W podziękowaniu za plon i trud, czyli Dożynki Gminno – Miejsko Parafialne w Wietchininie

Dożynki Gminno - Miejsko - Parafialne w Wietchininie

-Powinniśmy dziękować za to, co udało się zebrać. Za tegoroczne zbiory. I żywić nadzieję, że kolejne lata będą bardziej korzystne. Ale przede wszystkim powinniśmy dziękować Panu Bogu za pracę rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy- mówił wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk podczas Dożynek Gminno- Miejsko- Parafialnych, które w tym roku odbyły się w Witchininie.

W niedzielę, 25 sierpnia Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku pod batutą Eugeniusza Grzelaka poprowadziła korowód dożynkowy na plac, gdzie odbyła się uroczysta msza święta dziękczynna.

Oficjalnego otwarcia dożynek dokonali burmistrz Turku Romuald Antosik oraz wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk. Głos zabrali również przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej Krzysztof Kałużny, przedstawiciel Wojewody Wielkopolskiego Przemysław Terlecki, przedstawiciel Starostwa Powiatowego Andrzej Wojtkowiak oraz prezes Piast JMEN Eugeniusz Maciejewski.

Zarówno gospodarze dożynek, jak i zaproszeni goście w swoich wystąpieniach podkreślali, jak duże znaczenie ma wysiłek wkładany przez rolników w ich codzienną pracę i jak wiele problemów mają oni do pokonania.

Wyjątkowo uroczystą chwilą było wręczenie darów oraz krojenie chleba i częstowanie nim uczestników uroczystości.

Każdego roku podczas dożynek wybiera się starościnę oraz starostę. Podczas tegorocznego wydarzenia starościną została emerytowana nauczycielka wychowania fizycznego, działkowiczka pracująca w Zarządzie Ogrodu Źródełko w Turku Krystyna Babiarczyk. Tytuł starosty przypadł Adamowi Sowińskiemu, który wraz z rodziną mieszka w Wietchininie. Przez 20 lat pełnił on funkcję sołtysa. Pan Adam prowadzi małe rodzinne gospodarstwo. Uprawia zboże i kukurydzę. Prowadzi również hodowlę bydła oraz trzody chlewnej.

Ważną częścią obrzędów dożynkowych jest także wybór najpiękniejszego wieńca. Wszystkie były wyjątkowo piękne, jednak ostatecznie w tym roku na dożynkach powiatowych gminę i miasto Turek reprezentować będzie wieniec przygotowany przez gospodarzy z Wietchinina.

Podczas dożynek uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać dzieła sztuki 19 sołectw: Albertów, Wrząca, Cisew, Chlebów, Grabieniec, Kalinowa, Korytków, Kaczki Średnie, Kowale Księże, Miasto Turek, Obrębizna, Pęcherzew, Rodzinne Ogrody Działkowe „Relaks” Turku, Szadów Księży, Słodków, Słodków Kolonia, Turkowice, Wietchinin, Warenka, Żuki.

W konkursie na „Najciekawsze Sołeckie, Osiedlowe lub Działkowe Stoisko Dożynkowe” nie było zwycięzcy, bowiem wszystkie przygotowane dania były równie dobre.

Dożynki to nie tylko barwne i radosne uwieńczenie żniw. To także okazja do wspólnego kontynuowania pięknych polskich tradycji, biesiady i dobrej zabawy przy ludowej muzyce. Stąd obecność w Wietchininie Zespołu Pieśni i Tańca „Dobroń” oraz Kapeli zza roga”. Zabawę umilił także zespół Summers.
Władysławów: Sportowy duch wśród druhów, czyli Gmi...
Malanów: Mieszkańcy świętowali zakończenie żniw w ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - M w wtorek, 27 sierpień 2019 11:50

ładna para na zdjęciu nr1, pozdrowienia dla Tomka

ładna para na zdjęciu nr1, pozdrowienia dla Tomka
Gość
sobota, 28 marzec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.