W niedzielę druga tura. Jak głosować w obliczu epidemii?

wybory

Już w najbliższą niedzielę, 12 lipca, ponownie pójdziemy do urn wyborczych, żeby wybrać prezydenta RP na kadencję 2020-2025. W drugiej turze głosowania o fotel głowy państwa walczą Andrzej Duda popierany przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej. Procedura wyborcza odbywać się będzie w cieniu walki z epidemią koronawirusem. Jak ta sytuacja wpłynie na głosowanie? Przypominamy zasady bezpiecznego zachowania się w lokalu wyborczym.

Czy w powiecie odbędzie się głosowanie tradycyjne?
W ostatnim czasie w związku z pogarszającą się w gminach powiatu tureckiego sytuacją epidemiologiczną coraz więcej wątpliwości budziła forma w jakiej miałaby zostać przeprowadzona druga tura wyborów prezydenckich. Należy pamiętać, że na mocy specustawy dotyczącej zasad przeprowadzania wyborów w okresie epidemii Państwowa Komisja Wyborcza uzyskała uprawnienie do zarządzenia na określonym terenie wyborów wyłącznie w formie kopertowej. Uspokajamy, sytuacja w powiecie tureckim jest na tyle dobra, że nie zdecydowano się na takie rozwiązanie.

- Po przeanalizowaniu sytuacji w kraju przed drugą turą wyborów prezydenckich Minister Zdrowia Łukasz Szumowski nie zarekomendował PKW kolejnych gmin do głosowania wyłącznie korespondencyjnego – w rozmowie z Polsat News przekazał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Oznacza to, że w Turku i okolicach 12 lipca głosowanie odbędzie się w tradycyjnej formie. Jednakże osoby, które złożyły do 30 czerwca lub jeszcze przed pierwszą turą odpowiedni wniosek, będą mogły zagłosować korespondencyjnie.

Jak głosować w lokalu?
Większość uprawnionych do głosowania swój obywatelski obowiązek spełni oddając głos w lokalu wyborczym. Będą one zlokalizowane w tych samych miejscach co w trakcie pierwszego głosowania 28 czerwca. Głos będzie można oddać od 7.00 do 21.00.

Każdy uprawniony wyborca, który uda się do właściwej ze względu na swoje miejsce zamieszkania obwodowej komisji wyborczej, po okazaniu dokumentu stwierdzającego tożsamość, otrzyma kartę do głosowania. Będą na niej widnieć dwa nazwiska w kolejności alfabetycznej. W pierwszym rzędzie sprawdźmy czy otrzymana karta jest poprawnie opieczętowana znakami PKW i odpowiedniej OKW.

Głosować należy poprzez postawienie znaku „X” tylko przy nazwisku jednego kandydata. Zaznaczenie więcej niż jednej kratki lub niezaznaczenie jej wcale spowoduje, że głos zostanie uznany za nieważny. Po dokonaniu zakreślenia kartę należy wrzucić do urny wyborczej.

W przypadku wątpliwości co do sposobu oddania głosu można rozwiać zadając pytanie członkom komisji wyborczej. Przypominamy także, że do piątku, 10 lipca, ze swojego urzędu gminy można odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Dzięki niemu będziemy mogli zagłosować w dowolnym obwodzie do głosowania.

Konieczne środki bezpieczeństwa
Wybierając się na głosowanie pamiętajmy, że zagrożenie wywołane koronawirusem nie zakończyło się. Wciąż jest duża szansa na zarażenie się. Dlatego apelujemy, żeby przestrzegać zaleceń sanitarnych i reżimów epidemii. W lokalu wyborczym należy zachowywać dwumetrowy odstęp od innych osób. Bezwzględnie należy posiadać założoną maseczkę lub w inny sposób zakrywać nos i usta. Odkryć je można tylko na wezwanie członka komisji przy weryfikacji tożsamości. Warto zaopatrzyć się także we własny długopis. Wszystko po to, żeby ograniczyć możliwość zachorowania na SARS-CoV-19.

Niedzielne głosowanie rozstrzygnie kto zostanie prezydentem Polski na kolejne 5 lat. Kandydat, który uzyska największą ilość głosów zostanie zaprzysiężony przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 6 sierpnia. O przebiegu drugiej tury wyborów prezydenckich w powiecie tureckim będziemy Państwa w niedzielę informować na bieżąco. Czy i tym razem uda się pobić rekord frekwencji?
Andrzej Styczyński: Wszystkie chwyty dozwolone
Wideo: Kampania zmierza do końca. Paulina Hennig-K...

Podobne wpisy

 

Komentarze 5

Gość - Sebastian w piątek, 10 lipca 2020 21:17

Głosujemy właściwie.
Głosujemy na Prezydenta ANDRZEJA DUDĘ
Pozdrawiam serdecznie

Głosujemy właściwie. Głosujemy na Prezydenta ANDRZEJA DUDĘ Pozdrawiam serdecznie
Gość - Ela w piątek, 10 lipca 2020 21:56

Głosujmy właściwie. Na Prezydenta Dudę.
Zróbmy w Turku wyrażną większość

Głosujmy właściwie. Na Prezydenta Dudę. Zróbmy w Turku wyrażną większość
Gość - Paweł w piątek, 10 lipca 2020 20:45

Mojego dziadka straszono żydami .Mnie Kaczyński straszy Niemcami .Dziękuję ci prezesie za otworzenie szerzej oczu . Panie Prezydencie Trzaskowski ma pan mój głos .Kaczor emerytura .

Mojego dziadka straszono żydami .Mnie Kaczyński straszy Niemcami .Dziękuję ci prezesie za otworzenie szerzej oczu . Panie Prezydencie Trzaskowski ma pan mój głos .Kaczor emerytura .
Gość - Leszek w piątek, 10 lipca 2020 19:40

Wyborcy, którzy głosowali na PIS nie będą musieli nawet iść do lokalu wyborczego. Ich głosy zostaną automatycznie przepisane z I rundy.

Wyborcy, którzy głosowali na PIS nie będą musieli nawet iść do lokalu wyborczego. Ich głosy zostaną automatycznie przepisane z I rundy.
Gość - Rysiek od kowali w piątek, 10 lipca 2020 20:47

Według prawa kanonicznego czyli kleru ich głosy są nieważne .Ma pan rację .Oni nie muszą.

Według prawa kanonicznego czyli kleru ich głosy są nieważne .Ma pan rację .Oni nie muszą.
Gość
niedziela, 04 czerwca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.