110 lat historii i tradycji. Jubileusz Liceum Ogólnokształcącego w Turku

I LO Turek

-Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Turku to takie miejsce, w którym jak w soczewce skupiają się ludzie, ich dążenia, marzenia i wielkie mądre serca - w ten sposób dyrektor szkoły Danuta Szczepanik zainaugurowała obchody jubileuszu 110-lecia placówki. Najważniejszym momentem podczas dzisiejszego wydarzenia było jednak wmurowanie aktu erekcyjnego w jedną ze ścian powstającej właśnie sali sportowej.

Z historią do teraźniejszości

Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki to najstarsza szkoła średnia w mieście, która powstała w 1912 roku jako Progimnazjum Męskie. Kilka dniu później utworzono Żeńską Szkołę Handlową. Szkoła w swej historii przechodziła różne koleje, wydarzenia historyczne, nieraz bru¬talne. Przetrwała przemiany w polskim szkolnictwie zawsze kierując się przesłaniem, które po raz pierwszy pojawiło się na sztandarze placówki przed wojną - „Bóg, Ojczyzna, Nauka”.

Obecni podczas uroczystości goście i członkowie społeczności szkolnej mieli okazję obejrzeć prezentację filmową prowadzącą od powstania szkoły, aż po czasy teraźniejsze, przywołując tym samym wydarzenia radosne i trudne - jak chociażby pożar, który w latach 80. wybuchł na terenie szkoły. Z ogromnym wzruszeniem wspomniano tych, którzy odeszli do wieczności, szczególnie zaś tych którzy oddali życie w walce o wolność wiatach 1914-1918, w 1920 roku i w latach 1939-1945.

W 1917 roku Progimnazjum Męskie otrzymało imię Tadeusza Kościuszki , a na frontonie budynku pojawił się napis Viribus Unitis. Siedem lat później żeńską szkołę zamknięto, a progimnazjum stało się szkołą koedukacyjną. Placówka pełniła nie tylko funkcje edukacyjne, ale też działało harcerstwo, samorząd i kółko literackie, a także orkiestra. Uczniowie, których liczba wzrosła dzięki obniżeniu opłat za naukę, sami wykonywali wiele prac na rzecz szkoły, np. naprawiali sprzęt, pomoce naukowe oraz założyli nową instalację elektryczną. Pojawiła się też potrzeba nowego budynku. Ówczesny premier Rzeczpospolitej Polskiej Felicjan Sławoj Składkowski poparł inicjatywę dyrektora Mariana Cieplaka i dopomógł w uzyskaniu bezzwrotnej pożyczki w wysokości 300 tys. zł. (zgodnie z opracowanym kosztorysem) z Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie. 11 listopada 1937 r. ksiądz prałat Józef Florczak, w obecności członków Zarządu Towa¬rzystwa Szkolnego w Turku, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz licznie zgromadzonych mieszkańców miasta, dokonał poświęcenia kamienia węgielnego pod nowy gmach szkoły średniej i wmurował akt erekcyjny. Budowę zakończono w czerwcu 1938 roku. Od roku szkolnego 1938/1939 nauka w szkole średniej była bezpłatna, co umożliwiało kształcenie się w niej młodzieży ze wszystkich klas społecznych. W 1939 r. po raz pierwszy i ostatni wydano 6 świadectw maturalnych absolwentkom i absolwentom Państwowego Liceum w Turku. W październiku 1939 roku gmach szkolny zajęły dla swych celów wojskowe władze okupacyjne. Władze niemieckie.

Po wycofaniu się Niemców, Turek zajęły oddziały Armii Czerwonej - sala gimnastyczna Państwowego Gimnazjum i Liceum została przekształcona na prowizoryczny szpital połowy. Jednocześnie prowadzono prace nad wznowieniem działalności szkoły. Ogłoszono zapisy do szkoły i ustalono terminy egzami¬nów wstępnych. Na pierwszym posiedzeniu Rady Pedagogicznej zatwierdzono uruchomienie. W 1946 poświęcono nowy sztandar szkoły, a w 1993 roku na gmachu przy ul. Kościuszki odsłonięto napis Viribus Unitis. Z okazji 80-lecia liceum zorganizowano również zjazd absolwentów.

Najstarsza szkoła w mieście

Liceum Ogólnokształcące w Turku, to jak podkreślała dyrektor Danuta Szczepanik miejsce, gdzie odkrywają się nowe pasje, talenty i ambicje. Poszerzają się horyzonty i perspektywy, zaczynają się wielkie i małe kariery.

