Ułani na bojowym szlaku nie zapomnieli o Turku

Ułani w Turku

79 lat temu szlak bojowy 15. Pułku Ułanów Poznańskich wiódł między innymi przez Turek. Tradycją stało się, że dla upamiętnienia wydarzeń sprzed lat ułani powracają do miasta, żeby złożyć wizytę włodarzom.

W tym roku reprezentacja oddziału konnego Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich odwiedziła miasto już po raz 17. Przystankiem ułanów w podróży przez Turek za każdym razem jest Szkoła Podstawowa nr 1 w Turku, gmach Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego, gdzie witani są przez włodarzy miasta i powiatu.

Przejazd kawalerzystów w replikach mundurów i na wspaniałych koniach budzi też niemałe poruszenie wśród mieszkańców, którzy zatrzymują się i podziwiają ułanów.

Przejazd ułanów to upamiętnienie wydarzeń z września 1939 roku, kiedy to załamała się obrona zachodniej części kraju i pułk skierowano do walk nad Bzurą.
 
„100 litrów krwi na 100-lecie niepodległości”
Wideo: Uroczyste otwarcie Oddziału Ortopedii i Tra...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 19 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.