Dzień Świadomości Autyzmu w Zespole Placówek Edukacyjno- Wychowawczych

Dzień Świadomości Autyzmu

W powiecie tureckim obchodzimy Dzień Świadomości Autyzmu. Każdego roku w Zespole Placówek Edukacyjno – Wychowawczych zorganizowana została konferencja „Prawidłowe żywienie dzieci z autyzmem”. Tradycyjnie jutro na Rynku Miejskim w Turku odbędzie się Niebieski Happening pod hasłem „Zdrowie”.

Każdego roku wykłady zorganizowane w ramach Światowego Dnia Autyzmu mają inną tematykę. Uczestnicy spotkań mieli okazję już wysłuchać prelekcji na temat tego, czym jest autyzm i jak się go diagnozuje oraz dowiedzieć się wiele na temat zaburzeń integracji sensorycznej.

W tym roku oligofrenopedagog, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dzieci z autyzmem oraz trener umiejętności społecznych Anna Samosiej omówiła problemy związane z prawidłowym odżywianiem dzieci dotkniętych autyzmem, gdyż jak się okazuje ma ono ogromny wpływ na funkcjonowanie tych dzieci.

-Obchody tego dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Są one również okazją do globalnego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Podstawowe założenia obejmują zwiększenie potencjału zaspokajania szczególnych potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania ich indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla rodzin i społeczności osób dotkniętych autyzmem. W swoim przesłaniu z 2 kwietnia 2012 roku sekretarz generalny Organizacji narodów Zjednoczonych podkreślił, że coroczne obchody światowego dnia wiedzy na temat autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi- mówiła dyrektor placówki Izabela Piotrowska.

Dyrektor podkreśliła, że placówka zaspokaja potrzeby wychowanków dotkniętych autyzmem na co dzień. Odkrywa ich niemożliwy do odkrycia przez nich samych osobisty potencjał. Umożliwia im rozwój oraz prezentowanie talentów oraz prowadzi działalność wspierającą rodziców i opiekunów prawnych uczniów.

Już jutro dalsze wydarzenia związane ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu.

Medaliści z Turkowskiego Klubu Karate
PGKiM: Spółka wymienia hydranty na nowe

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 13 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.