczami i wiązankami kwiatów.

Wycofanie się armii niemieckiej wcale nie oznaczało dla Polaków odzyskania niepodległości. Opuszczona po międzynarodowych konferencjach przez alianckich sojuszników Polska, znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, tracąc jednocześnie na rzecz Związku Radzieckiego swoje ziemie wschodnie. Tym samym Stalin otrzymał zielone światło do likwidacji osób i środowisk niepodległościowych. Niezgoda tysięcy Polaków na sowiecki dyktat pchnęła wielu z nich do walki. Ludzie ci nie mogli pogodzić się z samowolą i bezkarnością sił sowieckich stacjonujących na terenie naszego państwa. Także i powiat turecki miał swój udział w działaniach antykomunistycznego podziemia. Na tym terenie działało kilka grup partyzanckich jak: grupa „Groźnego”, „Abażura 101”, „Spaleniaka” czy „Korony”. W sumie około 400 osób.

Najsłynniejszym z tych wydarzeń był proces żołnierzy w dniu 16 kwietnia 1946 roku, w czasie którego na śmierć skazano 6 żołnierzy od „Groźnego” i „Abażura 101”. Wyrok wykonało miejscowe UB dwa dni później w miejscowym lesie. Po wielu latach od tych wydarzeń oraz po ekshumacji i pogrzebie ich szczątki zostały złożone w mogile pod brzozowym krzyżem na miejscowym cmentarzu komunalnym.

W Turku tradycyjnie już obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęto na Placu Wojska Polskiego. Właśnie tam zebrały się wszystkie osoby pragnące uczcić pamięć poległych Polaków. Chętni udali się do lasu w miejsce mordu członków oddziału partyzanckiego, zamordowanych przez funkcjonariuszy UB. Znicze i kwiaty pojawiły się też na Cmentarzu Komunalnym w Turku, w miejscu spoczynku Żołnierzy Wyklętych.

422640723 895855282282603 2374037222840147441 n

Dobra: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Edukacyjne perspektywy dla młodzieży, czyli Targi ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 10

Gość - zxc w poniedziałek, 04 marca 2024 07:47

Może wreszcie nowy Rząd ujawni prawdę o bandytach uważanych za bohaterów?

Może wreszcie nowy Rząd ujawni prawdę o bandytach uważanych za bohaterów?
Gość - Gość w niedziela, 03 marca 2024 08:43

Widać, jak nasi "politycy" manipulują naszą historią. Czcimy bandytów i nacjonalistów! Zacznijcie się uczyć historii - i słuchajcie dziadków. Coś prawdziwego wam powiedzą.

Widać, jak nasi "politycy" manipulują naszą historią. Czcimy bandytów i nacjonalistów! Zacznijcie się uczyć historii - i słuchajcie dziadków. Coś prawdziwego wam powiedzą.
Gość - AS w sobota, 02 marca 2024 15:38

Zanim ktoś napisze o zbrodniach dokonanych prowokacyjnie przez organy bezpieki zainstalowane w Polsce przy pomocy bagnetów sowieckich, a przypisywanych fałszywie polskim patriotom czynionym tak, aby zohydzić ich działalność i pozbawić żołnierzom wyklętym zaplecza egzystencjalnego - niech każdy taki niedouczony komentator weźmie pod uwagę poniższe fakty.
Polacy nie dajmy się dziś dzielić przez różnych prowokatorów, których korzenie sięgają propagandy stalinowskiej.

Proszę poznać prawdę o niemieckich, sowieckich i kolaborujących z sowietami bandytach, którzy:
- mordowali polskich patriotów podczas wojny obronnej 1939r. oszukanych przez sojuszników z Anglii i Francji;
- mordowali ludność cywilną podczas okupacji - egzekucje, bombardowania;
- mordowali w obozach koncentracyjnych;
- mordowali Polaków podczas zsyłek do centralnego i wschodniego ZSRR;
- mordowali i gwałcili podczas "wyzwolenia" 1944-45;
- mordowali i katowali po wojnie wydając wyroki śmierci na Polakach oddanych na pożarcie sowieckim komunistom przez "koalicjantów" z USA, Wielkiej Brytanii.
Do dziś Niemcy nie rozliczyli się ze swej plugawej historii
i do dziś znajdują zwolenników, aby zwolnić Niemcy z tej odpowiedzialności,
zachęcając następców Hitlera i Stalina do bezkarności za ich współczesne zbrodnie.

Gdyby nie wojna wywołana przez Niemcy:
- nie byłoby holokaustu,
- nie byłoby zbrodni sowieckich w Katyniu,
- nie byłoby zbrodni ukraińskich Wołyniu,
- nie byłoby utraty 1/3 terytorium Polski (Jałta),
- nie byłoby sowieckiej niewoli (oddanie Polski pod kuratelę ZSRS).
- nie byłoby milionów ofiar spalonych lub przerobionych na mydło,
- nie byłoby zrównania stolicy Polski z ziemią,
- etc. innych zbrodni...
- w tym organizowanych przez organy bezpieki, a przypisywanych Żołnierzom Wyklętym....

Również dziś nie dajmy się sprowokować i podzielić przez różnego rodzaju płatnych prowokatorów i hejterów typu Morales vel Kopania i całą rzeszę innych.
Myślmy logicznie, uczmy się historii, abyśmy nie musieli jej powtarzać na nowo.

