Dobra: Finał polsko-niemieckiej współpracy

Współpraca polsko-niemiecka

W dniach 19-25 maja 2019 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobrej gościła 16-osobowa grupa z Montessori Oberschule w Poczdamie. Pobyt uczniów oraz nauczycieli z niemieckiej szkoły odbył się w ramach partnerstwa nawiązanego na początku tego roku szkolnego. Obie szkoły przystąpiły do projektu składającego się z dwóch części. Pierwsza była projektem edukacyjnym, który miał na celu przybliżenie kultury, geografii oraz historii Polski i Niemiec. Przez kilka miesięcy uczniowie obu szkół pracowali nad projektami, których prezentacje odbyły się w lutym tego roku, podczas wizyty młodzieży z ZS-P w Dobrej w Montessorischule. Druga część to projekt budowy placu zabaw realizowany przez uczniów obu szkół we współpracy z KuKuk Kultur, pozarządową organizacją z Niemiec, która dzięki funduszom z Unii Europejskiej pomaga budować place zabaw dla potrzebujących dzieci.

Prace nad budową rozpoczęły się od zaprojektowania poszczególnych elementów placu zabaw. Uczniowie obu szkół zostali podzieleni na międzynarodowe zespoły, których zadaniem było przygotowanie projektów. Po burzy mózgów w zespołach nadszedł czas na prezentację swoich pomysłów, a następnie na złożenie wszystkich koncepcji w całość. W ten sposób powstał projekt całego placu zabaw, w którym nie zabrakło takich atrakcji dla dzieci jak domek czarownicy, wieża, ścianka wspinaczkowa, huśtawki oraz inne kreatywne konstrukcje. Następnie odbyło się szkolenie związane z bezpieczeństwem używania narzędzi, po czym wszyscy zabrali się do prac związanych z przygotowaniem miejsca na budowę. Kolejny etap prac odbywał się ponownie w międzynarodowych grupach, które były odpowiedzialne za daną część konstrukcji.

Podsumowanie kilkudniowej, ciężkiej pracy zespołów z obu szkół oraz pracowników organizacji KuKuk Kultur, odbyło się w piątek 24 maja podczas uroczystego otwarcia placu zabaw przy ZS-P w Dobrej. Na uroczystości obecni byli uczestnicy projektu, przedstawiciele lokalnych władz, uczniowie szkoły oraz ich rodzice. Podziękowano organizacji KuKuk Kultur oraz Montessori Oberschule z Poczdamu za pomoc w realizacji projektu. Słowa uznania skierowane były szczególnie pod adresem młodzieży z obu szkół, która z ogromnym zaangażowaniem pracowała podczas budowy placu zabaw. Dla większości z nich było to zupełnie nowe doświadczenie, które z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Był to czas, podczas którego uczniowie obu szkół doskonalili umiejętność posługiwania się językiem angielskim, uczyli się obsługi urządzeń i użycia narzędzi, ale przede wszystkim współpracy w grupie oraz kreatywnego myślenia.

Wyjątkowy plac zabaw przy ZS-P w Dobrej jest wynikiem współpracy między polską i niemiecką szkołą oraz organizacją KuKuk Kultur. Współpraca ta była możliwa dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrektora szkoły p. Marka Milczarka oraz nauczycielki języka angielskiego p. Barbary Oleksy, która była koordynatorką projektu. Dziękujemy uczestnikom projektu, ich rodzicom oraz pozostałym osobom, które wsparły nasz projekt i dzięki którym zakończył się on sukcesem.

 

Przykona: #trashtag challenge, czyli sprzątanie to...
Earth Festival już w czerwcu! Gwiazdy dla Ziemi wy...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 26 maj 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.