Brudzew: Szkoła w Chrząblicach zlikwidowana. W budynku uczyć się będą jednak przedszkolacy

Szkoła Chrząblice

Od września 2013 roku podstawówka w Chrząblicach funkcjonowała jako filia Szkoły Podstawowej w Galewie. Odbywały się w niej jedynie zajęcia dla klas I-III oraz lekcje dla przedszkolaków. Po siedmiu latach brudzewscy radni – choć niejednomyślnie - podjęli na wniosek wójta Cezarego Krasowskiego decyzję o całkowitej likwidacji placówki. Nie obyło się jednak bez dyskusji. Padła propozycja utworzenia żłobka.

Uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji placówki filialnej w Chrząblicach podjęto już na sesji 19 stycznia, o czym pisaliśmy TUTAJ Pomysł argumentowano wówczas warunkami demograficznymi i spadającą liczbą uczniów. Od lat nauka w tej szkole odbywa się w klasach łączonych, co jest dużym utrudnieniem dla nauczycieli, ale przede wszystkim dla uczniów. Dodatkowo rodzice z Chrząblic i okolic decydują się często na posyłanie swoich pociech do większych placówek.

Styczniowa decyzja rozpoczęła formalny proces likwidacyjny. W jego trakcie samorząd Gminy Brudzew zwrócił się o wydanie opinii na ten temat do Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu oraz do związków zawodowych reprezentujących nauczycieli. Organy te nie wniosły swojego sprzeciwu. Informację o likwidacji doręczono też rodzicom wszystkich dzieci, które aktualnie uczą się w Chrząblicach. Z ich strony również do Urzędu Gminy nie wpłynęły żadne zastrzeżenia.

Mimo to swoje wątpliwości co do zasadności podejmowanej decyzji wyraził radny Piotr Maciaszek, który w radzie reprezentuje mieszkańców Chrząblic i Izabelina. Pytał on wójta Krasowskiego m.in. o to jakie oszczędności przyniesie dla gminy likwidacja filii.

- Na chwilę obecną nie ma wyraźnych oszczędności. Nikt pracy nie straci. Demografia jest nieubłagalna – wskazał Krasowski, który podkreślił, że w budynku filii wciąż funkcjonować będzie oddział przedszkolny. Dotychczas zajęcia w nim prowadzone są przez pięć godzin, po przekształceniu odbywać się one będą przez osiem godzin dziennie, tj. zgodnie z oczekiwaniami rodziców.

W oddziale przedszkolnym w Chrząblicach nie będzie jednak podziału na grupy wiekowe. Wszystkie dzieci będą się uczyć wspólnie. Z tego względu radny Maciaszek zwrócił uwagę na koniczność zapewnienia dodatkowych zajęć dla sześciolatków, tak aby – gdy te pójdą do podstawówki – nie odbiegały umiejętnościami od swoich rówieśników.

- Dochodzą mnie słuchy, że miną dwa lata i będzie po przedszkolu – kontynuował Piotr Maciaszek, dodając, że gdy w Chrząblicach funkcjonowała podstawówka jako osobna placówka, to zawsze była wysoko w rankingach egzaminacyjnych. Radny zaproponował także, żeby puste klasy w budynku w Chrząblicach zagospodarować na żłobek – publiczny lub prywatny.

Cezary Krasowski odnosząc się do pomysłu Maciaszka wskazał, że widzi potrzebę utworzenia kolejnych miejsc żłobkowych na terenie gminy Brudzew, obok istniejącego już żłobka prywatnego w Kolnicy. Ad vocem wypowiedzi wójta swój punkt widzenia przedstawił również i Tomasz Kiciński.

- Może chęci są, ale nauczony doświadczeniem – chociażby tego żłobka, który funkcjonuje, czy tego co się działo z poszczególnymi szkołami gminy Brudzew – to myślę, że to powstanie żłobka można między bajki włożyć. Skupmy się na tym, żeby utrzymać to co mamy. Pewne rzeczy są tylko mówione tak, żeby to powiedzieć, a realia są jakie są – odpowiedział Krasowskiemu Kiciński.

Ostatecznie po głosowaniu podjęto uchwałę o przekształceniu Szkoły Podstawowej w Galewie z filią w Chrząblicach poprzez likwidację szkoły filialnej w Chrząblicach. Za głosowało 10 radnych, jeden radny był przeciwny, a czterech wstrzymało się od głosu.

Warto wspomnieć, że wszystkim uczniom likwidowanej szkoły filialnej w Chrząblicach zostanie zapewniona kontynuacja nauki w Szkole Podstawowej w Galewie, w tym dowożenia i opieka. Uczniowie od chwili przyjazdu, aż do odjazdu przebywać będą pod opieką dyżurnych nauczycieli, a także będą mogli uczestniczyć w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych lub zajęciach na świetlicy.
Tuliszków: Dwie osoby poszkodowane w wypadku. Drog...
Tęczowy billboard dla Turku. Młoda Lewica zbiera ś...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 26 września 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.