„Ekologia w zdrowiu i urodzie” w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Turku

Światowe Dni Zdrowia

Obchody tego tygodnia rozpoczęły się 6 maja, tematyką dotyczącą Powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych w ramach Światowego Dnia Zdrowia. Podczas pogadanki uczniowie zostali zapoznani z systemem ubezpieczeń zdrowotnych. Poznali rodzaje i sposoby ubezpieczania się oraz podstawy prawne ubezpieczeń zdrowotnych, ich zakres i sposoby ubezpieczania się. Organizatorkami były: Karolina Piwowarska, Anna Lipińska i Magdalena Marczyńska.

„ Nie marnuj jedzenia. Myśl ekologicznie!” – pod takim hasłem przebiegał drugi dzień. We wtorek, 7 maja odbyły się zajęcia, na których uczniowie dowiedzieli się, że należy właściwie planować zakupy, sprawdzać termin przydatności artykułów do spożycia i odpowiednio je przechowywać. Ponadto omówiono czym są Banki Żywności. Druga część zajęć miała charakter warsztatowy, podczas której uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali zdrowe sałatki. Na zakończenie odbyła się degustacja przygotowanych potraw. Organizatorkami tego dnia były: Małgorzata Mielczarek, Anna Frątczak i Dagmara Dróżdż.

Dzień 8 maja 2019r. został zorganizowany pod hasłem „Eko – pomysł na aktywność sportową” i rozpoczął się zajęciami jogi pod okiem wykwalifikowanego instruktora pana Dariusza Walaszka, który przygotował zestaw ćwiczeń na krzesłach. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że joga wpływa na harmonijny rozwój całego ciała. Powtarzanie asan dobrze wpływa na pamięć, pobudza wyobraźnię i rozwija kreatywność, a ćwiczenia końcowe wyciszają i relaksują. Kolejnym działaniem były ćwiczenia z trenerką fitness, panią Anną Pawlak w klubie „Fitness Planet”, które miały na celu rozwijanie zainteresowań sportem i zdrowym sposobem spędzania czasu wolnego. Wychowankowie mieli możliwość skorzystania ze sprzętu sportowego oraz przyborów wzmacniających ciało. W tym samym czasie grupa młodszych dzieci przebywała na krytej pływalni pod okiem ratownika pana Jacka Lubasa, który uczył nauki pływania. Na zakończenie uczniowie skorzystali ze zdrowotnych walorów groty solnej, relaksując się przy dźwiękach otaczającej nas przyrody. Organizatorkami zajęć były: Izabella Frątczak, Izabela Walczak. Opiekę nad dziećmi podczas zajęć na basenie i w grocie solnej sprawowały: Aneta Lubas i Magdalena Marczyńska.
Tego samego dnia grupa uczniów odwiedziła też Muzeum Miasta Turku, by obejrzeć interaktywną wystawę pt. „Na zdrowie” przedstawiającą model piramidy żywieniowej, układu pokarmowego oraz budowy serca. Dzięki specjalnym aplikacjom można było zbadać wzrok, posłuchać pracy serca i dowiedzieć się, jak będzie się wyglądać w wieku 60 lat. Największym zainteresowaniem cieszyły się alkogogle i narkogogle, które pozwoliły doświadczyć jak niebezpieczne jest zażywanie substancji psychoaktywnych. Opiekunami grupy były: Karolina Piwowarska i Ewelina Pieszak.
W czwartek, 9 maja w „Eko-klinice urody” uczennice Ośrodka miały okazję poczuć się jak w prawdziwym Spa, gdzie poznały zastosowanie naturalnych składników w produktach kosmetycznych i wypróbowały ich dobroczynne działanie na sobie. Uczennice tworzyły maseczki i peelingi z takich składników, jak miód, mleko, awokado, sok z cytryny, cukier brązowy, sól morska czy kawa. Dzięki spotkaniu wychowanki zrozumiały, że dbanie o wygląd może być tanie i bardzo przyjemne. Zajęcia przygotowały: Ewelina Pieszak, Aneta Kubiak, Magdalena Kalinowska oraz Karolina Poturała.
10 maja odbył się apel podsumowujący Tydzień Promocji Zdrowia połączony z obchodami Światowego Dnia Ziemi. Tego roku hasłem obchodów Dnia Ziemi była „Ochrona zagrożonych gatunków”. Uczniowie poznali korzyści wynikające z zachowań proekologicznych i dbałości o środowisko naturalne oraz obejrzeli filmy ukazujące okrucieństwo ludzi wobec bezbronnych zwierząt. Osobami odpowiedzialnymi za obchody były: Marlena Graczyk, Anna Frankowska oraz Aneta Wieczorkiewicz.

Następnie koordynatorki ds. promocji zdrowia przedstawiły prezentację multimedialną i omówiły działania zrealizowane w czasie całego tygodnia. Podsumowany został również konkurs pt. „Zrób coś z niczego”. Prace konkursowe zostały wykonane z surowców wtórnych i były bardzo pomysłowe, a wśród nich: wózek dziecięcy, laptop, liczydło matematyczne, lampa, kapelusz, strój sportowy, zegar, kompozycje kwiatowe, zabawki i inne. Wyłonione zostały trzy pierwsze miejsca: I miejsce – wózek, II miejsce – lampa, dwa miejsca III – laptop i zegar. Zwycięzcy oraz wszyscy, którzy wzięli udział w konkursie zostali nagrodzeni grami dydaktycznymi o charakterze ekologicznym. Koordynatorami Tygodnia Promocji Zdrowia była Iwona Andrzejak i Agnieszka Idzikowska.

Organizacja Tygodnia Promocji Zdrowia możliwa była dzięki wsparciu finansowemu Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Turku, za co serdecznie dziękujemy.
Malanów: Zakaz lokalizacji nowych budynków mieszka...
„Bezpieczni na drodze”, czyli Turniej Burs i Inter...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 26 maj 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.