Gorący temat w oświacie. Czy w powiatowych placówkach zabraknie ciepła?

Węgiel

Od dziś w wielu Urzędach Gmin można składać wnioski o dodatek węglowy. Tegoroczny sezon grzewczy to jednak gorący temat nie tylko dla samych mieszkańców. Ciepło trzeba zapewnić też w budynkach użyteczności publicznej, w tym w szkołach. Tutaj dyrektorzy również mają ograniczone możliwości finansowe.

Zimne kaloryfery przywrócą naukę zdalną?

Więcej uczniów w szkole, mniej nauczycieli, uczniowie z Ukrainy i jakby tego było mało – rosnące opłaty za prąd i ogrzewanie – z takimi problemami na końcówce wakacji musi mierzyć się wiele placówek oświatowych na terenie całego kraju. Jak donosi Businessinsider wzrost cen w za ogrzewanie w niektórych gminach sięgnąć może kilkuset procent. To z kolei oznacza dla samorządów będących organami prowadzącymi konieczność znalezienia dodatkowych środków, albo… zmniejszenie ogrzewania.

Pod koniec lipca „Rzeczpospolita” informowała, że nieodpowiednia temperatura, podobnie jak sytuacja epidemiologiczna, będzie uprawniała dyrektora przedszkola czy szkoły do wprowadzenia zajęć zdalnych. zapis w tej sprawie znalazł się w nowelizacji prawa oświatowego. Mowa o nim także w najnowszym projekcie rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, który trafił właśnie do konsultacji. Zapisano tam, że decyzja o nauce zdalnej może zostać podjęta także z powodu "nieodpowiedniej temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów" oraz "innego nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów".

Uczniom ciepła nie zabraknie

Czy uczniowie szkół w powiecie tureckim muszą przygotować się na chłodne przyjęcie w szkolnych ławkach?

-O takich rzeczach myślałam dużo wcześniej. Stwierdziliśmy, że musimy dużo wcześniej o wszystkim pomyśleć. Także na obecną chwilę jesteśmy zabezpieczeni i nadal działamy w tym kierunku, żeby zasoby coraz bardziej zwiększać. Jest trudno powiedzieć, jakie ceny będą za chwilę, ale obecnie to co mamy wystarczy. Chcemy być jednak na bieżąco cenowo i informacyjnie z dostawcami. Gazem jesteśmy zabezpieczeni, węglem i pelletem też. Co przyniesie przyszłość? Liczymy się z tym, że ceny będą wyższe – mówi dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich, Elżbieta Karwacka.

Problemów z ciepłem nie będzie też w Zespole Szkół Technicznych i Liceum Ogólnokształcącym w Turku.

- Jesteśmy na spokojnie przygotowani. Ciepło mamy z cieplika. Będziemy mieli ciepło, problemu z całą pewnością nie będzie – wyjaśnia dyrektor LO, Danuta Szczepanik.

O tym, aby o szkole myślało się ciepło zadbać będą musiały również samorządy. Związek Powiatów Polskich skierował pismo do Ministerstwa Finansów, w którym apeluje o zmniejszenie ograniczeń finansowych w związku z szybko rosnącymi kosztami funkcjonowania.

Tragedia niedaleko Liskowa. Utonął nastolatek z gm...
Dożynkowy zawrót głowy. Świętować będą rolnicy z c...

Podobne wpisy

 

Komentarze 3

Gość - ja w piątek, 19 sierpnia 2022 08:23

Jasak się pomodli i będzie ciepła zima:-)

Jasak się pomodli i będzie ciepła zima:-)
Gość - Bolek w czwartek, 18 sierpnia 2022 11:56

Proponuję obniżyć diety i wynagrodzenia radnym, wójtom i burmistrzom, którzy bardzo sprawnie na przestrzeni ostatnich miesięcy zwiększyli swój uposażenia (bo mogli), a zaoszczędzone środki skierować na rosnące koszty ogrzewania placówek oświatowych. Jeżeli ktoś z samorządowców jest niezadowolony, zawsze może zrezygnować z funkcji.

Proponuję obniżyć diety i wynagrodzenia radnym, wójtom i burmistrzom, którzy bardzo sprawnie na przestrzeni ostatnich miesięcy zwiększyli swój uposażenia (bo mogli), a zaoszczędzone środki skierować na rosnące koszty ogrzewania placówek oświatowych. Jeżeli ktoś z samorządowców jest niezadowolony, zawsze może zrezygnować z funkcji.
Gość - Odra w czwartek, 18 sierpnia 2022 09:24

Tak bez fotki kałużnego ten artykuł?

Tak bez fotki kałużnego ten artykuł?
Gość
poniedziałek, 11 grudnia 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.