Dobra: "Nie zginęła! Zmartwychwstała, mimo wrogich burz”, czyli wieczornica w Piekarach

Piekary Wieczornica

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Piekarach oraz druhowie OSP Piekary, zaprosili lokalną społeczność, do uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W piątek – 9 listopada 2018 roku, w odnowionej i wyremontowanej strażnicy w Piekarach, w godzinach wieczornych, przy wypełnionej publicznością sali, wśród której byli zaproszeni goście oraz mieszkańcy lokalnych miejscowości, odbyła się wieczornica pod hasłem: „Nie zginęła!

Zmartwychwstała, mimo wrogich burz” . Dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przy strażnicy wzniesiono maszt, na którym zawisła flaga. Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Piekarach - Aleksandra Kotas oraz naczelnik OSP Piekary Cezary Madaj. Odczytano fragmenty kroniki szkoły ukazujące pierwsze momenty życia w niepodległej Ojczyźnie w 1918 roku oraz wspomnienia ówczesnego posła, lokalnego społecznika, mieszkańca Piekar – Andrzeja Rutki – naocznego świadka czasu zaborów i odzyskiwania niepodległości . Montaż słowno – muzyczny zaprezentowały panie z lokalnego zespołu „Ale – Babki”, następnie dzieci ze szkoły w Piekarach przedstawiły część artystyczną.
 
Prezentowana inscenizacja ukazywała drogę Polski do wolności. Dzieci wcieliły się w role: Marszałka Piłsudskiego, żołnierzy, ale też zwykłych ludzi, którzy walczyli z zaborcami i bronili polskości. W koncercie piosenek i pieśni patriotycznych dzieci w pięknych strojach nawiązujących do symboli i ducha polskości prezentowały między innymi takie utwory jak: „Ojczyzno ma”, „Płynie Wisła ,płynie”, „Jestem Polką i Polakiem”, „Przybyli Ułani”, „Nasze miejsce na ziemi”, „Maki „ , „Gdzie są kwiaty z tamtych lat” , „Piechota”, „Dalej chłopcy”, „Pytasz mnie”. Wszyscy uczestnicy w miłej atmosferze, przy towarzyszącym wzruszeniu, spędzili piątkowy wieczór, wspominając dawne czasy i radując się z daru życia w wolnej ojczyźnie.
 
Władysławów: „Muzyka łączy pokolenia"
Gm.Turek: Podatki i opłaty na koniec kadencji praw...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 25 września 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.