„Dziś bądź wesół, dziś użyj biesiady”… tradycyjna studniówka w turkowskim liceum

I LO Studniówka

„Dziś bądź wesół, dziś użyj biesiady. O przyszłym dniu niechaj próźnej rady” - tymi słowami Jana Kochanowskiego tegoroczni maturzyści Liceum Ogólnokształcącego w Turku rozpoczęli studniówkowy wieczór. Przed nimi noc pełna zabawy, a później czas przygotowań do egzaminu dojrzałości.

Na 113 dni przed egzaminem dojrzałości abiturienci wspierani przez dyrekcję, grono pedagogiczne i najbliższych w eleganckich kreacjach oraz podniosłym nastroju spotkali się na niezwykłej gali. Zebranych powitali przedstawiciele młodzieży, a po nich głos zabrała dyrektor szkoły, Danuta Szczepanik.

- Bardzo jesteśmy dumni, że chcecie z nami spędzić ten wieczór. Zastanawiałam się, co mam powiedzieć i przychodzi mi jedno do głowy. Zwrócę się do rodziców, dziadków, waszych przyjaciół. W 2005 roku zdarzył się cud. Wy przyszliście na świat. Dziś macie 18, 19 lat i rośniecie na oczach waszych najbliższych. Wyrośliście na piękne kobiety i przystojnych mężczyzn. Duma rozpiera, kiedy się na was patrzy. Każdy wasz uśmiech, krok, pierwszy sukces i porażka, której byliśmy świadkami wzmacniała i nas i was w poczuciu, że dążymy do jednego celu. Żebyście wyrośli na dobrych i mądrych ludzi. My, nauczyciele naszego liceum znamy was od trzech i pół roku i widzimy, jak bardzo dojrzeliście, jak bardzo nauczyliście się, że przyjaźń jest najważniejsza w życiu. Bo przyjaciel to taki anioł, który podtrzymuje nasze skrzydła, kiedy czasami nie mamy siły lecieć. Tego wam życzę na całe wasze życie, bo wiem, że droga, którą wybraliście jest najlepszą z możliwych - mówiła dyrektor turkowskiego liceum, dziękując i gratulując tegorocznym maturzystom i ich rodzicom.

Ciepłych słów młodzieży nie szczędzili też zaproszeni goście.

- Cieszę się, że mogę być dziś razem z wami i podziwiać was. Dziś jesteście szczególnie piękni. Drodzy młodzi przyjaciele, szanowni państwo. Ten wieczór, ten bal nie byłby możliwy, gdybyście kilka lat temu nie podjęli decyzji, aby rozpocząć naukę w naszym turkowskim liceum. Myślę, że dziś wszyscy zgodzicie się z tym, że była to dobra decyzja, decyzja najlepsza z możliwych. Ta szkoła daje wam możliwość rozwoju w waszym dalszym życiu. Nie byłoby to możliwe gdyby nie wasi rodzice, którzy inwestują w swoje dzieci, najlepiej jak mogą i potrafią. Drodzy rodzice, chciałbym wam pogratulować waszych pociech i powiedzieć, że możecie być z nich i z siebie dumni. Chciałbym nisko pokłonić się pani dyrektor i gronu pedagogicznemu i życzyć pani dyrektor w nowej kadencji wielu sukcesów - podkreślał poseł Ryszard Bartosik.

Do przyszłych absolwentów zwrócił się też starosta powiatu tureckiego Dariusz Kałużny:

- Bardzo się cieszę, że dziś w tym wyjątkowym dniu, mogę być razem z wami. Korzystając z tej okazji chciałbym serdecznie podziękować wszystkim profesorom tej szkoły za to, że doprowadziliście tą wspaniałą młodzież do progu egzaminu dojrzałości. Podziękowania należą się rodzicom, opiekunom. Dziękuję za tę troskę, jaką każdego dnia obdarzacie tą drogą szanowną młodzież. Droga młodzieży, jestem przekonany, że dojrzeliście do tego, aby zmierzyć się ze światem, ze swoimi marzeniami. Już niedługo dostaniecie się na wymarzone studia, będziecie wykonywać wymarzone zawody, a za 100 dni będziecie uśmiechnięci tak jak dzisiaj - mówił starosta powiatu tureckiego.

Burmistrz Turku, Romuald Antosik także nie krył radości z faktu, że może być w ten wyjątkowy wieczór z młodzieżą.

- Nie przejmujcie się maturą, nie przejmujcie się niczym. Żyjcie, korzystajcie z tego życia, patrzcie optymistycznie na wszystko, bądźcie zawsze sobą. Rodzicom też mówię - nie przejmujcie się, oni sobie poradzą. Wierzcie w nich, bo jak wy nie będziecie wierzyć we własne dzieci, to kto w nie będzie wierzył? Tak samo oni muszą wierzyć w siebie - mówił Romuald Antosik, wyjątkowo wręczając kwiaty Marlenie Kubiak, swojej licealnej koleżance.

W imieniu Rady Rodziców wyrazy podziękowania i docenienia wysiłku dydaktycznego oraz wychowawczego dla dyrekcji, nauczycieli i rodziców przekazał przewodniczący Paweł Naglewski.

- Tadeusz Kościuszko, patron naszej szkoły powiedział, że wolność jest najsłodszym dobrem, którego każdy człowiek kosztować może. Życzę wam wolności umysłów, najbardziej trafnych wyborów na waszej życiowej drodze, a dzisiaj fantastycznej, niezapomnianej zabawy - mówił przewodniczący Rady Rodziców.

Także młodsi koledzy tegorocznych maturzystów przekazali im najserdeczniejsze życzenia, przybliżając przy okazji studniówkowe zwyczaje i przesądy - jak chociażby ten dotyczący koloru bielizny, zakładanej na tą wyjątkową noc.

Po okolicznościowych wystąpieniach i symbolicznych bukietach dla wychowawców padły długo wyczekiwane słowa „Poloneza czas zacząć” i 56 par ruszyło na parkiet w dostojnym tańcu. W przygotowaniach do tego widowiskowego występu wspomagały uczniów Katarzyna Małachowska i Lena Kolasińska. Teraz przed licealistami długie godziny wspaniałej zabawy, dające wytchnienie przed czasem wytężonej nauki.

Marcin Derucki: Platforma Obywatelska w Turku ożył...
Piękni i młodzi - tegoroczni maturzyści I Liceum O...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 02 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.