Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

W co gra marszałek? Pytają starosta i minister

Konferencja

-Jesteśmy zaniepokojeni i zbulwersowani tą wypowiedzią, hamowaniem przez tak wysokich urzędników, jak marszałek województwa Wielkopolskiego, jak poseł Tomasz Nowak rozwoju subregionu konińskiego - mówił minister Ryszard Bartosik, komentując słowa marszałka Marka Woźniaka dotyczące konieczności wstrzymania przetargu na budowie kolei Turek-Konin i ustalenia nowego przebiegu tej linii.

Przypomnijmy, że w czwartek (11 maja) podczas wizyty w Koninie marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zapowiedział, że zwrócił się do PKP PLK o wstrzymanie postępowania przetargowego na budowę nowej linii kolejowej Turek-Konin, podkreślając, że trzeba będzie rozważyć inny wariant jej przebiegu.

- Pan marszałek województwa Wielkopolskiego raczył stwierdzić, że będzie zgłaszał się do PKP PLK o wstrzymanie ogłaszania przetargu na dokumentację na budowę linii kolejowej do naszego miasta do Turku w wyniku protestu. Że będzie się wsłuchiwał w głosy ludzi. Po pierwsze nie można powstrzymać się od ogłaszania przetargu, skoro ten przetarg już jest ogłoszony i nie ma formalnych podstaw do tego, by te procedurę zatrzymać. Po drugie pan marszałek nie tak dawno w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu podpisał stosowną umowę z PKP PLK dotyczącą całego tego przedsięwzięcia. Po trzecie pan marszałek miał dość czasu, aby przeprowadzić odpowiednie konsultacje ze stroną społeczną zanim podjął decyzję o przebiegu linii kolejowej. Kolejna sprawa- trasa przebiegu linii kolejowej została wybrana przez Urząd Marszałkowski i pana marszałka i my się z tą trasą zgadzamy, bo to był racjonalny wybór, ale ten wybór przecież był autonomiczny. Wybrał tę drogę pan marszałek, Urząd Marszałkowski bez żadnych nacisków, bez przymusów. Ona wynikała z logiki, z tego że ta trasa jest najbardziej potrzebna i będzie najlepiej służyła naszym powiatom, miastu Konin w tej wersji - wskazywał podczas piątkowej (12 maja) konferencji prasowej minister Ryszard Bartosik.

Sekretarz stanu dodał, że nie ma nic przeciwko tym, którzy protestują wobec planowanego przebiegu linii, czyli mieszkańcom m.in. części gminy Tuliszków.

- Mają prawo walczyć o swoje prawa. Był na to czas podczas konsultacji. Mają prawo nawet teraz walczyć o to, aby ten przebieg linii kolejowej był jak najmniej dla nich dotkliwy. I tutaj zgoda. Ale nie mogę zgodzić się na to, aby zaprzestać procedury przetargowe, bo jak powiedziałem nie ma formalnych przyczyn w tym momencie, a po drugie jeśli tak się stanie są wielkie obawy czy ten projekt zostanie w ogóle sfinalizowany - określał Ryszard Bartosik.

Zdaniem ministra marszałek województwa wielkopolskiego swoją czwartkową wypowiedzią przyznał się do niekompetencji i błędu a to jest - jak powiedział Ryszard Bartosik - błąd kardynalny.

- Myśmy zabiegali wręcz lata o środki na tę linię kolejową i udało się to uzyskać. Nie godzimy się na to, że przez niekompetencje jednego człowieka czy kilku ludzi to przedsięwzięcie miałoby być nie prowadzone. Nie ma na to naszej zgody - mówił minister.

Podczas konferencji odniesiono się również do posła Koalicji Obywatelskiej - Tomasza Nowaka.

- Jeszcze jedna kwestia, która padła w wypowiedzi pana marszałka w dniu wczorajszym. Stwierdził między innymi, że jest w stałym kontakcie z posłem Tomaszem Nowakiem w tych sprawach. Pytam więc wprost. Co takiego mieszkańcy Turku, Konina, Starego Miasta, Grzymiszewa, Słodkowa i wielu innych miejscowości zrobili panu Tomaszowi Nowakowi, że włączył się w blokowanie tej inwestycji. Dlaczego tak nie lubi mieszkańców powiatu tureckiego, dlaczego jest pierwszym hamulcowym rozwoju subregionu konińskiego. Pan poseł Nowak ma już swoje „zasługi” w czasie tak zwanej prywatyzacji naszych kopalni. Nie chcę i nie zgadzam się na to, aby te swoje umiejętności w tym zakresie wykorzystywał przy budowie kolei do Turku. Ja podejrzewałem że poseł Nowak inspiruje pewne działania blokujące to przedsięwzięcie, ale wczoraj pan marszałek swoimi słowami to potwierdził. Jestem za tym, aby te kolej przeprowadzić w sposób jak najmniej uciążliwy i dotkliwy dla mieszkańców. To róbmy. Ale nie można zatrzymywać w połowie drogi i dawać kroku do tyłu. To jest niepokojąca wiadomość. Mam nadzieję że marszałek wycofa się z tych słów które wczoraj padły - wskazał Ryszard Bartosik.

