Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Brudzew: Szkoły gotowe na powrót uczniów. Do oświaty znów trzeba będzie dołożyć

Sesja Rady Gminy Brudzew

Pierwszy dzień września będzie w tym roku wyjątkowy. Uczniowie powrócą w szkolne mury po dłuższej niż zwykle nieobecności. Nauka odbywać się będzie w warunkach reżimu sanitarnego, a przygotowani muszą być nie tylko uczniowie i ich rodzice, ale też samorządy, dla których oświata to ciężki orzech do zgryzienia. W gminie Brudzew wiadomo już, że do edukacji trzeba będzie dołożyć kilkaset tysięcy złotych.

W ubiegłym tygodniu członkowie komisji oświaty rady gminy Brudzew sprawdzili, jak przygotowane są szkoły i przedszkola na powrót uczniów. Sprawozdanie przyjęto podczas wtorkowej (25 sierpnia) sesji. Jak podkreślano, wszystkie placówki są gotowe na przyjęcie uczniów. Mimo trudnej sytuacji udało się wdrożyć środki bezpieczeństwa. Przed wejściem do szkół obowiązywać będzie dezynfekcja, a w budynkach i salach - zachowanie odpowiednich odległości. Komisja uznała, że zarówno przedszkola jak i szkoły podstawowe spełniają niezbędne wymogi, a tereny są uporządkowane. Mogą wręcz stanowić wzór dla innych tego typu placówek, co w dużej mierze jest zasługą dyrektorów. Pojawiły się jednak sugestie odnośnie Szkoły Podstawowej w Brudzewie. Tam - zdaniem komisji oceniającej przygotowanie placówek oświatowych - w kiepskim stanie są schody prowadzące do gimnazjum, podobnie kostka przy wyjściu z łącznika na boisko oraz łazienka nad stołówką, a także parkiet i okna w sali gimnastycznej. Szkoły przygotowane są do edukacji zdalnej, uzupełniono sprzęt i jeśli zajdzie taka potrzeba nauczyciele będą prowadzić zdalne nauczanie „spod tablicy”.

Mimo stosunkowo dobrego przygotowania temat związany z oświatą dla wszystkich samorządów, w tym dla gminy Brudzew, jest trudny - szczególnie jeśli chodzi o kwestie finansów.

- Macie państwo świadomość, że przychodzą trudne czasy, są jakieś oczekiwania, ale musimy skupić się nie na takich działaniach, które pozwolą nam ten trudny czas przetrwać i takich działaniach, gdzie pozyskamy dodatkowe źródło dochodu. Oświata musi kosztować ale czy aż tyle, żeby samorządy dopłacały - mówił wójt Cezary Krasowski dodając, że w tym roku gmina Brudzew będzie musiała dołożyć do oświaty 300 tys. zł. Trzeba pamiętać również o tym, że od 1 stycznia wzrośnie również płaca minimalna, a to oznaczać będzie kolejne obciążenie dla budżetu samorządu.


Chłodnie Elektrowni Adamów niebawem znikną z krajo...
Brudzew: W nocy alkoholu już nie sprzedadzą

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 18 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.