Ukraina partnerem handlowym powiatu? Zastępca ambasadora z wizytą w Turku

Ambasador Ukrainy w Turku

Wielkopolska Wschodnia, a wraz z nią powiat turecki, przeżywa okres transformacji gospodarczej. Jest to doskonały czas na poszukiwanie nowych partnerów biznesowych oraz rynków zbytu dla dóbr i usług wytwarzanych w miejscowych zakładach. Turecka Izba Gospodarcza jako rzecznik interesów lokalnych przedsiębiorców zorganizowała spotkanie z przedstawicielem ambasady ukraińskiej w RP. Okazuje się, że wschodni rynek to istotny kierunek pozycjonowania się biznesmenów z Turku i okolic. Ważna jest dla nich także praca imigrantów. 

W miniony piątek, 8 października, w siedzibie Tureckiej Izby Gospodarczej w Turku gościł Volodymyr Bachynsky, który pełni funkcję zastępcy Ambasadora Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej. Został on uroczyście powitany przez prezesa TIG Damiana Brzóskę oraz starostę tureckiego Dariusza Kałużnego i burmistrza Turku Romualda Antosika. 

- Bardzo się cieszę, że tutaj dzisiaj jestem. Ostatni raz byłem w okolicach Uniejowa pod koniec 2019 r. Jadąc tu dziś samochodem widzę, że dużo się zmieniło – mówił Bachynsky, podkreślając, że Polska – zaraz po Chinach – jest najważniejszym partnerem gospodarczym Ukrainy. Zwrócił uwagę także na to, że w mimo pandemii obrót handlowy między naszymi krajami wzrósł o 25%. 

Głównym punktem spotkania była dyskusja o gospodarce i możliwościach podjęcia współpracy przedsiębiorców z powiatu tureckiego z partnerami z Ukrainy. Obecni w sali przedstawiciele lokalnych firm zwracali uwagę na problemy związane z kwestiami podatkowymi w przypadku eksportu towarów na Ukrainę oraz na zbyt długi czas oczekiwania na otrzymywanie pozwoleń na pracę w Polsce przez Ukraińców, których – według szacunków jednego z gości wydarzenia – może być w powiecie tureckim już nawet sześć tysięcy, a którzy przyczyniają się do rozwoju gospodarczego. 

Zastępca Ambasadora Ukrainy zwrócił uwagę, że nie wszystkie trudne kwestie można rozwiązać z perspektywy ambasady. Zadeklarował jednak pomoc w szukaniu dogodnych dla przedsiębiorców rozwiązań.

- Proszę o sporządzenie notatek i ich przesłanie. Postaramy się pomóc i przekazać te informacje na poziom centralny w Kijowie lub rozwiązać te problemy z poziomu ambasady. Mamy świadomość, że w województwie wielkopolskim potrzebny jest konsulat Ukrainy. W najbliższym czasie planujemy otworzyć placówki we Wrocławiu i w Poznaniu – wyjaśnił dyplomata.

Po zakończeniu tej części spotkania zagraniczny gość wraz z przedstawicielami lokalnych samorządów i przedsiębiorców udał się na wizytę studyjną do Sun Gardem Polska w Malanowie. Odbyła się tam prezentacja firmy i jej zwiedzanie. Przedstawiono także film promocyjny. Ambasador miał także okazję spotkać się z pracownikami spółki pochodzenia ukraińskiego.

Piękne słońce oraz wyjątkowa atmosfera podczas XIX...
Władysławów: Wspomnienie papieża Polaka w muzyce i...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Wanda w niedziela, 10 października 2021 13:01

A co tam robi Antosik?

A co tam robi Antosik?
Gość
poniedziałek, 24 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.