"Historia sercem pisana", czyli 100-lecie Szkoły Podstawowej w Chlebowie

SP Chlebów

W niezwykłą podróż wehikułem czasu zabrali wszystkich gości uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Józefa Mehoffera w Chlebowie (gmina Turek). Uroczystość w klimacie dwudziestolecia międzywojennego stała się pretekstem do wzruszających i radosnych wspomnień oraz pełnych ciepła powrotów do korzeni.

Lata dwudzieste, lata trzydzieste…

Historia Szkoły Podstawowej im. Józefa Mehoffera w Chlebowie sięga 1922 roku. Wówczas była to szkoła dwuklasowa, która mieściła się w domu Anieli i Franciszka Felisiaków. Tam mieszkał kierownik placówki Bronisław Durkiewicz wraz z rodziną. Żona kierownika Helena Durkiewicz pracowała jako nauczycielka tej szkoły, będąc wychowawcą klasy I i II. Budynek szkoły leżał na granicy dwóch wiosek Chlebowa i Pęcherzowa.

Stale zwiększająca się liczba dzieci oraz wprowadzenie obowiązku szkolnego dla młodzieży w wieku 7-14 lat spowodowało, że koniecznością stało się zbudowanie prawdziwego budynku szkolnego. Z chwilą otrzymania projektu szkoły, który został zatwierdzony przez Urząd Wojewódzki dnia 16 lipca 1936 roku wszyscy mieszkańcy, również ci z sąsiednich wiosek zaoferowali pomoc przy budowie i wsparcie finansowe.

Otwarcie gmachu nastąpiło 1 września 1937 roku. W szkole uczyło się 174 uczniów, których nauczało 6 nauczycieli. W otoczeniu budynku szkoły znajdowało się dużo zieleni , drzew i krzewów oraz rabat kwiatowych. Tragiczny wrzesień 1939 roku dopisał nowe, krwawe karty do historii Turku i okolic. W Szkole Podstawowej w Chlebowie jak wspominają jej byli uczniowie 1 września 1939 roku wyglądał inaczej niż zwykle. W budynku było cicho, głucho i pusto. Wszystkie dzieci które przyszły do szkoły zostały odesłane do domu. W Chlebowie w budynku szkoły były lekcje tylko dla dzieci niemieckich.

1 lutego 1945 Publiczna Szkoła Powszechna w Chlebowie wznowiła swoją działalność. Organizując proces dydaktyczno – wychowawczy zwracano uwagę nie tylko na sprawy kształcenia, lecz również dążono do likwidacji skutków wojny i okupacji w nauczaniu i wychowaniu. Polegało to na pracy z młodzieżą „przerośniętą” i opóźnioną w nauce oraz wyeliminowaniu analfabetyzmu. Od roku szkolnego 1957/58 do 1978/79 dyrektorem szkoły był Eugeniusz Sobczak.

Na początku lat 50. okazało się, że szkoła w Chlebowie znajduje się nad pokładami węgla brunatnego w związku z czym została wywłaszczona i wybudowano nową szkołę.

W roku szkolnym 1986/87 dyrektorem szkoły w Chlebowie została Grażyna Filas, która pełniła tą funkcję do 2007 roku. Rok szkolny 2007/2008 to kolejne wielkie zmiany dla szkoły w Chlebowie. Nowym dyrektorem zostaje Jolanta Junkier.

16 czerwca 2012 roku Szkoła Podstawowa w Chlebowie otrzymała imię Józefa Mehoffera. Uroczystość nadania imienia połączona została z obchodami 90 – lecia istnienia placówki. 1 września 2015 roku w historii społeczności szkolnej zapisał się szczególnie. Tego dnia bowiem do użytku oddano wyremontowany i powiększony o sto procent budynek szkoły.

Na przestrzeni lat Szkoła Podstawowa w Chlebowie nieustannie się rozwijała. Remontowano poszczególne pomieszczenia, pozyskiwano środki na inwestycje i rozwijała bazę dydaktyczną

… kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem

-Dzisiejszy dzień jest bardzo szczególny w historii naszej szkoły i niezmiernie się cieszę, że chcieliście Państwo tutaj przybyć i razem z nami przeżywać i uczestniczyć w tym doniosłym jubileuszu. Jestem zaszczycona, że mogę po raz ostatni do Państwa przemawiać podczas dzisiejszej tak ważnej uroczystości. To wydarzenie ma charakter niezwykle podniosły, historyczny. Łączy w sobie już zapisaną kartę stuletnich wydarzeń szkoły z atmosferą wzruszenia, zadumy, refleksji i wspomnień naszych absolwentów- mówiła dyrektor szkoły Jolanta Junkiert, zwracając się do zaproszonych gości.

