„Harcerskie Spotkanie z Książką” w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Turku

„Harcerskie Spotkanie z Książką”

W dniach 5 i 6 kwietnia 2019 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Turku odbył się IV Ogólnopolski Zlot Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku pod hasłem „Harcerskie Spotkanie z Książką”. Głównym celem Zlotu była popularyzacja czytelnictwa poprzez zabawę, grę terenową i warsztaty oraz integrację środowisk harcerskich.

W Zlocie uczestniczyły: 38 Słupecka Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Czarne Jedynki”, 36 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku im. Małoletniaków z Konina, 2 Łódzka Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku im. Jana Brzechwy, 4 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Karamba” z Łodzi, 37 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku z Rychwała, V Szczep Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku ze Stemplewa oraz gospodarze spotkania 8 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Europejczycy” z Turku. Gościnnie odwiedziły nas: 19 Drużyna Harcerska Invictus oraz 58 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Rivendell” z Turku.

W piątek podczas wieczornego świeczkowiska odbyła się prezentacja przybyłych drużyn harcerskich. Jak przystało na harcerzy nie zabrakło śpiewów, pląsów i zabaw harcerskich. Ten wyjątkowy wieczór swoją obecnością zaszczycili: pan Sławomir Kosobudzki - Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Turku, pan Robert Chmielewski - Komendant Hufca ZHP Turek, pan Franciszek Pyziak - zastępca Komendanta Hufca ZHP Turek oraz Dyrekcja Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Turku.
Sobotni dzień rozpoczął się grą terenową po mieście Turku. Uczestnicy Zlotu, z mapą w ręku, zdobywali kolejno punkty kontrolne, rozwiązując szyfry, quizy i zadania. Podczas gry harcerze musieli wykazać się znajomością niektórych książek, a także umiejętnościami z zakresu technik harcerskich. Po południu harcerze udali się do lasu, gdzie czekała na nich kolejna atrakcja. Tam wzięli udział w kolejnych zaplanowanych zadaniach pod hasłem „Z książka w las”. Harcerze mieli do wykonania zadania z zakresu rozpoznawania gatunków drzew, pomiaru obwodu pnia, określania wieku wybranych drzew według podanych instrukcji. Poza tym musieli wykonać książkę – album z zebranych w lesie skarbów. Na zakończenie harcerskiego zlotu odbył się apel podsumowujący, na którym każda z drużyn otrzymała dyplom, upominki oraz książki. Harcerskim „czuwaj” pożegnaliśmy się do następnego roku.

„IV Harcerskie Spotkanie z Książką” to dowód na to, że rehabilitacja osób niepełnosprawnych może przybierać różnorakie formy. Takie spotkania integrują, rozwijają samoświadomość, inspirują do działania i wzmacniają poczucie własnej wartości osób niepełnosprawnych. Te i wiele innych zadań realizują Drużyny Harcerskie Nieprzetartego Szlaku, które poprzez harcerski system wychowawczy uczą samodzielności, zaradności i funkcjonowania w życiu codziennym.

Nasze harcerskie czytanie to niezapomniana przygoda, którą każdego roku pomaga nam realizować: Starostwo Powiatowe w Turku, Dyrekcja Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Turku, Komenda Hufca ZHP Turek, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Turku, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Koninie Filia w Turku, Firma PSS „Społem” w Turku, Mleczarnia Turek.

Organizatorem spotkania była 8 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Europejczycy” przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Turku, drużynowa phm. Izabella Frątczak, pani Marlena Graczyk i pani Elwira Bukowiecka. Za pomoc w organizacji Zlotu dziękujemy pwd Weronice Adamiak.

Zakończyły się rozmowy ostatniej szansy. Już jutro...
Kierowca BMW wjechał w skład butli gazowych

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 03 sierpień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.