Parlamentarzysta podkreślił jednocześnie, że w czwartek odbył rozmowę z Andrzejem Bitelem, który jest odpowiedzialny za kwestię budowy kolei, a także z przedstawicielem PKP PLK w Warszawie. Z tych rozmów wynika, że przetarg na dokumentację na kolej do Turku już jest ogłoszony, więc nie można go zatrzymać.
 
- Chcę zwrócić się do mieszkańcu powiatu tureckiego, konińskiego, miasta Konina – obawiamy się że PO bo i poseł Tomasz Nowak i prezydent Konina, który od początku jest przeciwko tej inwestycji i marszałek województwa wielkopolskiego są działaczami PO. Zbliżają się wybory. Zastanówcie się zanim będziecie podejmować decyzję. Te ich decyzje są skierowane przeciwko rozwojowi subregionu konińskiego. Zwracam się do mieszkańców, aby przy swoich decyzjach głównie wyborczych wzięli to pod uwagę. Apelujemy do marszałka, aby wycofał się z tych zamierzeń, ponieważ w ten sposób potwierdza tylko swój nie profesjonalizm, niekompetencje, na te działania był czas. Pan marszałek podjął stosowne decyzje, podpisał się pod nimi w urzędzie wojewódzkim, niech więc dotrzymuje słowa i niech on oraz jego kolega Tomasz Nowak nie hamują rozwoju Wielkopolski wschodniej, ponieważ w dniu wczorajszym ogłosili że jest to historyczny dzień dla subregionu konińskiego, bo ruszają sprawiedliwą transformację. Jaka to transformacja, skoro próbuje się hamować sztandarową inwestycję dla rozwoju regionu konińskiego. Apeluję jeszcze do mieszkańców subregionu konińskiego. Jeśli chodzi o posła Tomasza Nowaka. Nie głosujcie na tego człowieka. On nie działa na rzecz rozwoju naszego regionu a wręcz przeciwnie i to co robi, do czego namawia marszałka województwa Wielkopolskiego to działanie które może szkodzić rozwojowi naszego regionu - apelował minister.

Głos w tej sprawie zabrał również starosta Dariusz Kałużny.

-Nie wiem w co gra marszałek Woźniak. Chcę przypomnieć że umowa o partnerstwie była już podpisana 22 sierpnia 2021 roku i wówczas było już 12 partnerów. To podzielony etap budowy linii kolejowej. Ja przypomnę, że przecież wstępne studium planistyczno-prognostyczne – ci partnerzy wydali blisko 700 tys.zł. Wstępnie firma określiła, że ta linia ma przebiegać przez gminę Władysławów. To urząd marszałkowski zdecydował, że będzie a druga linia. Nie mogę zrozumieć tej wczorajszej wypowiedzi bo 11 maja do starostwa powiatowego w Turku i pozostałych partnerów wpłynął aneks do umowy i jest w nim zapis że do tych 12 partnerów przystępują następni partnerzy, czyli już mamy 16 partnerów w tym jakże ważnym, historycznym projekcie. W sierpniu 2022 roku wprowadziliśmy środki finansowe do budżetu z czego powiat turecki ponad 10 tys 400 zł przeznacza na budowę tej linii. Do końca tego miesiąca mamy wpłacić 126 800 zł. Ja się czuje oszukany. Nie może być tak że pan marszałek na lekkim wdechu przekazuje taką informacje nie przekazując jej partnerom. Gdzie jest tu współpraca. Wystosuję pismo do marszałka z zapytaniem o co chodzi. Mamy osiem ofert zakwalifikowanych do projektu. Jeśli chodzi o pana posła Tomasza Nowaka zasługi w powicie tureckim już ma. On bardzo lobbował o elektrownie K Green Japan. Jak ona pnie się do góry? Oprócz chwastów i kretowisk nic więcej nie ma - podsumował Dariusz Kałużny.
Zapraszamy na „Średniowieczną” noc muzeów
Praca na rzecz rodzin doceniona. Edyta Michalak z ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 6

Gość - gość w wtorek, 16 maja 2023 15:08

Ale nasz starosta ważny! marszałka sprawdza:-) Dobrze schować się pod płaszcz takiego posła:-)

Ale nasz starosta ważny! marszałka sprawdza:-) Dobrze schować się pod płaszcz takiego posła:-)
Gość - Mirosław w niedziela, 14 maja 2023 11:35

Afery NCBR i zbożowej kolejką do Konina nie da się przykryć .Wyborcy do jesieni będą pamiętać a ci ze wsi na pewno.

