Gm.Turek: „Wieczór dla Niepodległej”

Dzień Niepodległej

W piątek 19 października 2018r. o godzinie 19.00. w świetlicy wiejskiej w Kalinowej zorganizowany został „Wieczór dla Niepodległej”. Organizatorem przedsięwzięcia było Sołectwo Pęcherzew. Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu w wykonaniu dzieci i młodzieży z Pęcherzewa. Do hymnu dzieci i młodzież przygotowała Pani Jolanta Pośka.

Głównym celem spotkania było uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz odczytanie czterowierszy utworzonych w tym celu przez mieszkańców Gminy Turek. Powstało 100 czterowierszy – nawiązujących do naszej ojczyzny, jej dziejów, historii a także do jej bohaterów i postaci historycznych.

Wielu autorów tych czterowierszy odnosiło się nie tylko do czasów, kiedy Polski nie było na mapie Europy, ale również do czasów kiedy Polska walczyła, aby ponownie z niej nie zniknąć. Stąd niektóre czterowiersze nawiązywały do II wojny światowej.

Czterowiersze odczytywane były przez młodzież z Pęcherzewa. Po odczytaniu każdy czterowiersz umieszczony został w odpowiednim miejscu na mapie Polski. W efekcie końcowym powstał kontur Polski wypełniony czterowierszami autorstwa mieszkańców Gminy Turek. Powstała mapa Polski a w niej nasze myśli, rozważania i przemyślenia.

Każdy autor czterowiersza otrzymał z rąk Posła na Sejm Pana Ryszarda Bartosika i Wójta Gminy Turek Pana Karola Mikołajczyka podziękowanie. Podczas spotkania Wójt Gminy Turek wręczył każdemu uczestnikowi flagę naszego kraju.

Sołtys Pęcherzewa dziękuje serdecznie za wsparcie w organizacji przedsięwzięcia Panu Posłowi Ryszardowi Bartosikowi, Panu Wójtowi Karolowi Mikołajczykowi, Radnemu Powiatu Tureckiego Panu Andrzejowi Wojtkowiakowi, przedstawicielom Rady Gminy Turek oraz wszystkim autorom czterowierszy.

Szczególne podziękowania należą się mieszkańcom Pęcherzewa oraz Stowarzyszeniu „Kali – Nova”, ponieważ serniki w wykonaniu gospodyń z Pęcherzewa oraz ziemniaczane zapiekanki z Kalinowej smakowały wszystkim uczestnikom spotkania.

Jacek Szambelańczyk – Sołtys Pęcherzewa.
Krzysztof Sobczak w Sejmiku Województwa Wielkopols...
Tuliszków: Mistrzostwa Europy Wschodniej Siedlce 2...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
poniedziałek, 17 czerwiec 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.