Wspaniały program artystyczny przygotowany przez uczniów stał się okazją do wspomnień i wzruszeń. Motywem przewodnim było oczywiście dwudziestolecie międzywojenne, a do opowiadania wspólnych historii zaproszono absolwentów, nauczycieli i dyrekcję szkoły.

Trzeba wspomnieć, że historia podstawówki w Chlebowie to losy całych rodzin - nauczycielskie małżeństwa i dzieci, które również zostawały pedagogami, wiążąc swoje życie z tą samą placówką, co rodzice.

- W szkole pracowało sześć osób i naprawdę stanowiliśmy fajną rodzinę. Jedyne auto - Syrenkę - miał pan dyrektor. Reszta musiała po zakupy do Turku jeździć w wolnym czasie, a ten był popołudniu. Wówczas w sklepach była już tylko „Myśliwska” i schabowy, a na to z nauczycielskiej nie było nas stać. Zawsze można było liczyć na pomoc, szczerość i otwartość. Łączyło się sprawy zawodowe i towarzyskie. U państwa Sobczaków był wówczas jedyny telewizor, więc byliśmy tam stałymi gośćmi - wspominały byłe nauczycielki obecne na uroczystości.

Głos zabrała również Jolanta Pośka - córka państwa Sobczaków - kierowników szkoły, a obecnie nauczycielka. Z żartobliwej wypowiedzi mogliśmy dowiedzieć się, że jako uczennica nie tylko ściągała na kosówkach, ale też podkradała sprawdziany rodzicom. W oprawie środowej uroczystości na uwagę zasługuje nie tylko perfekcyjnie przygotowany scenariusz, ale też detale, które ujęły uczestników - pięknie przystrojony sztandar czy też dopracowane kostiumy uczniów. Nie mogło również zabraknąć sto lat wykonanego przez uczniów z okazji imienin pani dyrektor, oraz imienin i urodzin Pani Joli Pośki. O to, aby wszystkie życzenia dyrekcji się spełniły zadba najprawdziwsza złota rybka podarowana Jolancie Junkier przez uczniów.

Wspaniałe plany na przyszłość

Kierownicy i dyrekcja Szkoły Podstawowej w Chlebowie przez cały wiek udowodnili wielokrotnie, że konsekwentne działanie, czasem nawet upór pozwalają zdziałać wiele. Sto lat historii nie zamyka drogi do realizacji planów.

Na ręce dyrektor placówki przekazano wyjątkowe prezenty oraz listy okolicznościowe. Wśród nich znalazł się między innymi czek na dofinansowanie gminy o wartości 1710 000 zł. Niniejsza kwota z Rządowego Funduszu Polski Ład na zadanie „Budowa infrastruktury sportowej przy Szkołach Podstawowych na terenie Gminy Turek. Mowa tu o boisku wielofunkcyjnym w Chlebowie oraz boisku lekkoatletycznym w Słodkowie. Placówka otrzymała również czy dyplom honorowy PTTK, bony na pomoce dydaktyczne czy rozwój biblioteki, sprzęt sportowy czy kwiaty.

- Dzisiaj mamy kolejną, piękną uroczystość, kolejny jubileusz szkoły podstawowej już od dziesięciu lat noszącej imię Józefa Mehoffera. Szkoła powstała w trudnych warunkach dla Polski, czy w trudnym okresie dla tej i okolicznych miejscowości. Przecież w roku 1922 dopiero co rodziła się nasza narodowa państwowość po odzyskaniu niepodległości po 123 latach zaborów. Budziła się do życia polska oświata. Była bieda w Polsce, analfabetyzm. Potem lata drugiej wojny światowej, czas powojenny, lata przełomu, wolności. Wile się działo przez te sto lat w Polsce i tu w Chlebowie. Przecież w latach 50-tych, kiedy odkryto tu złoża węgla brunatnego krajobraz terenu zmienił się- przypominał wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk dodając że przez te sto lat szkołą ta funkcjonowała a pedagodzy ciężko pracowali wychowując swoich uczniów.

 

Boże Ciało w parafii Matki Bożej Fatimskiej
Kolejna chłodnia wyburzona. Do końca wakacji nie ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 08 czerwca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.