Afery NCBR i zbożowej kolejką do Konina nie da się przykryć .Wyborcy do jesieni będą pamiętać a ci ze wsi na pewno.
Gość - Co z powiatowym PKS w niedziela, 14 maja 2023 09:08

Panie starosto, co z autobusami? Przecież to pan odpowiada za politykę transportową powiatu. Dlaczego nic pan nie robi w tym zakresie od tylu lat? Kiedy mieszkańcy gmin powiatu tureckiego będą mogli dojechać do stolicy powiatu autobusem? Może w tym temacie zrobi pan konferencję? A kolej niech pan zostawi posłom.

Panie starosto, co z autobusami? Przecież to pan odpowiada za politykę transportową powiatu. Dlaczego nic pan nie robi w tym zakresie od tylu lat? Kiedy mieszkańcy gmin powiatu tureckiego będą mogli dojechać do stolicy powiatu autobusem? Może w tym temacie zrobi pan konferencję? A kolej niech pan zostawi posłom.
Gość - Niezależny w sobota, 13 maja 2023 09:42

Uważam że odpowiednie służby Państwa powinny zbadać jaka motywacja przyświeca Ministrowi Bartosikowi w lobbowaniu i przepychaniu najmniej senownego wariantu Budowy Linii Kolejowej W9, wyłączenie strony społecznej oraz nie uwzględnienie głosu samorządów ta sprawa śmierdzi na kilometr.

Uważam że odpowiednie służby Państwa powinny zbadać jaka motywacja przyświeca Ministrowi Bartosikowi w lobbowaniu i przepychaniu najmniej senownego wariantu Budowy Linii Kolejowej W9, wyłączenie strony społecznej oraz nie uwzględnienie głosu samorządów ta sprawa śmierdzi na kilometr.
Gość - Wyborca w sobota, 13 maja 2023 08:33

W co gra Marszałek? Panie Pośle, Panie Starosto w co Panowie grają i jaki mają cel w tym żeby przeforsować najmniej racjonalny i nieuzasadniony ekonomicznie wariant bez konsultacji społecznych z mieszkańcami. Właściwa reakcja Marszałka z której nie powinien się wycofywać, osobiście uważam że cała ta obrzydliwa pełna jadu i manipulacji konferencja zorganizowana była z powodu bólu 4 liter posła PIS ponieważ inny poseł z PO zachował się właściwie w tej sytuacji. Bartosik nie potrafi nic poza recytowanie propagandowych haseł, mam nadzieję że to jego polityczny koniec. Co do treści przekazanych podczas konferencji celem działań mieszkańców nie jest zatrzymanie inwestycji tylko wybranie najbardziej optymalnego wariantu, który w jak najmniejszym stopniu będzie ingerował w środowisko, społeczeństwo a do tego będzie bardziej efektywny ekonomicznie! Panie Starosto nie było by tej szopki gdyby od początku uwzględnił by Pan stronę społeczną, a nie nie po kryjomu forsował z Posłem własny wariant.

W co gra Marszałek? Panie Pośle, Panie Starosto w co Panowie grają i jaki mają cel w tym żeby przeforsować najmniej racjonalny i nieuzasadniony ekonomicznie wariant bez konsultacji społecznych z mieszkańcami. Właściwa reakcja Marszałka z której nie powinien się wycofywać, osobiście uważam że cała ta obrzydliwa pełna jadu i manipulacji konferencja zorganizowana była z powodu bólu 4 liter posła PIS ponieważ inny poseł z PO zachował się właściwie w tej sytuacji. Bartosik nie potrafi nic poza recytowanie propagandowych haseł, mam nadzieję że to jego polityczny koniec. Co do treści przekazanych podczas konferencji celem działań mieszkańców nie jest zatrzymanie inwestycji tylko wybranie najbardziej optymalnego wariantu, który w jak najmniejszym stopniu będzie ingerował w środowisko, społeczeństwo a do tego będzie bardziej efektywny ekonomicznie! Panie Starosto nie było by tej szopki gdyby od początku uwzględnił by Pan stronę społeczną, a nie nie po kryjomu forsował z Posłem własny wariant.
Gość - Gosc w sobota, 13 maja 2023 08:19

Nareszcie ktoś zaczyna racjonalnie myśleć, ile będzie to kosztowało, czy obecne kalkulację kosztów są realne i czy ta kolej komukolwiek jest potrzebna. Może lepiej te środki przeznaczyć na zbudowanie sieci połączeń małymi autobusami obejmującymi wszystkie miejscowości powiatu.

Nareszcie ktoś zaczyna racjonalnie myśleć, ile będzie to kosztowało, czy obecne kalkulację kosztów są realne i czy ta kolej komukolwiek jest potrzebna. Może lepiej te środki przeznaczyć na zbudowanie sieci połączeń małymi autobusami obejmującymi wszystkie miejscowości powiatu.
Gość
sobota, 18 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.