Wojewódzkie Seminarium Szkolnictwa Zawodowego w Zespole Szkół Technicznych w Turku

Wojewódzkie Seminarium Szkolnictwa Zawodowego

Zespół Szkół Technicznych w Turku stał się miejscem wymiany doświadczeń i rozmów o kształcie i przyszłości edukacji technicznej dla nauczycieli, dyrektorów i samorządowców z całego województwa. Wszystko za sprawą odbywającego się tam Wojewódzkiego Seminarium Szkolnictwa Zawodowego.

Wojewódzkie Seminarium Szkolnictwa Zawodowego w Turku jest kolejnym z cyklu przedsięwzięć wspomagających szkoły w realizacji nowej koncepcji kształcenia zawodowego i stanowi kontynuację zagadnień omawianych podczas Konferencji „Partnerzy w kształceniu zawodowym z wykorzystaniem nowej podstawy programowej” we Wronkach oraz Regionalnego Kongresu Zawodowego w Centrum Badań i Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach, niedaleko Wrześni. Program seminarium uwzględnia kierunki realizacji polityki oświatowej Polski w roku szkolnym 2019/2020 w zakresie tworzenia oferty programowej w kształceniu zawodowym, nowej klasyfikacji szkolnictwa branżowego, wdrażania nowych podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz warunków realizacji kształcenia w zawodach. Spotkanie ma natomiast na celu przedstawienie przemian w kształceniu zawodowym w zakresie umiejętności konstruowania programów nauczania w świetle nowych przepisów.

Pomysłodawcą seminarium jest Elżbieta Leszczyńska, wielkopolski kurator oświaty, zaś w Turku reprezentuje ją wicekurator Zbigniew Talaga. O otwarcie spotkania poproszono posła Ryszarda Bartosika, który odczytał list skierowany do uczestników seminarium przez Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego. Minister podkreślał, że priorytetem jest unowocześnienie i doskonalenie szkolnictwa zawodowego oraz stworzenie systemu, który będzie podążał za przemianami XXI wieku. Dobre kształcenie zawodowe oparte jest na współdziałaniu różnych środowisk w wielu obszarach. Na konieczność współpracy i współdziałania zwracał także uwagę starosta Dariusz Kałużny, będący jednym ze współorganizatorów wydarzenia.

- Współczesny rynek pracy stawia przed młodymi ludźmi wiele wzywań. Ważne jest, aby młody człowiek, uczeń umiał się odnaleźć w tej rzeczywistości, aby dokonał wyboru już w ostatnich latach szkoły podstawowej. W dobie następujących w naszym regionie przemian gospodarczych podejmuje się szereg strategicznych działań służących zabezpieczeniu rynku pracy w wykwalifikowanych specjalistów. Kierunki kształcenia w naszych szkołach są zgodne z zapotrzebowaniem rynku pracy. Koniecznym z punktu widzenia lokalnej strategii rozwoju gospodarczego jest koordynowanie działań szkół z pracodawcami i rozwój doradztwa zawodowego już na etapie szkolnictwa podstawowego - mówił starosta Kałużny.

Podczas warsztatów przy stołach branżowych uczestnicy mogli doskonalić praktyczne aspekty stosowania przepisów prawa w realizacji programów kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego. Nie zabrakło też interesujących wykładów. Zarys problematyki konstruowania programów nauczania w szkołach zawodowych przedstawił Zbigniew Talaga z WIelkopolskiego Kuratorium Oświaty, natomiast Jan Palacz, dyrektor Zespołu Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie mówił o tworzeniu programów nauczania w świetle zmian w przepisach prawa.

Brudzew: Spotkania autorskie z wyjątkowym gościem
Władysławów: Zaśpiewali z Teresą Werner

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 01 lipca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.