Uczcili pamięć prof. Regulskiego z okazji 30-lecia samorządu w Polsce

Upamiętnienie Regulskiego

Samorząd terytorialny funkcjonuje w Polsce już od 30 lat. Zbliżająca się rocznica była okazją do upamiętnienia prof. Jerzego Regulskiego, który w latach 90. odpowiadał za wprowadzenie reformy. W zorganizowanych w Poznaniu uroczystościach uczestniczył wójt gminy Kawęczyn Jan Nowak.

8 marca 1990 roku Sejm RP uchwalił ustawę o samorządzie gminnym. Zmiany wprowadzone w Polsce 30 lat temu przybliżyły jej ustrój do tych panujących wówczas na zachodzie Europy. Jednym z twórców reformy był prof. Jerzy Regulski (zmarł w roku 2015). Jego postać upamiętniono poprzez wmurowanie pamiątkowej tablicy na siedzibie Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu. Wśród wielu samorządowców, którzy pojawili się na uroczystości był także wójt gminy Kawęczyn Jan Nowak.

To właśnie w Wielkopolsce raczkujący samorząd rozwijał się bardzo dynamicznie. Na początku lat 90. utworzono takie organizacje jak Związek Miast Polskich czy wspomniany już Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych, będący największym regionalnym stowarzyszeniem samorządowym w kraju.

fot.Radio Poznań

Gospodarka odpadami. Czy gminy dają sobie radę?
Koronawirus w Wielkopolsce. Mieszkańcy powiatu tur...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 06 lutego 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.