Zanim ktoś napisze o zbrodniach dokonanych prowokacyjnie przez organy bezpieki zainstalowane w Polsce przy pomocy bagnetów sowieckich, a przypisywanych fałszywie polskim patriotom czynionym tak, aby zohydzić ich działalność i pozbawić żołnierzom wyklętym zaplecza egzystencjalnego - niech każdy taki niedouczony komentator weźmie pod uwagę poniższe fakty. Polacy nie dajmy się dziś dzielić przez różnych prowokatorów, których korzenie sięgają propagandy stalinowskiej. Proszę poznać prawdę o niemieckich, sowieckich i kolaborujących z sowietami bandytach, którzy: - mordowali polskich patriotów podczas wojny obronnej 1939r. oszukanych przez sojuszników z Anglii i Francji; - mordowali ludność cywilną podczas okupacji - egzekucje, bombardowania; - mordowali w obozach koncentracyjnych; - mordowali Polaków podczas zsyłek do centralnego i wschodniego ZSRR; - mordowali i gwałcili podczas "wyzwolenia" 1944-45; - mordowali i katowali po wojnie wydając wyroki śmierci na Polakach oddanych na pożarcie sowieckim komunistom przez "koalicjantów" z USA, Wielkiej Brytanii. Do dziś Niemcy nie rozliczyli się ze swej plugawej historii i do dziś znajdują zwolenników, aby zwolnić Niemcy z tej odpowiedzialności, zachęcając następców Hitlera i Stalina do bezkarności za ich współczesne zbrodnie. Gdyby nie wojna wywołana przez Niemcy: - nie byłoby holokaustu, - nie byłoby zbrodni sowieckich w Katyniu, - nie byłoby zbrodni ukraińskich Wołyniu, - nie byłoby utraty 1/3 terytorium Polski (Jałta), - nie byłoby sowieckiej niewoli (oddanie Polski pod kuratelę ZSRS). - nie byłoby milionów ofiar spalonych lub przerobionych na mydło, - nie byłoby zrównania stolicy Polski z ziemią, - etc. innych zbrodni... - w tym organizowanych przez organy bezpieki, a przypisywanych Żołnierzom Wyklętym.... Również dziś nie dajmy się sprowokować i podzielić przez różnego rodzaju płatnych prowokatorów i hejterów typu Morales vel Kopania i całą rzeszę innych. Myślmy logicznie, uczmy się historii, abyśmy nie musieli jej powtarzać na nowo.
Gość - Henryk w poniedziałek, 04 marca 2024 19:01

I wspierajmy ''tv Rubli kilka '' przepraszaam Republika bo tak cienko przędzie ,że nawet Pietrzak tak bredzi ,że wstyd słuchać .

I wspierajmy ''tv Rubli kilka '' przepraszaam Republika bo tak cienko przędzie ,że nawet Pietrzak tak bredzi ,że wstyd słuchać .
Gość - ja w poniedziałek, 04 marca 2024 17:26

Człowieku - zanim coś napiszesz, to skontaktuj się z dr Olasem!

Człowieku - zanim coś napiszesz, to skontaktuj się z dr Olasem!
Gość - popieram AS w czwartek, 07 marca 2024 20:54

Do Gościa ja:
O ile wiem, to dr Olas nie jest historykiem, a pan/pani AS napisał(a) tylko fakty historyczne i podał(a) ich przyczynę.
Są to ogólnodostępne kwestie i nawet człowiek po szkole podstawowej powinien je znać.
Możliwe, że ktoś ma jakieś zaburzenia i nie potrafi takiej wiedzy przyswoić, to owszem - może skontaktować się z Panem Olasem.

Do Gościa ja: O ile wiem, to dr Olas nie jest historykiem, a pan/pani AS napisał(a) tylko fakty historyczne i podał(a) ich przyczynę. Są to ogólnodostępne kwestie i nawet człowiek po szkole podstawowej powinien je znać. Możliwe, że ktoś ma jakieś zaburzenia i nie potrafi takiej wiedzy przyswoić, to owszem - może skontaktować się z Panem Olasem.
Gość - turek w piątek, 01 marca 2024 19:34

Pamięci dr Piaseckiej, która na polityczne zamówienie stworzyła mit:-(

Pamięci dr Piaseckiej, która na polityczne zamówienie stworzyła mit:-(
Gość - ja w piątek, 01 marca 2024 18:09

Moja Mama opowiadała, kim był wasz bandyta! Myślałam, że to się skończy. Wstyd!!!

Moja Mama opowiadała, kim był wasz bandyta! Myślałam, że to się skończy. Wstyd!!!
Gość - gość w piątek, 01 marca 2024 17:20

Rząd się zmienił, a prawda o naszej historii nadal jest pisowska. Nadal czcicie bandytów okradających i mordujących naszych dziadków!

Rząd się zmienił, a prawda o naszej historii nadal jest pisowska. Nadal czcicie bandytów okradających i mordujących naszych dziadków!
Gość - poranka w niedziela, 03 marca 2024 17:10

Tylko "pozazdrościć" dziadków...

Tylko "pozazdrościć" dziadków...
Gość
wtorek, 16 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.