- Historia tej wyjątkowej szkoły jest imponująca. Wiele nazwisk, osobowości i wydarzeń - radosnych, ale też smutnych. Wszystkie one sprawiły, że jesteśmy rodziną. To szkoła najstarsza w mieście. Tutaj 110 lat temu uczyli się nasi przodkowie, dziadkowie, rodzice, nasze dzieci, będą uczyć się nasze wnuki i prawnuki. Dziś całe liceum, my - nauczyciele, uczniowie, absolwenci kontynuując cudny dorobek idziemy dalej, rozwijamy się, sięgamy po więcej. Osiągamy sukcesy, cieszymy się certyfikatami i wyrazami uznania. Dla naszego trudu, dla naszej pracy. Cieszymy się z poziomu nauczania i wychowania w tej szkole, sukcesami sportowymi - tak licznymi, że nie sposób ich wymienić, cieszymy się sukcesami naszej uzdolnionej młodzieży - podkreślała dyrektor liceum.

Dobrych słów nie szczędził również dostojnej jubilatce minister Ryszard Bartosik, mówiąc jaką dumą dla całego miasta i powiatu jest szkoła, która przez 110 lat budowała historię nasz wszystkich.

- To liceum to nasza korona, w której jest niezliczona ilość pereł. Dziś wspominamy tych wszystkich, którzy tę szkołę powołali do życia, budowali jej potencjał intelektualny, tworzyli ten obiekt, ale przede wszystkim kształcili całe pokolenia, tysiące mieszkańców naszego miasta i powiatu. Chylimy głowę przed nauczycielami, pedagogami, którzy przekazywali swoją wiedzę przez wszystkie te lata. To ich praca przyczyniła się do tego, że tysiące absolwentów mogło tę wiedzę wykorzystywać i rozwijać, dając wspaniałe świadectwo nie tylko o sobie, ale także o tej szkole, o naszym liceum - zaznaczał Ryszard Bartosik.

Do uczniów i nauczycieli zwrócił się także starosta powiatu tureckiego Dariusz Kałużny.

- Drodzy licealiści - przed wami czas wytężonej pracy. Dołożymy wszelkich starań, aby na nowy rok szkolny zapewnić wam jak najlepsze i bezpieczne warunki do nauki - mówił Dariusz Kałużny.

Życzenia na ręce pani dyrektor przekazał również Arkadiusz Chmielewski, dyrektor delegatury kuratorium w Koninie, który zabrał głos w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, a także Mariola Rakiewicz - doradca wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego. Pomyślności z okazji jubileuszu życzyli burmistrz Turku Romuald Antosik oraz Zdzisław Czapla. Głos zabrali także byli dyrektorzy placówki- Lech Zielony, Jolanta Rowińska oraz przewodniczący Rady Rodziców Marek Zieliński. Wiele ciekawych informacji o placówce przekazał dyrektor turkowskiego muzeum Bartosz Stachowiak oraz nauczyciele.

Wyjątkowy prezent na wyjątkowy jubileusz

Jubileusz 110-lecia Liceum Ogólnokształcącego w Turku uczczono wyjątkowym prezentem. To powstająca właśnie pełnowymiarowa sala sportowo będąca spełnieniem marzeń uczniów i nauczycieli. W uroczystej atmosferze podpisano akt erekcyjny, który następnie zamknięto wraz z pamiątkami w kapsule czasu. Ta zaś zamurowana została w jednej ze ścian nowego budynku. To bez wątpienia historyczna chwila dla turkowskiego ogólniaka, bo na naszych oczach spełniają się oczekiwania wielu pokoleń społeczności szkolnej. Łącznie inwestycja kosztować będzie ponad 10 mln zł. Sala sportowa ma zapewnić zaplecze do prowadzenia lekcji wychowania fizycznego. Obiekt będzie miał charakter ogólnodostępny, jednak ze względu na lokalizację będą z niego korzystać przede wszystkim uczniowie

Pierwszaki z Liceum już po uroczystym ślubowaniu
Turkowianie upamiętnili 83.rocznicę wybuchu II woj...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - absolwent w piątek, 02 września 2022 07:36

No proszę... Poseł też nasze Liceum skończył:-)))))

No proszę... Poseł też nasze Liceum skończył:-)))))
Gość - kasaj w piątek, 02 września 2022 10:19

Ma maturę i kursy niektóre i kilometrówkę dzięki czemu cena benzyny go nie interesuje.

Ma maturę i kursy niektóre :D i kilometrówkę dzięki czemu cena benzyny go nie interesuje.
Gość
piątek, 02 grudnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.